NITRA. Ovplyvní nejako imidž muža, ak je pri jeho fotke negatívna alebo pozitívna správa? Zapamätáme si viac, keď nás učia autoritatívne alebo liberálne? A je v triedach menej odpadkov, ak sa použije citrónová aróma?
Toto je iba zopár z otázok, ktoré skúmali študenti Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Odpovede na ne budú v priestoroch fakulty prezentovať samotní študenti. Výsledky psychologických experimentov predstavia v stredu medzi 7:30 a 10:45 hodinou.
Študenti fakulty spravia každoročne desiatky experimentov, ktoré vysvetľujú fungovanie človeka v najrozličnejších situáciách. Experimenty robia v tímoch v rámci svojej semestrálnej práce. Skúmajú napríklad vnímanie, učenie, pamäť či pozornosť. "Sú to šťavnaté témy, máme z toho také predvianočné posedenie," povedal prodekan fakulty Tomáš Sollár.
Okrem inovatívnych experimentov sa študenti často podujmú aj na staré, i na také, ktoré prvý raz vykonali aj pred vyše sto rokmi. Na čo je to dobré? "Overujeme si niektoré aj známe skutočnosti, skúmame, či výsledky ešte stále platia, či náhodou neplatia inak, alebo či neplatia inak na Slovensku," vysvetlil docent Sollár. Vlani napríklad študentky fakulty uspeli na medzinárodnej súťaži v Prahe s experimentom, ktorý by mohol zaujímať hlavne novinárov. Poslucháčky fakulty zistili, že ľudia si ľahšie zapamätajú správy, ktoré nie sú ukončené.
Malé rozuzlenie pre tých, ktorých zaujal úvod článku. Autoritatívny učebný štýl má väčší vplyv na zapamätávanie ako liberálny alebo demokratický štýl. Ak je k fotke muža priradená pozitívna správa, jeho atraktivitu to nezvýši. Ak je ale k mužovi priradené negatívna správa, jeho imidž padá. A používanie citrónovej arómy má za následok menšie množstvo odpadkov v triedach. "Naše pani upratovačky boli týmto zistením veľmi potešené," podotkol Sollár.