NITRA. Myšiarky ušaté zimujú aj v mestách a obciach. Ak takéto miesto odfotíte, môžete sa zapojiť do súťaže. Vyhlásila ju organizácia Ochrana dravcov na Slovensku. Sovy na zimoviskách sčítava už od roku 1992.
„Na stromoch spoločne počas zimy oddychujú až desiatky jedincov. Takúto lokalitu, tzv. zimovisko, nájdete ľahko. Najčastejšie sa nachádza v skupine ihličnatých stromov v okolí parkov, škôl a kostolov,“ informuje Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.

Prezradia ich vývržky
Prítomnosť myšiarky ušatej prezradia vývržky pod stromom. Ide o nestrávené zvyšky potravy - srsť, kosti a perie. Sovičky sa však dobre maskujú.
„Keď sa pozorne zadívate do koruny stromu, môžete ich uvidieť desiatky. Ako prvé vás upútajú veľké, oranžové oči. Keď vás táto sova zazrie, narovná sa a na hlave vztýči pierka, ktoré vyzerajú ako ušká,“ dodal Veselovský.
Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku zapojila verejnosť do mapovania zimovísk už vlani. Výsledkom bol rekord: v 53 lokalitách napočítali 1 353 myšiarok ušatých. Najväčšie zimovisko na svete sa nachádza v meste Kikinda (Srbsko). Ornitológovia počas jedného dňa zaznamenali na stromoch až sedemsto sov.
„Informácie o zimoviskách myšiarok ušatých sú cennými údajmi, ktoré pomáhajú pri aktívnej ochrane tohto druhu,“ povedal Veselovský.

Lovia najmä hraboše
Dôležité je, aby pri fotení neboli sovy rušené. „Preto foťte z diaľky miesto, kde sa zdržiavajú, nie priamo sovy!“ radia ochranári. Súťaž potrvá do 14. februára, fotky zašlite na adresu mysiarky@dravce.sk.
Organizátori pripomínajú, že nejde o umeleckú kvalitu fotografie, ale o zadokumentovanie miesta, kde myšiarky ušaté v zime odpočívajú. Pred dvomi rokmi sa napríklad usídlili aj na smreku za rodinným domom v Rumanovej. Boli ich tam vyše dve desiatky.
Ochranár vtedy zozbieral spod stromu vývržky, ktoré poskytol Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Odborníci z katedry ekológie a environmentalistiky už dlhodobo skúmajú zloženie potravy myšiarky ušatej.
„Zistili, že až 90 percent tvorí hraboš poľný. Ide o druh spôsobujúci škodu na poľnohospodárskych plodinách. Obyvateľov sídlisk zase poteší, že myšiarka ušatá loví aj myši a menšie potkany,“ informoval Veselovský.
Zvyšok potravy tvoria ďalšie druhy hlodavcov, hmyzožravce a v malej miere vtáky ako sýkorky a vrabce.

