NITRA. Súčasnú monodrámu na výsostne aktuálnu tému pripravuje Staré divadlo Karola Spišáka. Na divadelné dosky Študovne ale i do tried, keďže sa bude hrávať aj v školách, sa dostane hra Klammova vojna. Premiéra bude v piatok 27. januára o 19. h v Študovni.
Autorom je Kai Hensel, jeden z najobľúbenejších nemecky píšucich dramatikov, ktorý písal aj texty pre reklamy, scenáre pre televíziu, filmy a seriály, napríklad Muži z K3 či Cobra 11. Jeho hry sa preložili do viac ako 13 jazykov. Jeho prvý román Protokol Perseus vyšiel v roku 2012 a ešte v tom roku ho v nemeckom rozhlase uviedli ako rozhlasovú hru. Druhý román Rosička sa stal najlepšou detektívkou roka 2014.
Budú hrať priamo v triedach
Režisérom hry, v ktorej úlohu profesora Klamma stvárni Roman Valkovič, je hosťujúci Peter Chmela. Preklad hry robila Daniela Müglová, dramaturgiu Petra Zichová a Petra Babulícová, scénu a kostým navrhla Tereza Hudáková.
Režisér Peter Chmela pochádza z Bratislavy, študoval na VŠMU a pražskej DAMU. Od skončenia školy žije v Prahe, kde pôsobí ako režisér na voľnej nohe. V slovenskom profesionálnom divadle ešte nerežíroval, navyše, hoci Klammovu vojnu na Slovensku už uviedla Divadelná Nitra 2012, v Starom divadle teraz pôjde o slovenskú premiéru inscenovania textu, takže to bude pre režiséra i divadlo dvojnásobná premiéra.
K spolupráci Petra Chmelu so Starým divadlom oslovil riaditeľ Martin Kusenda. Najprv s dramaturgičkou Petrou Zichovou pomáhali divadlu pri zostavovaní dramaturgického plánu na túto sezónu, po príchode novej dramaturgičky Petry Babulicovej budú so SDKS spolupracovať ako hostia.
„Riaditeľ mi v rámci spolupráce ponúkol aj réžiu, za čo som mu veľmi vďačný. Spolu s Petrou Zichovou sme nitrianskemu divadlu navrhli hru Klammova vojna. Študenti vinia zo samovraždy spolužiaka, ktorého nepripustili k maturite, práve profesora Klamma. Svojským spôsobom mu vyhlásia vojnu. Je to veľmi neobvyklý titul z formálneho i obsahového hľadiska. Je to monodráma a keď to poviem tak ľudovo, hráme sa v nej na učiteľa. Môžeme s ňou chodiť do škôl, hrať priamo v triedach pred žiakmi,“ vysvetľuje Chmela.
„Po obsahovej stránke toto jedinečné predstavenie reflektuje aktuálnu tému až osobnej roviny vzťahu učiteľa a žiaka. To, čo mňa na tom šokuje a doteraz ma mrazí, keď nad tým rozmýšľam, je to, aký úžasný pohľad hra poskytuje na učiteľa ako na človeka. Každý z nás sedel v školskej lavici, každý z nás má nejakú skúsenosť s učiteľmi, ale nie som si istý, či sa niekto nad všetkým zamyslel z pohľadu učiteľa. Že je to človek, ktorý väčšinou má záujem o žiakov nielen po formálnej stránke, ale aj po ľudskej.“
Ako režisér prezradil, na tento moment ho upozornila jeho svokra, ktorá je učiteľka. Keď jej dal prečítať text Klammovej vojny, povedala mu, ako veľmi ju to oslovilo a ako veľmi je schopná stotožniť sa s postavou učiteľa Klamma. Potvrdila mu to aj profesorka Müglová, ktorá hru prekladala a ďalší učitelia. Pre režiséra je to z tohto hľadiska až objavné.
Práca s jedným hercom je super
Peter Chmela už má skúsenosť s monodrámou. Jeho bakalárska inscenácia na VŠMU bola práve tohto typu, napísal si ju sám a naštudoval ju s ochotníckou herečkou. V Nitre robí svoju druhú monodrámu a ako vraví, je to úplne super.
„Keď mám jedného herca a som s ním len ja ako režisér, nemáme žiadny rušivý element. Stretneme sa spolu pri káve, cigarete a hneď ideme skúšať. Keď sa práca skončí, nie je nikto, kto by nám tam prinášal nejaké impulzy, ktoré sú bežné a pochopiteľné, keď pracujete s viacerými hercami. Stále riešim jedného človeka, to je výborné.“
Pre Romana Valkoviča ako učiteľa Klamma je táto tento systém práce veľmi náročný. Má kvantá textu, ktoré sa musí naučiť. Keď má mať 4-hodinovú skúšku a skúša len on sám, je to riadny nápor. Ale vraj ešte nikdy neskúšali celé štyri hodiny, skončili skôr, lebo už toho bolo dosť.
„Roman je skvelý. Doteraz som príjemne šokovaný z toho, ako ma berie. Veď on je oveľa skúsenejší herec ako ja režisér, som v porovnaní s ním „kandrdas“ a on ma pritom veľmi rešpektuje. Skutočne som mnou spolupracuje, nedáva mi cítiť žiadnu nadradenosť, za čo som mu nesmierne vďačný,“ dodal Peter Chmela.