NITRA. Pestrý výber štýlov, motívov a techník ponúka 22. ročník výstavy členov a hostí Združenia výtvarníkov sv. Lukáša. Na výstave s názvom V totálnom nasadení, ktorú otvorili v Ponitrianskom múzeu, môžete obdivovať olejomaľby, obrazy v technike akryl, kresby, keramiku, sklo, inštalácie aj objekty.
Dôstojnosť v tvorivosti aj duchovnej úrovni
Názov výstavy je v tomto čase výsostne aktuálny. „Pri slovnom spojení „totálne nasadenie“ nás môžu napadnúť nejaké totalitné režimy, ktoré potláčali práva ľudí. Umelci, osobne aj ja to vnímam tak, že výtvarníci sa často v živote nedobrovoľne dostávajú do situácií, ktoré musia riešiť a zároveň si ponechať svoju dôstojnosť, ktorú majú v tvorivosti a istej duchovnej úrovni. Inak sa to nedá, len v istom nasadení,“ vysvetľuje Pavol Bebjak zo Združenia sv. Lukáša.
„A to spojenie s tým „totálnym“ mi napadlo v spojitosti s príbehmi a situáciami, ktoré som zažil. Veľmi ma zasiahol odchod môjho brata, ktorý nedávno zomrel. Do poslednej chvíle pracoval a ako keby zotrvával v tom, čo mal ako potrebu vyjadriť, realizovať v svojom živote a poslaní. To totálne nasadenie je vlastne svojím spôsobom poslanie, ktoré človek realizuje sčasti, lebo je okolnosťami hnaný niekam, kde by asi ani nechcel veľmi byť, ale napriek tomu zostáva svojmu poslaniu verný. Robí to, čo musí, lebo nevie inak. Totalita sa dnes prejavuje v inom – v konzume, reklamách, nekonečnej komercii. Človek si ale musí uchovať svoju tvár a nedá sa to inak, len ako keby s istým nástojčivým nasadením.“
Alternatíva
Výstava prináša výber viac ako dvesto pozoruhodných prác. Vystavujú členovia i hostia Združenia výtvarníkov sv. Lukáša. „Naše združenie sa snaží svojou nekomerčnosťou a duchovnými hodnotami udržiavať povedomie o tom, že je tu nejaká alternatíva. Témy a motívy symbolizujú prepojenie duchovnosti s civilnosťou, nie je to a priori náboženská výstava,“ vysvetlil Bebjak.
Návštevník tu nájde práce Jany Miklášovej, Michala Mikuláša, Katky Jahnovej, Vlasty Koledovej, Eriky Ivanovej, sú tu tiež obrazy Ľudovíta Bebjaka, jedného zo zakladateľov združenia, a tiež diela jeho syna Pavla. „Vidieť tu aj práce mojich spolupracovníkov a detí zo ZUŠ Heleny Madariovej - Márie Sabovej, Zuzky Čižmárikovej, Zuzky Balážiovej a mnohých ďalších. Ľudia si môžu prečítať básne môjho zosnulého brata Vlada, ktorý sa ako sociálny pracovník venoval ľuďom na okraji spoločnosti na Orechovom dvore. Spolu s fotkami sme tu zostavili jeho Abecedu Orecháča,“ pokračuje Bebjak. „Mnohí ľudia to asi nepochopia, je to tá ako keby nútená práca, ktorá je ale potrebná. On cítil, že musí pracovať v tomto totálnom prostredí a niečo pre týchto ľudí urobiť.“
Povzbudenie komunity výtvarníkov
Vystavené diela podľa Bebjaka vyjadrujú isté spojenie duchovnosti a totality, ale ako povedal, myslí si, že to vždy ide ruka v ruke, spája sa to, premiešava a navzájom si to dáva impulzy. „Spoločnosť nikdy nebude len duchovná, či len komerčná, ani totálna v nejakej demagógii, vždy sa rozloží a potom začne nanovo,“ doplnil výtvarník.
Dodal, že verí, že všetkých, ktorí sa V totálnom nasadení prezentujú, výstava povzbudí k tomu, aby sa ich komunita vždy našla a pritiahla nových ľudí, inšpirovala. „Dnes je problém nájsť si čas a venovať sa nekomerčným záležitostiam, nie počítaču, hrám či televízii. Tradíciu výstav združenia vidím aj ako istú povinnosť voči môjmu otcovi, záväzok pokračovať v tom, čo on začal.“






