NITRA. Ľudí s dvoma tvárami, dvoma hlavami, bez rúk i nôh, „vlčieho“ muža, ženu – tučniaka, či ženu s najväčšími prsiami na svete. To všetko uvidíte na unikátnej výstave voskových figurín Zvláštni ľudia - Katastrofy ľudského tela, ktorá prichádza aj do Nitry. V sále Ponitrianskeho múzea si ju môžete pozrieť od 6. do 12. februára.
Z postihnutia urobili prednosť
Výstava už precestovala niekoľko krajín západnej Európy, videli ju už ľudia aj v Česku a v niekoľkých slovenských mestách. Jej organizátorom je Alfréd Šmíd a manažérkou Jacqueline Lasunov. Ako nám povedala, výstava je jedinečná tým, figuríny verne zobrazujú skutočných ľudí, s ktorými sa príroda či osud kruto zahrali a ich telá poznačila rôznymi anomáliami. Unikátna je tiež svojou témou, ktorá môže vzbudzovať aj kontroverzné reakcie ľudí. Okrem samotných figurín putovná expozícia ponúka aj možnosť zoznámiť sa s faktami, týkajúcimi sa jednotlivých vyobrazených osôb.
„Návštevníci na výstave uvidia 25 figurín ľudí, ktorí skutočne žili. Boli postihnutí rôznymi deformáciami – sú tu napríklad osoby s dvomi hlavami, dvomi tvárami, tromi očami, siamske dvojčatá zrastené na rôznych miestach tela, či muž trpiaci takzvaným vlčím syndrómom, kvôli ktorému mal chlpmi zarastené telo aj tvár,“ povedala Jacqueline Lasunov.
„Medzi exponátmi je napríklad figurína tanečnice, herečky a speváčky Lolo Ferrari – ženy s najväčšími prsiami na svete, či podobizeň Johnnyho Ecka, herca, hudobníka a iluzionistu, ktorý sa narodil bez dolnej časti tela. Zahral si v dnes už kultovom filme The Freaks. Budú tu tiež figuríny Aloisie Wagner, ktorá prišla na svet bez horných a dolných končatín a pod umeleckým menom Violeta celý život vystupovala v cirkusoch, Billa Durksa – muža s tromi očami či Aimesa Aldoniho, ktorý dokázal otočiť hlavu o 180 stupňov a v cirkusoch vystupoval ako soví muž. Figurína Grace McDaniels predstavuje tiež cirkusovú hviezdu, preslávila sa ako žena s tvárou mulice. Je tu aj exponát Vara Boseta, ktorý sa narodil bez horných končatín, ale napriek tomu perfektne strieľať z luku pomocou nôh.“
Pre týchto zvláštnych, výnimočných ľudí bolo ich postihnutie prekliatím aj darom. Ľudia sa im vyhýbali, ale zároveň ich svojimi zvlášťnosťami fascinovali, priťahovali. Mnohí z nich sa vzopreli osudu, ukázali neobyčajnú silu ducha a svoje deformácie pozdvihli na prednosti. Pracovali v cirkusoch a panoptikách, boli hercami či kúzelníkmi.
Majú aj vyše 20 rokov
Výstavu vytvorili v Antropologickom múzeu v Petrohrade. Keď múzeum pred rokmi vyhorelo, táto výstava figurín sa vraj zachovala ako jediná, údajne bola práve vtedy v zahraničí. Vek figurín je rôzny, keďže sa výstava postupne obmieňala a doplňovala, niektoré exponáty majú aj vyše 20 rokov. „Figuríny vyrobili zo zmesi vosku, použili aj také materiály, aby čo najviac vynikla autentickosť exponátov, napríklad pravé ľudské vlasy, lekárske očné či zubné implantáty. Odev vyrobili podľa dobových vzorov,“ prezradila manažérka.
Ako dodala, výstava figurín zvláštnych ľudí navštívila už niekoľko slovenských miest - Poprad, Bratislavu, Levice, Spišskú Novú Ves. Po Nitre pôjde aj do múzea v Nových Zámkoch, Partizánskom, Topoľčanoch, do hotela Holiday Inn v Trnave a od 27. februára do 5. marca bude aj v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach. Sú to posledné možnosti, kde výstavu bude možné vidieť na Slovensku, lebo vzápätí odchádza do Rakúska.


