KRÁĽOVÁ NAD VÁHOM. K symbolom Vianoc patrí stromček, koledy, štedrá večera a betlehem. Množstvo domácností ho má pod vianočným stromčekom, predstavuje narodenie Ježiša Krista v jasličkách. Betlehemy boli vraj skôr ako stromčeky.
S nápadom prišiel otec
Väčšou vzácnosťou je tzv. živý betlehem, ktorý vytvoria skutoční ľudia. V našom okolí ho organizuje Detská farma Humanita v Kráľovej nad Váhom. Pôjde už o 20. pokračovanie, nadšenci z populárnej farmy sa ho divákom rozhodli prvýkrát sprostredkovať ešte v 90. rokoch.
„Zažil som obdobie, keď boli Vianoce sviatkom zimy, Deda Mráza a podobne. Mali sme pocit, že sa vytratilo pôvodné čaro Vianoc, pre ktoré sa slávia. Hlavne pre deti je to, samozrejme, o darčekoch, Vianoce by však mali byť hlavne o narodení Ježiša,“ priblížil leitmotív živého betlehemu majiteľ a vedúci farmy Humanita Bertram Beták.
Nápad urobiť živý betlehem vznikol podľa jeho slov u neho v rodine. „Čo robím, mám na mysli vedenie farmy, korene sú doma a hlavne z otcovej strany. Mali sme vždy veľa zvierat, otec ma viedol práve týmto smerom. Myšlienka betlehemu bola tiež jeho už predtým. Chcel tak prinavrátiť čaro Vianoc nenásilnou formou, aby sa dostalo medzi ľudí a zakorenilo sa nanovo,“ pokračuje skromným hlasom Beták, inak výborný rezbár a stolár.
Cez advent je putovný
Živý betlehem organizuje prevažne so svojimi známymi. Ako sám vraví, pomáhať chodia aj deti, všetci to robia nezištne. Každý rok účinkujú ako herci mladí muži z Domova sociálnych služieb v Šoporni. Odmenou pre nich je spoločné slávenie posledného dňa v roku.
Betlehem býva vo vianočnom čase na farme, v čase adventu je putovný. „Teraz, keď sme tým trochu známejší, navštevujeme rôzne podujatia. Chodíme spríjemňovať atmosféru,“ hovorí Beták. Väčšinou chodia po vianočných trhoch, v tomto roku stihli navštíviť večianske, galantské a šalianske. Okrem toho boli napríklad vo Vlastivednom múzeu v Galante.
V čase Vianoc, konkrétne od 25. decembra až do 6. januára (na Troch kráľov sa končí vianočné obdobie) v čase od 15.00 do piatej bude živý betlehem na farme Humanita v Kráľovej nad Váhom. „Máme tam pôvodnú, drevenú stajničku, ktorú sme postavili pred 20 rokmi, a stále slúži len na to. Každé Vianoce sa to trošku uprace, dá do poriadku a decentne vyzdobí,“ približuje majiteľ farmy prípravy pred dňom D.

Vykresľujú príbeh s narodením
Živý betlehem na farme Humanita nie je len statickým výjavom osôb, ktoré stoja v maštali pri dieťati. Presne o tretej hodine poobede sa v úvode zahrá scéna od zvestovania Márii od anjela až po príchod Troch kráľov. Vykreslení sú Mária s Jozefom, ako putujú po krajine a nevedia zohnať ubytovanie, až nakoniec skončia v stajni. Narodí sa im synček, dajú mu meno Ježiš. Anjel zvestuje pastierom veľkú novinu, pridajú sa k nim ľudia a putujú pozrieť novorodenca. Po nich prichádzajú Traja králi.
Divadelníci sa snažia využiť celý priestor veľkej farmy. Po krátkom divadle nasleduje statický výjav.
S ľuďmi organizátori problém nemajú, ich počet však závisí od toho, či je voľný alebo pracovný deň. „Väčšinou nás je okolo dvadsať, aby sme dokázali zahrať celý dej. Zvieratá sú, samozrejme, živé, z farmy. Základom je vytvoriť atmosféru po celej farme, nech je to také malé mestečko, akým bol Betlehem,“ opisuje Beták, ktorý hrá v divadle Jozefa.
Ide o tradície a atmosféru
Podľa majiteľa farmy je o živý betlehem stále záujem, aj keď nie taký, ako na začiatku. „Vtedy to bolo spontánne, ľudí to chytalo za srdce,“ vraví „Berco“ a dodáva, že ovplyvnené to je aj počasím, ktoré je v posledných rokoch nevľúdne, sychravé. Na farme je potom blato, čo ľudí odrádza. „Najkrajšie betlehemy a návštevnosť boli, keď nasnežilo.“
Vo svojich počiatkoch patril živý betlehem na Detskej farme v Kráľovej nad Váhom k unikátom, bol totiž jediný svojho druhu. Primát časom stratil, no v najbližšom okolí je stále jediný. Zostalo mu však prvenstvo najrozsiahlejšieho. „Nejde o to byť najväčší, ale o atmosféru a tradície. Vianoce sú obdobím, keď sa stretnú ľudia, ktorí sa cez rok nevidia a možno aj pri tom betleheme si môžu spolu posedieť a majú si čo povedať,“ dodal Bertram Beták.