NITRA. Prístroje, aké sa nevidia nielenže na Slovensku, ale často sú zriedkavé aj v Európe! No v Nitre máme odborníkov, ktorí s nimi pracujú. Svoje experimenty robia vo Výskumnom centre AgroBioTech, ktoré postavili za 26 miliónov eur v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.
Centrum má sedemnásť stálych zamestnancov, reálne tu však pracuje oveľa viac ľudí - sú to experti zapojení do množstva projektov z rôznych vedných oblastí.

Unikátna linka na výskum rastlín
AgroBioTech funguje približne rok. Postavili ho zo štrukturálnych fondov, všetky merania a pokusy, ktoré sa tu uskutočňujú, robia formou odborných štúdií. Tie sa zameriavajú na biológiu, biotechnológiu, bioenergetiku, potravinárstvo, výživu ľudí a ďalšie oblasti.
Jednou z najpozoruhodnejších častí centra je automatizovaná linka na fenotypovanie rastlín. Na Slovensku je jediná.
Ide v podstate o miestnosť na skúmanie rastlín, v ktorej sa dá nasimulovať svetlo, vlhkosť alebo typ pôdy. Rastliny tu analyzujú nedeštrukčne. Čo to znamená? "Klasický spôsob je, že v určitej fáze sú rastliny odobraté a ako vzorky skúmané. Tu sa však s tou istou rastlinou robia experimenty v priebehu celej vegetácie," vysvetľuje Tatiana Bojňanská, riaditeľka AgroBioTechu.
Navolením akéhokoľvek prostredia sa vo fenotypovacej linke dá určiť napríklad to, ktoré odrody pšenice sú suchovzdorné, a teda majú väčšiu šancu prežiť dlhšie obdobia bez vody. Pre slovenských farmárov je to mimoriadne dôležitá informácia, lebo počasie už nefunguje ako kedysi a pravidelné zrážky sú dávno minulosťou. Šľachtenie vhodnej odrody pšenice by mohlo vyriešiť problém jej odolnosti v meniacom sa podnebí.

Z odpadu biopalivo
Vo výskumnom centre je aj splyňovacia jednotka, ktorá dokáže spracovať akýkoľvek odpad na biopalivo druhej generácie. Dokáže sa tu upraviť takpovediac všetko, čo obsahuje uhlík - od odpadu z poľa až po odpady z potravinárskej výroby.
Spracovanie odpadu na biopalivo je témou viacerých štúdií, ktoré okrem iného odpovedajú aj na otázku, či je na Slovensku dosť vhodného biologického odpadu na to, aby sa tento spôsob spracovania oplatil.
V súvislosti s biopalivami je zaujímavým zariadením motorová brzda. Auto na bionaftu sa upevní na valčeky, ženú ho asi osemdesiat kilometrovou rýchlosťou, pričom celý čas stojí na mieste. Zariadenie sleduje napríklad to, ako sa opotrebováva motor auta. Zaznamenávajú aj spotrebu paliva a analyzujú výfukové plyny.

AgroBioTech skúma spermie. Zvieracie aj ľudské
Majú tu aj unikátne senzorické laboratórium, v ktorom robia okrem klasických senzorických analýz aj analýzy na elektronickom jazyku, elektronickom oku a elektronickom nose, ktoré objektívnym spôsobom hodnotia vzorky. Pri senzorickom hodnotení nie je možné úplne nahradiť človeka, ale tieto prístroje dokážu zistiť aj vlastnosti, ktoré človek nie je schopný identifikovať.
V ďalších laboratóriách AgroBioTechu skúmajú spermie, zvieracie aj ľudské. Sleduje sa tu vplyv rôznych látok na kvalitu spermií. V poľnohospodárstve majú takéto výskumy význam hlavne pre chovateľov hospodárskych zvierat, ktorí sa snažia o získanie kvalitného potomstva svojich zvierat.
Prístroj In Body, ktorému tu familiárne hovoria vajíčko, by určite zaujal všetkých športovcov. Človek doň vchádza vyzlečený, na sebe má len špeciálne plavky a na hlave plávaciu čiapku. Prístroj analyzuje skladbu tela a namerané hodnoty porovná s optimálnymi. Určí hmotnosť bunkovej hmoty v tele, hmotnosť kostrových minerálov, bazálny metabolický vývoj, index tvaru tela či telesný tuk. "Je úžasný pre športovcov, pretože vie predpovedať napríklad to, aký typ telesnej stavby je vhodný pre konkrétny druh športu," vysvetľuje Bojňanská.
Cholesterol nemusí byť len zlý
Na lipoprinte analyzujú zase cholesterol, ale oveľa dôslednejšie, ako pri akomkoľvek bežnom vyšetrení krvi. Lipoprint je prístroj, aký nemajú ani v nemocniciach a vyšetrenie na ňom nie je súčasťou hradených služieb.
Prístroj dokazuje, že nie každý cholesterol musí byť nevyhnutne zlý. "Športovci, ktorí vyzerali perfektne a mali dobre hladiny lipoproteínu a cholesterolu, mali zvýšenú niektorú z frakcií a bolo ich potrebné liečiť. Naopak, niektorých ľudí, ktorí majú viac cholesterolu, liečiť vôbec netreba," hovorí riaditeľka výskumného centra.