NITRA. K predstaveniu Kým kohút nezaspieva Divadlo Andreja Bagara pripravilo výstavu obrazov Radima Černého. Otvorili ju v piatok pred premiérou vo foyer DAB. Mladý moravský umelec, nitriansky rodák, vytvoril sériu kresieb, v ktorých technikou airbrusch zachytáva proces vzniku tejto inscenácie. Súčasťou výstavy je aj niekoľko monotypií a grafík s figurálnou tematikou.
Katarzia ľudskej osobnosti
Na tvorbe obrazov k inscenácii talentovaný autor pracoval intenzívne mesiac, počas ktorého namaľoval zhruba 20 obrazov.
„Na tejto výstave bolo veľmi práce, lebo je to ťažká intelektuálna téma a času bolo málo. V Nitre som bol koncom novembra a zhruba týždeň som chodil na skúšky hercov s režisérom Michalom Spišákom. Bol som zvedavý, aké momenty hry vyzdvihnú najviac, čomu sa venujú,“ spomína Radim Černý.
„Nebol som na kostýmovej skúške, ale to nebolo až tak veľmi dôležité. Nesnažil som sa totiž vystihnúť konkrétny dej či postavy, ale intelektuálne momenty, ktoré ma oslovili, ktoré zanechali vo mne nejakú emóciu. To je podľa mňa najdôležitejšia stránka akejkoľvek kreatívnej tvorby – emocionálna komunikácia, či už autora s divákom prostredníctvom diela, alebo divadelného ansámblu s publikom prostredníctvom hry.“
Ako Radim Černý vraví, veľmi silne na neho zapôsobili niektoré momenty už z čítaného diela a bol veľmi nadšený, že režisér Spišák podobným okamihom venoval v hre sústredenú pozornosť. „Jedným z nich bolo „odkladanie masiek“, katarzia ľudskej osobnosti v momente, kedy nastáva osudová chvíľa: čo je dôležitejšia - či snaha zachovať si vlastnú tvár alebo za každú cenu svoj život? Je to konflikt pudovej stránky osobnosti, napríklad sebazáchovnej, a morálnej, etickej. Tieto dilemy som sa snažiť stvárniť esteticky zaujímavo, dal som im v obrazoch pekné ženské tvary,“ vysvetlil Radim Černý.
Kráča v šľapajách svojho otca
Ako povedala kurátorka výstavy Marta Hučková, Radim Černý sa vo svojich dielach k Bukovčanovej dráme nesústredil na zobrazenie konkrétnych postáv, ale sa snažil zachytiť atmosféru, ktorá sa tiahne celým dejom. Vo figurálnych kompozíciách bravúrne zobrazil dramatickosť momentu, ktorý bičuje rozkmásané ľudské mysle i vnútro. Výtvarným videním „číta“ odkrývanie ľudských charakterov v neistote bytia.
Radim Černý kráča v šľapajách svojho nedávno zosnulého otca, tiež výtvarníka Jana Černého (1951-2015). V jeho žilách koluje aj krv svetovo uznávaného českého maliara obdobia secesie Alfonsa Muchu, ktorý je Radimovým prastrýkom.
Radim sa narodil v Nitre, gymnaziálne štúdium ukončil v Uherskom Hradišti, kam sa v roku 1992 presťahoval s rodičmi. V Brne študoval na Masarykovej univerzite odbor výtvarná výchova a vizuálna tvorba. Má za sebou viacero samostatných výstav v Čechách i na Slovensku. Jeho diela sú zastúpené v súkromných a zbierkach a galériách vo Francúzsku, Taliansku a Švédsku. Žije a tvorí v Uherskom Hradišti.
