GALANTA. Od otvorenia obchvatu Galanty prešiel takmer rok a pol. Podľa predstaviteľov mesta sa za ten čas výrazne zvýšil komfort bývania v meste a intenzita dopravy klesla o viac ako tretinu.
Výstavba stála 42 miliónov
Výstavba obchvatu mala tri etapy, realizovala ich Slovenská správa ciest. S prvou sa začalo už v novembri 2007, s ďalšou o štyri roky. Posledná etapa, ktorá bola najnáročnejšia, sa začala realizovať v roku 2013. Dodávateľom prvej etapy bol Váhostav, zvyšných dvoch spoločnosť Strabag.
Výstavba takmer 10,5 kilometra dlhého obchvatu stála 42 miliónov eur, až 85 percent oprávnených nákladov bolo hradených z fondov Európskej únie. Finančne najnáročnejší bol posledný, viac ako štvorkilometrový úsek, náklady na jeho výstavbu boli takmer 23 miliónov eur.
Stavbári si museli poradiť s dvomi mostami, dvomi okružnými križovatkami a množstvom prekládok inžinierskych sietí. Pri otvorení kompletného obchvatu 17. júna bola zatvorená jedna časť úseku, dôvodom bolo nízko položené vedenie, ktoré muselo byť preložené. Išlo o úsek medzi kruhovým objazdom v smere Dunajská Streda a železničným nadjazdom zo Sládkovičova.

Pokles o tretinu
V celej dĺžke bol obchvat pre motoristov otvorený v polovici septembra. Vedenie radnice si od spustenia sľubovalo odbremenenie centra mesta od áut. Pred jeho spustením prešlo mestom približne 16 tisíc vozidiel denne.
Výstavba trvala takmer osem rokov
2007 – v novembri začala SSC s výstavbou prvej etapy
10,5 km – taká je dĺžka celého obchvatu
42 miliónov eur – cena kompletného obchvatu
22,89 milióna eur – toľko stála posledná, tretia etapa
2013 – v apríli sa začalo so stavbou poslednej časti
85% – oprávnených nákladov bola hradených z fondov EÚ
16 000 – vozidiel prechádzalo centrom Galanty pred spustením
2015 – 21. septembra bol obchvat otvorený pre motoristov v plnej dĺžke
Po viac ako 17-tich mesiacoch to vyzerá, že očakávania boli splnené. „Poklesla výrazne doprava v meste, zmenšili sa zápchy. Obchvat bol požehnaním pre mesto,“ povedal primátor Galanty Peter Paška.
Presné čísla mesto k dispozícii nemá, odhaduje sa však pokles áut v centre o tretinu. „Problém nastal, keď si vodiči využívajúci starú Seneckú cestu uvedomili, že cez mesto je to asi o dva kilometre kratšie a začali sa opäť vracať do mesta,“ priblížil Paška. Vodičov však odradilo zavedenie parkovacích miest a cyklotrás na Hlavnej ulici, ktoré spôsobili spomalenie dopravy v Galante a šoféri sa opäť vrátili na obchvat.
Nákladná doprava má do mesta zákaz
Dôležitým faktom je vytlačenie nákladnej dopravy z mesta. Vstup majú povolený iba autá s cieľovou stanicou v meste. Ostatné majú zákaz vjazdu do mesta, definovaný zákazovými značkami pri vstupe do Galanty.
Zákaz však podľa informácií z mesta viacerí vodiči najmä z Poľska ignorujú. „Nákladná doprava v meste klesla, pár jedincov sa však nájde. Zaoberajú sa nimi policajné orgány,“ pokračuje primátor Galanty.
Podľa jeho slov umožnilo spustenie obchvatu napríklad zavedenie spomínaných parkovacích miest a cyklopruhov na Hlavnej a Bratislavskej ulici. „Výrazným spôsobom sa zvýšil komfort bývania v meste a vďaka parkovaciemu systému sa vracia do mesta život,“ dodal Paška.