NITRA. Pri viacnásobnom prevode bývalého mestského bytu, ktorý v istom čase vlastnila dcéra poslanca Tibora Glendu, nebol podľa polície porušený zákon.
Vyšetrovateľ Národnej protikorupčnej jednotky konštatoval, že sa podozrenie z korupčného konania a porušovania povinností pri správe cudzieho majetku nepotvrdilo a nie je dôvod na začatie trestného stíhania.
Na prevod bytu upozornila v októbri mestská a krajská poslankyňa Renáta Kolenčíková, bývalá členka Smeru. Poukázala, že dcéra Glendu, poslanca za Smer v Národnej rade, sa k bytu dostala za podivných okolností.
To, že vyšetrovateľ podnet odmietol a nevidí dôvod na začatie stíhania, ju pobúrilo. Uznesenie dostala v piatok. Zatiaľ nevedela povedať, či voči nemu podá sťažnosť, poradí sa s právnikom.

Byt po neplatičoch
Kauza siaha do roku 2006, keď Službyt odkúpil od mesta byt. Tibor Glenda bol v tom čase jedným z konateľov tento mestskej spoločnosti.
O niekoľko mesiacov neskôr sa Službyt rozhodol byt predať, kúpila ho pani Hanusová, pracovníčka Glendovej firmy Revis-Servis. V tom čase už Glendu na pozícii konateľa Službytu nahradil Štefan Štefek, vtedajší funkcionár Smeru.
Manželia Hanusovci v byte nikdy nebývali a o dva roky ho predali Glendovej dcére, ktorá ho zrekonštruovala. Po ďalších dvoch rokoch ho kúpil jej bratranec Glenda, ktorý ho o dva roky predal cez realitku.
Kolenčíková hovorí, že sa o byte dozvedela až nedávno od mestského poslanca zo Smeru. Mal jej povedať, že aj on chce mestský byt – rovnako ako ho dostal Glenda a ďalší mestský poslanec zo Smeru.
Kolenčíková (v tom čase konateľka Službytu) začala pátrať a dostala sa k zmluvám o prevode bývalého mestského bytu. Podľa dokladov bol v dezolátnom stave, preto ho Glendova zamestnankyňa kúpila vo februári 2007 za nízku cenu. Za dvojgarsónku vtedy zaplatila 348-tisíc korún.
Poslankyňa však tvrdí, že byt dal Službyt pred predajom zrekonštruovať a mal minimálne dvojnásobnú hodnotu: „Boli v ňom opravené všetky inštalácie a sanita“. Mal jej to povedať riaditeľ Službytu Pavol Bielik, ktorý to ale pre naše noviny poprel. Trvá na tom, že išlo o byt po neplatičoch, ktorý bol v dezolátnom stave. Potvrdil však, že jeho cenu odhadli bez znalca, čo by sa už dnes stať nemohlo.
Ako sa o tom, že Službyt predáva byt, dozvedela zamestnankyňa Glendovej firmy, nie je známe. Nevyjadril sa k tomu ani Glenda počas svojho výsluchu na polícii. Isté je, že po dvoch rokoch skončil byt vo vlastníctve Glendovej dcéry.
Glenda: Je to pomsta
Poslanec Národnej rady vyšetrovateľovi povedal, že si už všetky detaily nepamätá. Potvrdil, že pani Hanusová a jej manžel boli zamestnaní v jeho firme Revis-Servis a keďže dochádzali z dediny, hľadali cez rôzne realitky byt v Nitre.
Tibor Glenda povedal, že byt, ktorý predával Službyt, bol v dezolátnom stave. „Tu poznamenal veľmi dôležitý fakt, že predaj a cena boli určené valným zhromaždením, na ktorom sa zúčastnili všetky oprávnené osoby, vrátane primátora mesta Nitra a dvoch konateľov spoločnosti Službyt, to znamená, že na uvedenú cenu Ing. Glenda nemal a ani nemohol mať žiadny vplyv,“ napísal vyšetrovateľ do uznesenia o odmietnutí trestného stí-hania.
Manželia Hanusovci podľa Glendu až po kúpe bytu zistili, že to nebola efektívna investícia a po dvoch rokoch váhania, či investovať do rekonštrukcie, sa rozhodli pre predaj.
Z vyjadrenia Glendu, ktoré nám poskytol v októbri, vyplynulo, že jeho dcéra byt kúpila, aby pani Hanusovej pomohla.
Poslanec na polícii vypovedal, že tvrdenia Kolenčíkovej vníma ako pomstu a útok voči jeho osobe aj strane Smer. Dôvodom majú byť jej nenaplnené ambície a skutočnosť, že bola odvolaná zo všetkých stra-níckych funkcií.
Kolenčíková: Je to klamstvo
Vyšetrovateľ „na základe zabezpečených listinných dôkazov a vykonaných výsluchov“ dospel k záveru, že Kolenčíková korupčné správanie Glendu konštatuje iba vo všeobecnej rovine, pričom nedisponuje žiadnymi dôkazmi.
Z uznesenia vyšetrovateľa nevyplýva, že by vypočul aj iné osoby ako Kolenčíkovú a Glendu. Vyjadrenie Hanusovej, ktorá byt v roku 2007 kúpila od Službytu, sa v uznesení vôbec nespomína, rovnako ani iných osôb zainteresovaných na predaji.
Kolenčíková je z postupu polície rozčarovaná. „Výpoveď Glendu je klamstvo na klamstve. Ale je to jeho svedomie,“ reagovala v piatok, keď dostala uznesenie od vyšetrovateľa.
Dodala, že s pani Hanusovou sa roky pozná a stretáva, no nemala vedomosť o tom, že by hľadala byt a že sa chce presťahovať do Nitry.
„Keď dlho hľadala byt cez realitky, prečo kupovala byt od Službytu? Všetci záujemcovia, ktorí majú záujem o byt cez Službyt, si ho idú pozrieť, či im vyhovuje. Keďže im nevyhovoval, prečo ho kupovali?“ pýta sa Kolenčíková. Proti uzneseniu vyšetrovateľa môže podať sťažnosť, napadnúť ho môže aj prokuratúra.
Glenda nechcel kauzu komentovať. „Bol som vypovedať na polícii, nemám čo k tomu dodať,“ povedal.
Renáta Kolenčíková odišla zo Smeru po šestnástich rokoch, povedala, že sa tam už dusila. Krátko predtým prišla o pozície v strane. Na výsluch ju predvolali po tom, ako v médiách kritizovala praktiky v Smere a hovorila o korupcii a klientelizme.