S obhorenými vlasmi čítal pri petrolejke, elektrina nebola

Svoj prvý román začal písať počas letných prázdnin ako 13-ročný. Po 15 stranách zistil, aká je to ťažká robota, román odložil a nikdy viac ho už nenašiel.

Miroslav Pius (vľavo) s priateľmi na svojej chalupe.Miroslav Pius (vľavo) s priateľmi na svojej chalupe. (Zdroj: ARCHÍV M.P)

NITRA. Regionálny spisovateľ a historik Miroslav Pius sa vo februári dožil 75 rokov. Veľkú časť svojho tvorivého života prežil Nemčiňanoch pri Zlatých Moravciach. Svoju vášeň k histórii a lásku k tradíciám pretavil nielen do kníh, ale aj svojho bývania - v obci zrenovoval vyše 100-ročný dom po starých rodičoch a vytvoril z neho unikátnu pamiatku zachovalej ľudovej architektúry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S úctou k dedičstvu predkov zreštauroval len to, čo bolo nutné, pričom sa za to svojim starým rodičom Eme a Pavlovi Kesegovcom v modlitbe ospravedlnil. V chalupe i pri nej vytvoril malé múzeum vidieckej civilizácie, kde uvidíte nejednu raritu, napríklad viac ako 100-ročnú drevenú ručnú práčku, staré konské postroje, domácky vyrobený vrták či drevenú truhlicu z vena jeho starej mamy.

SkryťVypnúť reklamu

Námety z histórie Požitavia a Ponitria

Miroslav Pius má na konte zhruba 30 knižných publikácií - poéziu, prózu pre deti aj literatúru faktu. Za svoje aktivity a vydané tituly mu ministerstvo školstva udelilo veľkú medailu sv. Gorazda.

Viac ako polovica z kníh čerpá námety z histórie Požitavia a Ponitria, napríklad knihy Turci v Tekovskej župe, Pukanská keramika, Vstupovanie do času, Najstaršie kostoly na Požitaví a Ponitrí, Zvonovina. Mnohé sa svojím bohatým obrázkovým a dokumentačným materiálom stali vyhľadávanými publikáciami a pomocnými učebnými textami pre študentov i učiteľov dejepisu.

Spisovateľ sa v knihách veľmi podrobne venuje folklóru, zvykom a tradíciám Požitavia a Ponitria. Z minulosti našich predkov vyberá práve tie artefakty a udalosti, ktoré z rôznych dôvodov ostali neprávom zabudnuté v čase. Ako príklad možno uviesť kompletný a detailný opis bitky na Veľkovozokanskom poli v roku 1652, keď Turci boli na hlavu porazení kresťanským vojskom. Viedol ho veliteľ novozámockej pevnosti Adam Forgáč, muž zo šľachtického rodu Forgáčovcov, ktorí vlastnili aj hrad Gýmeš (dnes Jelenec.)

SkryťVypnúť reklamu

Hold jednoduchým, dobrým ľuďom

„Z kníh, ktoré vyšli z môjho pera, si ja osobne – a zaujímavé je, že sa v tomto absolútne zhodujem s čitateľmi - najviac cením historické eseje Turci v Tekovskej župe a Čakanskí bronzoví bojovníci. Sú to prvé knihy, ktoré odkrývajú zabudnutú minulosť môjho rodného Ponitria, Požitavia a Pohronia. Pri písaní eseje Turci v Tekovskej župe sa mi akoby zázrakom podarilo dostať k starým listinám a dokumentom, ktoré boli odložené a zabudnuté v archívoch mimo územia Slovenska. A právom som hrdý aj na doteraz najpodrobnejší a najvernejší opis priebehu bitky s Turkami v roku 1652 na Veľkovozokanskom poli,“ skonštatoval Miroslav Pius.

K jeho jubileu mu vychádza kniha s názvom Kronika zabudnutých pocitov - Dejiny našej krčmy. „Vzdávam v nej hold tým všetkým úžasným Nemčiňancom - mojim rodákom, ktorých som počas svojho detstva poznal a ktorí už ležia za mojím humnom na cintoríne. Je to hold jednoduchým, dobrým ľuďom, ktorí sa obetovali pre iných.“

SkryťVypnúť reklamu

Chcel byť operným spevákom

Ako malý chlapec chcel byť Miroslav Pius operným spevákom. Vraj ho priam uchvacovala pieseň o matke, ktorú v tom čase spieval Benjamino Gigli. Ako spisovateľ vraví, možno to bolo iracionálne nutkanie, spôsobené aj tým, že autorova matka krásne a často spievala, alebo aj tým, že jeho otec prišiel na Slovensko ešte za monarchie zo severného Talianska, ktoré je kolískou bell canta.

V detstve vraj prečítal až chorobne veľa kníh. V ich dedine vtedy ešte nebola elektrina, tak čítal pri petrolejke a do školy chodil s obhorenými vlasmi, lebo mu pri čítaní od únavy padala hlava.

„Za dobré vysvedčenie som od riaditeľa školy dostal knihu od Marka Twaina Dobrodružstvá Toma Sawyera, bola to úžasná kniha! Ale najkrajšie boli rozprávky od Pavla Dobšinského. Dodnes si pamätám príbeh Radúz a Mahuliena - prekrásne čítanie.... No a po nich zákonite prišli exotické dobrodružstvá, ktoré v ďalekých krajinách prežíval Kapitán Korkorán a Verneovi hrdinovia,“ zaspomínal si jubilant.

Samopalom na hlavu

Túžba byť operným spevákom ho rýchlo prešla, knihy v ňom zanechali nezmazateľnú stopu. Svoj prvý román začal písať počas letných prázdnin, keď mal 13 rokov. Do veľkej linajkovej písanky napísal 15 strán. Rýchlo však zistil, aká je to ťažká robota a tak nedokončený román odložil. Nikdy ho už potom nenašiel.

„Vlastne som vždy chcel byť spisovateľom. Uspokojuje ma pocit, že píšem také knihy, ktoré sa - pevne verím - stanú historickou pamäťou Ponitria, Požitavia a Pohronia. Na svojom doterajšom živote by som asi nič nemenil, pretože ani nič iné by som v živote nedokázal robiť s takou urputnou vervou, nič iné, čo by mi tak prinášalo radosť a uspokojovalo by ma,“ priznal autor.

Miroslav Pius prežil v živote všeličo. Po vstupe okupačných vojsk do Československa sa ako pracovník slovenského rozhlasu podieľal na ilegálnom vysielaní proti okupantom. V starej budove rozhlasu na Zochovej ulici v Bratislave mu mladý ruský vojak mieril samopalom rovno na hlavu.

„V čase normalizácie som sa zachoval tak, že sa za nič nemusím hanbiť - svoje etické, mravné a politické postoje som odvolal. Ale boli aj ťažké chvíle, kedy som mal chuť všetko vzdať. Normalizačný komunistický režim na diskriminoval celých dvadsať rokov. Ťažko sa mi teraz na to spomína.“

Bojuje s chorobami

Dnes sú tieto veci už len spomienkami, život obrúsil hrany a pridal na chrbát zopár krížikov. Ako každý starší človek, aj on bojuje s chorobami.

„Pred rokom som sa podrobil operácii pravého bedrového kĺbu a musel som sa znovu učiť chodiť. Čo som ako zdravý človek robil úplne automaticky, bolo pre mňa odrazu problémom. Každý deň testoval moju trpezlivosť a hĺbku schopnosti znášať fyzickú bolesť,“ posťažoval si spisovateľ. „Bol to taký sparťanský tréning, ale duševné aj fyzické utrpenie je pre človeka vždy užitočné, prináša duši a srdcu pozitívne hodnoty.“

A čo by si jubilant k svojmu sviatku prial najviac? Predovšetkým aby mu slúžili zrak a pamäť. „Zrak preto, lebo spisovateľ vníma svet v prvom rade očami a pamäť preto, lebo literárna tvorba, to nie je len to, čo sme nedávno zažili, ale aj to, na čo si pamätáme, aby sme na to potom mohli spomínať.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 108
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 888
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 526
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 465
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 988
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 611
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 208
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 809
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 063
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 994
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 597
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 41 548
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 056
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 165
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 927
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 601
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Hokejisti Žiliny včera aj vďaka dvom gólom Alexandra Avtsina (v strede) vyhrali v Nitre 4:2 a vyrovnali semifinálovú sériu na 1:1.

Sto hromov do Aittokallia a Žilina vyrovnala sériu.


Musíme sa odraziť od tretej tretiny, vraví Martin Vitaloš.

Zobuďme sa zo sna, že vyhráme len tak, káže tvrdý obranca.


Krunoslav Krajnovič verí, že hráči lepšie zvládnu taktické rozhodnutia na palubovke.

Basketbalisti Nitry v utorok nastúpia s cieľom vyrovnať stav štvrťfinálovej série.


Cesta pre Mlynmi, sobota.

Práce budú pokračovať aj po víkende. V prípade mosta komunikovala župa iný termín ako polícia.


  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 063
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 994
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 597
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 41 548
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 056
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 165
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 927
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 601
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu