
Pohnutý príbeh Domu ľudového bývania (DĽB) v Šali pokračuje. Na základe uznesenia Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) sa uskutočnilo súdne pojednávanie, na ktorom Okresný súd v Galante prisúdil nehnuteľnosti – DĽB v Šali a depozitár v Trnovci nad Váhom, ktoré boli doteraz v pôsobnosti Vlastivedného múzea v Galante, Nitrianskemu samosprávnemu kraju (NSK). „Hnuteľné veci, čiže zbierkové predmety, ktoré máme uložené v depozite v Trnovci nad Váhom, zostávajú v našom vlastníctve,“ informoval nás riaditeľ Vlastivedného múzea v Galante Jozef Keppert.
Rokovania medzi TTSK a NSK sa začali uskutočňovať už niekoľko rokov pred súdnym pojednávaním. Vedúci odboru kultúry TTSK Viliam Kubányi rokoval na Mestskom úrade (MsÚ) v Šali, na NSK v Nitre, Vlastivedné múzeum v Galante predtým rokovalo o dome s MsÚ v Šali. „Už v roku 2000 sme im na základe určitých požiadaviek ponúkli, že by sme mohli previesť ĎLB do správy mesta Šaľa s tým, že sa bude musieť dôsledne dodržať zákon o pamiatkach a zákon o múzeách. Na rokovaní s viceprimátorom Šale Františkom Botkom sme hovorili o prevedení DĽB v Šali do správy mesta. Mám správu z tejto schôdze, v ktorej som už v roku 2000 navrhol založenie občianskeho združenia na záchranu DĽB. Toto občianske združenie založili v Šali až v minulom roku,“ argumentoval Jozef Keppert.
Objekt DĽB sa nachádza na území iného kraja, Vlastivedné múzeum v Galante preto nemalo naň vyčlenené finančné prostriedky potrebné na údržbu, ani . pracovné kapacity. Riešenie tejto situácie sa mohlo nájsť len na úkor iných expozícií. Z iniciatívy etnografky Vlastivedného múzea Izabely Danterovej boli vypracované projekty na rekonštrukciu DĽB, no na ich realizáciu tiež boli potrebné značné finančné prostriedky. Práce sa začali výmenou časti trstinovej strechy.
„Nejaké peniaze sme získali z fondu Pro Slovakia a z fondu Obnovme si svoj dom z Ministerstva kultúry SR. Vtedy som hneď oslovil mesto Šaľa, či by neprispelo k nami získaným financiám, či už materiálne, alebo finančne. Žiaľ, neprispeli ani v jednom prípade. Šaľania argumentovali, že príslušné všeobecne záväzné nariadenie mesta neumožňuje prispieť na objekt, ktorý nie je vo vlastníctve mesta. Bol som si vedomý skutočnosti, že DĽB je súčasťou Šale, a že sa nedá na kolieskach odtlačiť do iného kraja, no dúfal som, že postoj mesta pri riešení problému bude trošku iný,“ ťažkal si Jozef Keppert a pokračoval:
„Na súde som sa ohradil voči obžalobe, že objekt DĽB sme vyprázdnili preto, lebo veci, ktoré tam boli, chceme predať. K tomu môžem povedať len toľko, že národná kultúrna pamiatka sa nepredáva, a tiež to, že doteraz sa nikto z OZ Zachráňme DĽB a ani z mesta neinformoval vo Vlastivednom múzeu v Galante, v akom stave vlastne DĽB je. Situácia je totiž v súčasnosti taká, že statika DĽB je vážne narušená. Z toho dôvodu sme expozíciu uzavreli a už tretí rok nie je pre verejnosť otvorená.“
Rekonštrukčné práce na DĽB sa začali pred tromi rokmi. „Posilnili sme krov pred obnovením celej strešnej krytiny, na ktorú sme získali z fondu Obnovme si svoj dom 250 tisíc korún. V týchto dňoch pokračujeme v obnove strešnej krytiny, to však problém nerieši. Na základe vypracovaného statického posudku DĽB treba urobiť jeho dlhodobé monitorovanie, ktoré by malo trvať aspoň rok. Tesne pred objektom je totiž komunikácia, po ktorej stále jazdia autá. Miesto pred DĽB sa využíva aj na parkovanie. Nádvorie je na nižšej úrovni ako chodník na ulici, a preto ho treba odvodniť. Treba urobiť aj údržbu oplotenia, záhradky a novú bránu. Keď sme to spočítali, vysvitlo, že na tieto práce bude treba minimálne milión korún.“
Občianske združenie Zachráňme DĽB v Šali chce dom v nastávajúcej turistickej sezóne sprístupniť, ale Jozef Keppert je presvedčený, že to za súčasného stavu nie je reálne: „Keď sa nenájdu finančné prostriedky na zabezpečenie statiky, nebudú ho môcť otvoriť ani na budúci rok. Aj pre nás múzejníkov by bolo lepšie, keby sme tam mohli mať expozíciu, Ja som však povinný zbierkové predmety chrániť, a nie ich vystavovať v budove, ktorá má zlú strechu,“ dodáva.
Podľa slov štatutárneho zástupcu OZ Zachráňme DĽB v Šali Ladislava Košičára na účte OZ je v súčasnosti 62 tisíc korún získaných na predajnej výstave obrazov na záchranu tohto domu, ktorá sa uskutočnila v marci. „Sme radi, že Okresný súd v Galante prisúdil DĽB v Šali NSK. Predseda TTSK sa proti rozsudku síce odvolal, no súd svoje pôvodné rozhodnutie potvrdil. Ja by som chcel za naše občianske združenie povedať len toľko, že chceme, aby bola táto kultúrna pamiatka obnovená a prístupná pre širokú verejnosť. Ak by aj dom nemal zariadenie, naše OZ má v zakotvené v stanovách, že budeme okrem finančných prostriedkov na záchranu tejto kultúrnej pamiatky získavať od občanov Šale a z obcí nášho regiónu aj starý dobový nábytok a rôzne veci potrebné na zariadenie interiéru. Viem, že finančné prostriedky ktoré máme na rekonštrukciu objektu, stačiť nebudú, ale máme aj prísľub aj od mesta Šaľa, že by nám mohlo pomôcť, ak bude objekt patriť do jeho správy. Dali sme vypracovať aj projekt, s ktorým sa budeme uchádzať o grant z eurofondov a oslovili sme najvyšších predstaviteľov štátu, aby nám v tomto smere pomohli,“ povedal Ladislav Košičár.
Foto a text: MARIÁN MRVA