NITRA. Mesto dá vypracovať projektovú dokumentáciu na dostavbu mestského kúpaliska. Poslanci na tento účel vyčlenili v rozpočte 250-tisíc eur. Urobili tak napriek tomu, že pozemky pod kúpaliskom nie sú majetkovoprávne vysporiadané.
Prednosta Igor Kršiak potvrdil, že časť areálu je vo vlastníctve rímsko-katolíckej cirkvi. Vzhľadom na dobré vzájomné vzťahy však neočakáva prekážky. „O iných vlastníkoch neviem,“ povedal.
Dali dopracovať štúdiu
Mesto chce pri dostavbe vychádzať z architektonického návrhu, ktorý vyhral v súťaži organizovanej Slovenskou komorou architektov. V decembri dalo štúdiu dopracovať, aby bola použiteľná ako podklad pre ďalšie stupne projektovej dokumentácie.
Architekt Peter Janeček dostane od mesta 11 340 eur s DPH. Do štúdie má zapracovať požiadavky poslancov, ktoré zazneli na októbrovom zastupiteľstve. Patrí medzi ne aj vybudovanie 25-metrového plaveckého bazéna s ôsmimi dráhami.

Budú hľadať investora?
Poslanec Štefan Štefek na decembrovom zastupiteľstve pripomenul, že v blízkosti mesta rastie konkurenčný projekt. „Neviem si predstaviť, že do Kesova bude jazdiť kyvadlová doprava so žiakmi materských a základných škôl,“ reagoval primátor Jozef Dvonč.
Podľa neho je ideálne vybudovať jedno moderné zariadenie s celoročnou prevádzkou, ktoré nahradí mestský kúpeľ a stratové letné kúpalisko. Škôlkari a školáci tu podľa primátora budú môcť absolvovať plavecký výcvik v rámci vyučovania.
Náklady na dostavbu kúpaliska sa odhadujú na minimálne 11 miliónov eur. „Robíme všetko pre to, aby sme našli ľudí, ktorí by boli ochotní zúčastniť sa tohto projektu na princípe partnerstva s mestom. Predpokladám, že to môže byť tak, že 50 percent dá mesto a 50 percent súkromní investori,“ povedal ešte v októbri primátor.
Mesto by podľa neho mohlo získať peniaze z predaja mestského kúpeľa a z úveru. Začiatok výstavby odhadol najskôr na september-október tohto roka. Letnú sezónu 2017 výstavba určite neovplyvní.

Premiestnili vstup
Autori víťazného architektonického návrhu osadili halu s bazénmi do severnej časti riešeného územia a premiestnili vstup na kúpalisko. Podľa poroty tak vytvorili adekvátny nástupný priestor.
Konštrukcia haly má byť zo železobetónu a ocele. Jej obal je navrhnutý z presklenej drevenej fasády, ktorá je doplnená o perforované panely. Víťazný tím „nadvihol halu s bazénmi nad terén“, čo poskytne návštevníkom nadhľad na celý areál
„Osadením rekreačných schodov v jej južnej časti došlo k plynulému spojeniu budovy s exteriérom. Tieto plochy môžu slúžiť na rekreáciu medzi bazénmi,“ píše porota.
Reštaurácia v hale má slúžiť pre exteriérovú aj interiérovú časť kúpaliska.
Welness aj pergola
Zo súčasných bazénov majú zostať zachované tri, v plánovanej hale budú minimálne štyri: plavecký, relaxačný s atrakciami, výukový a detský. Uvažuje sa aj s výplavovým bazénom.
Welness umiestnili autori na druhé nadzemné podlažie haly. Bude na ňom aj terasa s výhľadom na hrad, rieku a celý park.
„Hlavným bodom nášho urbanistického riešenia bolo, že sme športoviská oddelili a sprístupnili verejnosti,“ povedali autori na prezentácii návrhu pred poslancami. Športová časť má byť voľne napojená na park.
Súčasťou kúpaliska má byť aj pergola, ktorá má viacero funkcií - poskytne tieň aj zázemie pre bufety, šatne, hygienu. „Na strechách pergoly môžeme vytvoriť platformu pre bazénové, respektíve tobogánové veže,“ naznačili architekti.
sutaznitra.sk
Pohľad do bazénovej haly.
Víťazný architektonický návrh.