NITRA. V dolnej časti Rolfesovej bane osadili v decembri plot. Prírodnú pamiatku oddelil od detského ihriska pri obytnom dome na Braneckého ulici.
Dôvodom na výstavbu plota bola bezpečnosť a obavy z úrazu. Nedávno tu zo skaly takmer spadlo dievčatko.


Provizórne riešenie
Výroba a osadenie plota stáli podľa zmluvy spolu 17 700 eur vrátane DPH. Záručná doba je 24 mesiacov.
Z hornej strany je baňa ohradená už dlhé roky, pretože sa jej svahy zosúvajú. Prepadla sa aj časť Fabrickej ulice, ktorú museli uzavrieť.
Mesto dá najkritickejší úsek bane spevniť pomocou gabiónov – drôtených košov naplnených kameňmi. Osadiť ich plánujú na budúci rok, prípravné práce sa začali na jeseň. Ide len o provizórne riešenie, na ktoré poslanci schválili 100-tisíc eur.
„Realizovaný bude kritický úsek zo strany Fabrickej ulice. Gabióny stoja vlastnou váhou, ich ukladanie bude urobené tak, aby zásyp, ktorý bude realizovaný zo strany budov, mal spevňovací účinok,“ informoval prednosta Igor Kršiak.

Ťažbu ukončili pred vojnou
Radnica už dala z bane odstrániť niekoľko stromov a kríkov. „Bolo to nutné, pretože prekážali polohopisnému a výškopisnému zameraniu,“ povedal Andrej Jančovič z radnice.
Časť zelene odstránili z dôvodu, aby sa do bane dostala technika.
V chránenej Rolfesovej bani sa nachádza šedý ramsauský dolomit a vápenec, ktorú sú staré vyše 200 miliónov rokov. Raritou je, že sa útvar nachádza medzi domami a panelákmi.
Dolomit tu ťažili ešte medzi svetovými vojnami, používali ho na štrkovanie ciest a stavbu domov.
Erózia ohrozuje pozemky
Prvý projekt, ktorý mal zastaviť eróziu a zosuv svahov Rolfesovej bane, je zo sedemdesiatych rokov. Nikdy sa nerealizoval.
Situácia je vážna, spomína sa aj v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja Nitry, ktorý v marci schválili poslanci. V materiáli sa píše, že rozpad skalného masívu ohrozuje obyvateľov: „Jednotlivé úseky južnej lomovej steny možno označiť za silno až extrémne silno ohrozené eróziou, ktorej priebeh vedie k postupnému deštruovaniu strmých skalných stupňov, ich rozpadu prevažne na veľmi malé bloky.“
Mesto má od roku 2008 vypracovanú projektovú dokumentáciu na spevnenie svahov bane, stálo by to vyše milióna eur. Pokusy získať peniaze z mimorozpočtových zdrojov nevyšli, preto je pripravené spomínané provizórne riešenie s kameňokošmi.