Nitrianska čokoládovňa kupuje kakao od Indiánov z Ekvádoru

Tradičné pozdravy s bojovými kopijami museli Indiáni predvádzať vo väčšej vzdialenosti ako obvykle. Ochranka im neumožnila oháňať sa nimi v úplnej blízkosti prezidenta Kisku.

Indiáni z Ekvádoru s prezidentom Andrejom Kiskom a zástupcami Lyra Chocolate.Indiáni z Ekvádoru s prezidentom Andrejom Kiskom a zástupcami Lyra Chocolate. (Zdroj: Lyra Chocolate)

IVANKA PRI NITRE. Nitrianska firma bude vyrábať čokoládu v spolupráci s Indiánmi z Ekvádoru. Spoločnosť Lyra Chocolate podpísala zmluvu so zástupcami indiánskeho kmeňa Shuarov. Pre obyvateľov regiónu Taisha v Ekvádore je to vôbec prvá medzinárodná zmluva, ktorú kedy podpísali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri podpise zmluvy v sídle firmy v Ivanke pri Nitre bol aj prezident Andrej Kiska. Hlavu republiky si Indiáni chceli uctiť tradičným tancom. Museli v ňom však urobiť zásadnú zmenu a predviesť ho v bezpečnej vzdialenosti od Kisku. Ochrankári Indiánom nedovolili šermovať oštepmi a kopijami priamo pri hlave prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu

Kvalitné kakao priamo z pralesa

Indiáni z kmeňa Shuarov strávili na Slovensku týždeň. Vybláznili sa na Donovaloch, kde sa od radosti váľali v snehu - videli ho po prvý raz v živote. Okoštovali bryndzové halušky, zašli si na koncert slovenskej ľudovej hudby v rockovom podaní.

A okoštovali čokoládu. Znie to možno nezvyčajne, no v Ekvádore tabuľky čokolády nepoznajú. Čokoládu tam konzumujú iba tekutú, majú ju namiesto kávy, čokoládové nápoje im dodávajú energiu. Ak dostanú chuť na sladké, v obchodoch majú sušienky.

Lyra Chocolate sa s Indiánmi dohodla, že kvalitné a čisté kakao bude dovážať priamo z pralesa. Nitrianska spoločnosť postaví v regióne Taisha sušiace a fermentačné centrum, v ktorom budú pracovať miestni. Centrum si však netreba predstavovať ako murovanú modernú budovu, poskladajú ju z drevených lát.

SkryťVypnúť reklamu

Nitrianska firma investuje do projektu približne stotisíc eur, profit neočakáva žiadny. Prečo sa teda pustila do obchodovania s Indiánmi? "Robíme to preto, že chceme získať kvalitnú surovinu," hovorí konateľ spoločnosti Karol Stýblo. Ročne by malo ísť o 400 ton kakaa. Pri 330 miliónoch ton kakaa, ktoré sa ročne na svete skonzumujú, ide podľa Stýbla o zanedbateľný objem suroviny.

Lyra Chocolate však nebude meniť celú svoju produkciu na kakao z Ekvádoru. To, čo nedokážu spracovať sami, predajú svojim partnerom v Európe a USA.

"Špecializujeme sa na Južnú Ameriku, máme kakao z Kolumbie aj Peru. Ekvádor mal vždy kvalitnejšie kakao, len tam už pred pätnástimi rokmi dopyt prevyšoval ponuku, a tak ľudia začali vysádzať klon," vysvetľuje Karol Stýblo. Nová plodina je síce vysokorodivá a odolná, ale zložením pripomína skôr menej kvalitné africké kakao. Problémom tiež je, že prakticky sa nedá skontrolovať, či do kakaa z Ekvádoru nebol domiešaný aj novovytvorený klon, s každým zrnom nie je možné chodiť do laboratórií. Aj preto sa nitriansky výrobca čokolády nakontaktoval priamo na obyvateľov pralesa - je v tom záruka, že kakao od nich bude skutočne čisté a kvalitné.

SkryťVypnúť reklamu

Čas Indiánom veľa nehovorí

Ako teda prišli producenti čokolády z Nitry na domorodých obyvateľov ekvádorského pralesa? Pomohla im rehoľa saleziánov, jeden z misionárov pôsobiacich v džungli nakontaktoval podnikateľov na indiánsky kmeň. "Boli sme sa pozrieť priamo na mieste a zistili sme, že vo vnútri v pralese majú kakaovníky čisté, nepostriekané, dokonca ani vzduch tam nedoniesol chémiu, ani peľ sa neskrížil s inou odrodou," vraví Karol Stýblo.

Zástupcovia firmy natrafili počas rozhovorov s Indiánmi na množstvo kultúrnych rozdielov. Pre nich je napríklad úplne normálne v čase dohodnutého stretnutia vyspávať na hoteli a doraziť s takmer dvojhodinovým meškaním a bez vysvetlenia.

Problémom tiež boli obrovské vzdialenosti a fakt, že jednotlivým rodinám kakaovníky rastú v záhrade po pár kusoch - majú ich vysadené popri ďalších druhoch stromov. Lyra Chocolate sa preto miestnych farmárov rozhodla zapojiť do svojho sociálneho projektu. Miestnym odovzdá svoje know-how v oblasti sušenia a fermentácie kakaových bôbov tým, že tu postaví akési fermentačné centrum.

A práve fermentácia je podľa Stýbla tou najdôležitejšou časťou v procese výroby čokolády. "Mali sme vzorky čokolád, ktoré boli robené z nefermentovaného kakaa. To sa nedá jesť, to hneď vypľujete. Chutí to ako keby ste si dali do úst šupu zo zeleného orecha."

Do praliniek je ekvádorského kakaa škoda

Nebolo by efektívne a zrejme ani možné, aby pestovatelia roztrúsení na obrovskej ploche pralesa, chodili a predávali kakao po kilograme za týždeň. Model, ktorý sa v týchto dňoch rozbieha, by mal fungovať tak, že v pravidelných intervaloch bude za farmármi dochádzať auto. Zamestnanci od nich vyzbierajú čiastkovú úrodu plodiny, ktorá dozrieva až desať mesiacov a pri každom zbere im za dodaný tovar hneď aj zaplatia. Plodinu potom spracujú vo fermentačnom centre.

Pridaná hodnota projektu ostane v regióne, ktorý na tom môže dosť zbohatnúť. Stýblo poukázal napríklad na výsledky, ktoré zaznamenali v Kolumbii. Tam prešli farmári z produktivity 400 kilogramov na hektár na úroveň približne 2 500 kilogramov na hektár. A to bez veľkých investícií alebo mimoriadnej námahy, celkom na to postačili niektoré základné zásady, ako sa starať o kakaovníky. Sú to niekedy iba drobnosti, ako napríklad výsadba stromov, ktoré lámu vietor alebo zasadenie bananovníkov pomedzi kakaovníky. Tie sú bohaté na draslík a zároveň vytvárajú tieň, čo pomáha rastu kakaovníkov.

Nitrianska čokoládovňa plánuje z ekvádorského kakaa vyrábať edíciu tabuľkových čokolád. "Je tak kvalitné, že na niektoré veci je ho škoda použiť - napríklad na plnené pralinky, v ktorých je jahodová plnka," povedal Karol Stýblo.

Nitrianska čokoláda je najlepšia na svete

Čokoláda Mandala, ktorú vyrába Lyra Chocolate, získala zlatú hviezdu v súťaži Great Taste Awards. V gastronomickom biznise je toto ocenenie tým istým, čím je Oscar vo filmovom. Porota, ktorá mala 400 členov, ochutnávala 10-tisíc vzoriek potravín viac ako tisíc hodín. Nakoniec rozhodla, že najchutnejšiu čokoládu vyrábajú v Nitre.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 895
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 331
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 852
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 064
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 246
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 230
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 728
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 448
  1. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  2. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  3. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  4. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  5. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  8. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 862
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 151
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 33 966
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 33 066
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 435
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 801
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 949
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 992
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  2. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  3. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  4. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  5. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  8. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 862
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 151
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 33 966
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 33 066
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 435
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 801
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 949
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 992
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu