Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita

Nitra neporazila ani Spišskú Novú Ves

Negatívna séria basketbalistov Nitry pokračuje. Pozitívom je aspoň to, že priestor dostávajú mladí odchovanci.

S loptou Phil Henry zo Spišskej Novej Vsi, bráni ho Jakub Kaša, nový hráč Nitry.(Zdroj: Martin Kilian)

MBK SPU Nitra - BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 72:90 (24:20, 15:24, 11:21, 22:25).
V súboji dvoch posledných tímov súťaže začali domáci sľubne. Pozorne bránili, v útoku sa darilo hlavne Jurjevičovi a Rhymesovi a práve po trojke Američana viedli 19:7. Hostia však rýchlo stiahli na 21:20. Skóre prvej štvrtiny pečatil trojkou Pipíška. V druhej štvrtine sa tímy naťahovali o každý bod, v poslednej minúte však Spišiaci trafili dve trojky a získali 5-bodové vedenie (39:44).
Po obrátke začala Nitra zle, Hovaňák trojkou prvýkrát získal hosťom dvojciferné vedenie (39:50). V domácom drese dostal šancu nový muž, český pivot Jakub Kaša a po jeho trojke sa Nitra priblížila na 48:54. Potom si hostia dobrým útočným doskakovaním opäť vybojovali väčší náskok (celkovo v tejto činnosti dominovali - 17:7). Keď už bolo o víťazovi rozhodnuté, dostali v domácom drese šancu aj traja mladíci. Streleckú zástavu Nitry držal Rhymes, ale to na súpera nemohlo stačiť. Spišská Nová Ves si pripísala prvé víťazstvo vonku za posledné dva roky.

R Lamoš, Margala, Bara, TH: 8/16 - 8/19, fauly: 20 - 17, trojky: 8 - 6, 5 OCH: 36. Juríček, 150 divákov.
SPU: Rhymes 27, Jurjevič 11, Samek 5, Pánis 5, Dogbo 4 (Kaša 13, Pipíška 4, Ostojič 2, Foltín 1, Trepáč, Skubeň).
BK 04: Henry 19 (13 dosk.), Hovaňák 17, Juríček 8, Majerčák 7, Lenárt 7 (Šolevič 17, Marshall 10, Osvald 5, Ovčiarik, Muránsky).

Urban: Súper bol lepší minimálne na troch postoch

Tréner Nitry Ľubomír Urban zdôraznil, že tento zápas dal jeho mladým hráčom viac skúseností, pretože súperi na nich tlačili do 40. minúty

Ako ste videli zápas?
- Sily nám stačia na prvú štvrtinu, ešte v druhej štvrtine to bolo ako-tak, ale už bolo vidno deficit. Každé prestriedanie bolo bolestivé a nástup do druhého polčasu podobne. Spišská Nová Ves rýchlo získala pôdu pod nohami a znovu prišiel čas na využitie našich mládežníckych zdrojov, čo sa nakoniec aj podarilo s celkom slušnou minutážou. Každopádne, Spišská bola lepšia minimálne na troch pozíciách, a to stačí na to, aby na ihrisku dominovali a "urobili" aj ostatných hráčov. Ich posledné výsledky iste nie sú dielom náhody.

Dá sa povedať, že dnes v tíme Nitry dosť kazili skúsenejší hráči?
- Som tu mesiac aj niečo, ťažko to hodnotiť. Robia chyby ani nie z toho, že by sa o niečo snažili, ale oni nechápu svoje roly na ihrisku. Sú to chyby vyplývajúce z nedisciplinovanosti. Na druhej strane, asi sa im ťažko pohybuje na ihrisku, keď sa tváre okolo nich stále menia.

Bola toto podľa vás posledná šanca na víťazstvo v tejto sezóne?
- To ťažko odhadnúť, zápasov ešte bude dosť. Podľa mňa Spišská bola dnes silnejší súper ako niektorý z tých, čo nás úplne podcenili. Rozdiel medzi Svitom a Spišskou bol ten, že do 40. minúty napádala našich mladíkov takým spôsobom, že im to dá viac, ako keď vo Svite síce ohúria minutážou, ale v takom kabaretnom režime, že súper bráni dva a pol metra od hráča. Foltínovi, Skubeňovi a Trepáčovi to dnes dalo viac skúseností, lebo išli po nich.

Kto je Jakub Kaša?
- Je to český hráč, ktorý sa ukázal byť dostupný a my sme potrebovali dostať do tímu hráča, ktorý to trošku charakterovo oživí.

* * * *
Erich Korfanta, tréner Spišskej Novej Vsi:
"Výsledok ma teší, po veľmi dlhom čase sme konečne vyhrali vonku. Hra však nebola v prvom polčase adekvátna tomu, čo my vieme predvádzať. Ak by sme dnes podali taký výkon ako v sobotu doma proti Komárnu, tak by tu nebolo čo riešiť. Viem, že každý zápas je iný, ale nemôžeme tak pristúpiť k svojim povinnostiam ako v prvej štvrtine. Veľa strát, nepremieňanie vyložených šancí a celková nekoncentrovanosť. V druhom polčase sme rapídne zlepšili obranu, začali sme plniť veci, na ktorých sme sa dohodli v šatni a to sa začalo prejavovať. Samozrejme, keď sme natiahli náskok na 15 bodov, domáci tréner pustil na palubovku mladých hráčov a zápas sa dohrával. To sa mi veľmi páči, všetka česť. My sme tiež dali priestor našim odchovancom a zápas sa dohrával v slovenskej réžii. Či rieši toto víťazstvo pre nás niečo z hľadiska ambícií boja o play-off? Keď sa pozrieme na tabuľku, reálnu šancu asi už nemáme, ale každopádne budeme bojovať do konca."