Jeho telo je jeho hlavná zbraň! Svalnáč Matúš Satin (23) z Nitry sa pred pár týždňami postavil na najvyššiu priečku v prestížnom Mozolani Fitness Cupe. Corgoň spod Zobora zvíťazil v mladom športe, ktorý na rozdiel od kulturistiky od mužov žiada nielen vyrysované telo a napumpované svaly, ale aj peknú, symetrickú tvár, sympatický úsmev a prirodzené vyžarovanie. Matúš v rozhovore priznáva, prečo je pár dní pred súťažou extrémne náladový a prezradí tiež to, prečo sekol so striptízom, ktorému sa donedávna venoval.
Od puberty máte namakané telo, pod ktoré sa zrejme podpísal hokej, kickbox, jiu jitsu a ďalšie športy. Kým ste sa dostali k vrcholovému fitnesu, svoje telo ste vystatovali na obdiv v rôznych tanečných a striptízových vystúpeniach. So striptízom ste už definitívne skončili, podľa vás nemá na Slovensku perspektívu. Prečo?
- Lebo u nás sa nerobí a hlavne neprijíma profesionálne. Mnohí si striptérov zamieňajú s gigolami, a to ma vedelo poriadne rozčúliť. Pritom kvalitný striptíz je svojim spôsobom kombinácia umenia a športu.
Zážitkov z toho obdobia ale musíte mať plno. Dajte nejaké.
- Bizarné boli už len moje striptérske začiatky, keď som vôbec netušil, čo mám robiť a úplne som improvizoval. Ľudia v hľadisku to nepostrehli a šaleli, zabávali sa, no ja som si povedal, že vystúpenia musia mať hlavu aj pätu, musia byť do detailov premyslené. Raz sa mi stalo, že som docestoval do Rakúska a až tam som zistil, že uniformu som si zabudol doma. Musel som niečo narýchlo vyšpekulovať. Natiahol som si čierne gate, tielko a čapicu a vzal som si pištoľ - išiel som za vojenského kukláča s airsoftovou zbraňou v ruke. Keď som sa zohol, gate mi zospodu praskli a keďže som na sebe stále mal opasok, vyzeral som ako kovboj. Pol minúty som musel dávať dole opasok, tancoval som popri tom a nevedel som si ho za ten svet odopnúť.
Teraz sa naplno venujete Men’s Physique, čo je celkom nový šport. Mnohí si ho mýlia s kulturistikou. V čom je rozdiel?
- Kulturisti idú do extrémov, bežný človek tak nikdy vyzerať nebude. Men´s physique dáva dôraz na estetiku tela, vyrysovanosť, symetriu, ale aj na celkové vyžarovanie a na to, či dokážete zaujať na pódiu.
Pred pár týždňami ste vyhrali prestížnu súťaž Mozolani Fitness Cup v Men’s Physique do 183 centimetrov. Ako vyzeralo finále a akú ste mali konkurenciu?
- Chalani boli fakt pripravení, konkurencia bola silná, no i tak som tajne dúfal v prvú trojku. Rozhodcov som presvedčil pózovaním, tým, že som sa na pódiu lepšie predal. Možno práve teraz som zužitkoval predošlé skúsenosti z tancovania – na javisku som si to šiel vyslovene užívať, bol som uvoľnený.
Laik pri pohľade na vaše telo v rôznych obdobiach nezbadá rozdiel, netuší, či ste v rysovacej, objemovej alebo kardio fáze. Viem si ale predstaviť, že tesne pred súťažou idete asi na iný režim ako v bežnom roku.
- Určite. Na finále som sa pripravoval niekoľko mesiacov vopred. Musel som obmedziť všetok cukor, čo v praxi znamená žiadne sladkosti, žiadne kávičky, žiadne sladené vody. Mohol som jesť iba veľmi obmedzene – napríklad praženicu, ryžu s kuracími prsiami, vajcové muffiny, konzumoval som tiež výživové doplnky.
Takže ako vyzerajú posledné dni pred súťažou? Asi nemáte ďaleko od kolapsu.
- Týždeň pred súťažou je o to náročnejší, že ešte treba cvičiť, ale chýba energia, tá prichádza len z bielkovín – človek sa potom cíti vážne ako chodiaci zombík. Súťaže bývajú v sobotu, takže v pondelok úplne vysádzam soľ, nesolím žiadne jedlo, snažím sa vypiť päť litrov čistej vody. Za celý deň mám na výber tri jedlá, ktoré jem stále dokola – napríklad vajcia, pri ktorých niektorí idú až do takého extrému, že odstraňujú žĺtka kvôli cholesterolu, ale aj kuracie prsia a proteíny, ktoré neobsahujú žiadnu soľ a žiadne cukry. V piatok ráno zjem 150 gramov varenej ryže, vypijem magnézium, aby som nemal na pódiu kŕče. To opakujem každé dve hodiny. Prijímam aj 40 gramov vody, s každým jedlom prehĺtam ešte tisícku vitamínu C, aby som ešte viac spaľoval. Ľudia si nevedia predstaviť, aké drsné máme podmienky pár hodín pred súťažou. Aj viac ako pätnásť hodín vôbec nepijem vodu, maximálne si len preplachujem ústa. To je preto, aby sa mi podkožná voda mohla dostať do svalov, nadbytok vody vylúčim. Každé dve hodiny, až kým nezaspím, zjem iba trochu suchej ryže. Štyri hodiny pred súťažou začínam telo cukrovať, jem piškóty, džem, nutelu. Prekrví sa celé telo a dostaví sa efekt napumpovaných svalov.
Fakt celé mesiace nedáte do úst jedinú sladkosť?
- To zase nie. Tri dni mám v rámci štyroch prípravných mesiacov výnimky, takzvané cheat days. Počas nich sa od rána napchávam všetkým nezdravým, zákuskami, jedlom z McDonald’s, pizzou. To je 24 hodín hriechu. (smiech) Na druhý deň zase pokračujem v diéte.
A na čo sú telu dobré takéto šokové prerušovania? Organizmus musí trpieť ešte viac.
- Robí sa to preto, lebo telo si po čase privykne na diétny režim, čím sa spomalí spaľovanie tukov. Telo potrebuje nakopnúť nejakou zmenou, aby naštartovalo ďalšie spaľovanie.
Pripravujete sa na vrcholové podujatia v Men’s Physique sám, alebo máte na to tím ľudí?
- Tímom by som to práve nenazval, ale veľmi mi pomáha rodina a priateľka Mária, ktorá mi vymýšľala a pripravuje stravu. Pretrpela si so mnou diétu, počas ktorej sú muži tak náladoví, ako keby mali 'krámy'. (smiech) Ak by som si mal po tvrdom tréningu ešte sám variť, asi by som odpadol, mne ale tieto starosti odpadli.