Nedeľa, 24. september, 2017 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Hádzanári vyhrali súboj o druhé miesto

V Šali sa hral šláger kola. Rozhodovalo sa o tom, kto pôjde do extraligovej nadstavby z druhého miesta.

Zakončuje Viktor Szapu, autor šiestich gólov Šale.(Zdroj: Milan Pospiš)

HKM Šaľa - Agro Topoľčany 34:30 (19:15)
Ak chcelo Agro ešte pomýšľať na druhú priečku po základnej časti, muselo pri Váhu bodovať. Očakávaný duel sa začal minútou ticha, ktorou si funkcionári a priaznivci uctili pamiatku zosnulej aktivistky šalianskej hádzanej Noriky Tisajovej. Prvých desať minút hralo s HKM vyrovnanú partiu. V drese Šale mal domácu premiéru reprezentačný brankár Žernovič, pretože Fabián nie je ešte zdravotne k dispozícii. Krídelník Szapu (strelil v I. polčase 6 gólov) dostal síce Šaľu do vedenia, ale hostia zo sedmičky vyrovnali Cigáňom. V ďalšom priebehu sa mužstvá striedali vo vedení o gól (3:4, 5:6, 8:7), keď sa v domácom drese presadzovali strelecky F. Šulc s pivotom Dudášom, na druhej strane kontrovali najmä Cigáň s legionárom Ivanovom. Do prvého trháku sa dostali zverenci trénera Kolesára v závere prvej štvrťhodiny, keď domáci Žernovič podržal defenzívu dobrými zákrokmi a strelecky disponovaný Szapu s Polakovičom nedali šancu brankárom Agra (pozn.: reprezentant Meluš nebol fit a do duelu nezasiahol) a Šaľa získala trojgólové vedenie (11:8, 14:11), čo hostí dosť znervóznelo. Napriek snahe o korigovanie domáceho náskoku sa im to nedarilo (nepresná streľba, pohotový Žernovič), naopak, Šaľa pridala ďalšie góly Polakovičom a Mažárom. Ten však pre nezavinené zranenie odstúpil za stavu 18:13 z hry a na pivote musel zaskakovať aj robustný Maguška. Agro síce tesne pred odchodom do kabín dvomi gólmi legionára Ivanycju čiastočne upravilo skóre, ale štvorgólový náskok domácich bol viac ako nádejný.
Do druhého dejstva nastúpili domáci trochu bezstarostne a chyby obrany hostia potrestali tromi gólmi v rade (Ivanycja 2, Cigáň) a razom bolo skóre 19:18 pre hostí priaznivejšie. Skúsený Dudáš spolu s Melnykom gólovo kontrovali a znova bol náskok domácich o tri góly väčší - 21:18. Hostia ešte do 45. minúty „hrýzli“, keď najskôr Klačanský premenenou sedmičkou znížil stav zápasu na rozdiel gólu 24:23 a Briatka na 25:24, ale to bola posledná šanca trojnásobného majstra o možný zvrat v tomto zápase. V 45. minúte najlepší strelec domácich Polakovič (zaznamenal 7 gólov) opäť dostal HKM do trojgólového vedenia 28:25 a v 49. minúte po góle deviateho najlepšieho strelca extraligy Guzyho viedla už Šaľa o šesť gólov 31:25 a o osude dôležitého súboja bolo rozhodnuté. Najlepší strelec hostí Cigáň s Kľačanským ešte v závere kozmeticky upravili skóre, ale na zaslúženom víťazstve Šali to už nič nezmenilo. Vo výbornom regionálnom derby, v ktorom si výborné obecenstvo prišlo na svoje, sa hralo tvrdo, ale v rámci fair-play (napriek tomu, že duel pre tri vylúčenia nedohral pol minúty pre koncom Ivanov). Šaľa si víťazstvom už dve kolá pred koncom základnej časti zabezpečila isté druhé miesto pred nadstavbou extraligy, čo je historickým úspechom. V prípade, že by ich aj teoreticky Topoľčany v závere základnej časti bodovo dostihli, Šaľa má s nimi lepšie vzájomné zápasy.

Rozhodovali Rudinský a Mandák, pok. hody: 2/1 - 5/5, vylúčení: 5 - 4, ČK: 60. Ivanov, 750 divákov.
HKM: Žernovič, Repáň - Melnyk 3/1, Guzy 5, Bandri, Michniewicz 3, Krokavec, T. Mažár 1, Szapu 6, Polakovič 7, P. Krok, Janíček, F. Šulc ml. 4, Maguška, Dudáš 5. Tréner Ján Kolesár.
AGRO: Javorček, Králik, Meluš - Briatka 1, Klačanský 3/2, Michalka, Ivanycja 4, Miženko, Ivanov 3, Cigáň 10/3, Adamčík 1, Jadroň 5, Ďurček 1, Urban, Žilinčík, Kučer 2. Tréner Pavel Farář.

Jozef Klačko, prezident HKM: „Prvotný sezónny cieľ - skončiť do šiesteho miesta a vybojovať postup do spoločnej česko-slovenskej ligy - sme splnili so cťou a v predstihu. Aj preto bol tento duel dôležitý, a to nielen štvorbodový. S víťazstvom, s domácim debutom brankára Žernoviča a s hrou v ofenzíve musím vysloviť veľkú spokojnosť. V obrane sme však vyrobili dosť chýb, čo skúsený súper trestal. Pred zostávajúcimi zápasmi v základnej časti a v nadstavbe musíme na ich odstránení popracovať a vyvarovať sa ich.“

1. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 3 910
  2. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 1 193
  3. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 279
  4. Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1 Foto 261
  5. Fotogaléria: FC ViOn - Podbrezová 1:0 Foto 227
  6. Koalícia siedmich strán siaha po Greššovi. Má poraziť extrémistov aj Belicu 209