NITRA. Svoju originálnu autorskú ideu s pomocou študentov zrealizoval pedagóg a umelec Daniel Brogyányi. Dostal nápad priniesť umenie do obchodného centra a na 1. poschodí Galérie Mlyny pripravil takú výstavu, ktorú si, chtiac-nechtiac, musí pozrieť každý, kto tadiaľ ide.
Na mnohých motívoch sú nohy
„S myšlienkou, ako čo najbližšie dostať umenie k ľuďom, som sa zapodieval už niekoľko rokov. Myslím si jedno – ľudia dnes do galérií nechodia, maximálne prídu na vernisáž a tým to celé končí. Trinásť rokov som v centre Bratislavy prevádzkoval galériu a tento trend sa mi potvrdil,“ vysvetľuje Daniel Brogyányi.
„Ale táto naša výstava s názvom Pozri na zem je odsúdená na absolútny úspech, jedine že by ľudia nechodili do okolitých obchodných prevádzok, tak by ju nevideli. Denne však tadeto prejdú stovky ľudí a diela, ktoré sú vlastne súčasťou dlažby, jednoducho nemôžu obísť.“
Pedagóg so svojím nápadom oslovil študentov všetkých ročníkov Súkromnej strednej umeleckej školy dizajnu v Nitre, kde učí. Na projekte spolu s ním a ďalším učiteľom Jozefom Peniakom žiaci pracovali zhruba pol roka.
„Postupovali podľa zadania – mali určený rozmer a výber motívu na fotografiu mali prispôsobiť faktu, že diela budú nalepené na zemi. Navrhli sme im, že by mohli pracovať s motívom nôh, čo aj viacerí z nich využili, ďalší vo fotografiách uplatnili iné kreatívne nápady. Študentom sme povedali – použijeme všetky vaše práce, keď ste ochotní sa pod ne podpísať, po prvý raz idete s kožou na trh,“ pokračuje Brogyányi.
„Od 25 autorov vrátane mňa a kurátora Jozefa Peniaka je tu momentálne vystavených 60 prác. Sú to všetko fotografie s rozmermi 59x59 cm, sú vytlačené injetovou tlačiarňou na samolepiacej fólii, ktorá má navrchu špeciálnu protišmykovú vrstvu. Znesie umývanie aj chôdzu. Fotografie sme na dlaždice centra lepili v deň vernisáže zhruba dve hodiny. Na celý projekt sme boli dvaja pedagógovia a bola to dosť veľká námaha, ale myslím si, že výsledok je veľmi fajn a aj samotní študenti z toho majú veľkú radosť.“
Pokrstili ju soľou, rumom a šampusom
Daniel Brogyányi nový výstavný priestor nazval Galéria Zem, vytvoril aj jej logo a na vernisáži ju v prítomnosti vedenia, pedagógov, žiakov školy, rodičov i verejnosti pokrstili. Spolu s Jozefom Peniakom výstavu i galériu do života uviedli soľou, aby sa na dlažbe nešmýkalo, rumom, lebo je vonku zima a šampusom, lebo sa to zvykne.
„Tým, že v centre nalepíme na dlažbu tieto fólie, nijako neobmedzíme jeho prevádzku. A ľudia, ktorí tu nakupujú, si pohľadom na zem potešia oko i dušu. Jednoducho je to nová forma inštalácie,“ konštatuje autor. „Dnes žijeme veľmi rýchlo, denne sme zahrabaní v odpade multimediálnej komunikácie a toto je čosi iné, niečo fyzické, hmatateľné, pri čom sa ľudia môžu zastaviť, potešiť, porozmýšľať...“
Výstava v Galérii Mlyny by mala trvať mesiac. Nové výstavy by sa tu po dohode s obchodným centrom cyklicky striedali zrejme raz za štvrťroka, aj keď ideálne by podľa autora projektu bolo raz mesačne.
Brogyányi si ako diela nalepené na dlažbe popri špeciálne upravených fotografiách vie pokojne predstaviť aj rovnako ošetrené reprodukcie malieb či kresieb od našich i zahraničných výtvarníkov. Začal by skôr umelcami svetového mena. „Prečo by sme tu nemohli vystavovať trebárs Andyho Warhola? Nitranom treba priniesť niečo zaujímavé, čo ich chytí za srdce a radi si to sem prídu pozrieť.“

