ŠAĽA. Šaľu navštívil v pondelok 6. februára podpredseda vlády SR pre investície Peter Pellegrini.
Išlo o odloženú návštevu, pôvodne mal do mesta zavítať týždeň predtým. Podľa prvotných plánov mal do Šale zavítať aj premiér Róbert Fico, v ten deň však mal v Bratislave tlačovú besedu na tému ceny energií.
Hovorilo sa o obchvate
Počas pracovnej návštevy rezonovala najmä téma obchvatu, ktorý patrí medzi priority šalianskej radnice. Podpredseda vlády rokoval o tejto záležitosti nielen s predstaviteľmi mesta Šaľa, ale aj so starostami okolitých obcí.
„V prípade, ak sa podarí ukončiť štúdiu realizovateľnosti, vláda by mala prostredníctvom ministra financií nájsť zdroje na výkup pozemkov,“ povedal tlačovej konferencii Pellegrini.
Spomínaná štúdia by mala byť hotová v máji. Ako sa nedávno vyjadril primátor mesta, „nemá prečo nevyjsť.“ Po jej vypracovaní by mal nasledovať výkup pozemkov pod obchvat. Práve zdroje, ktoré sa odhadujú na osem miliónov eur, sa javili ako problémové. Bez nich s totiž nemôže začať s výstavbou.
„Bol by to reálny, konkrétny krok, ktorý by Šaľu priblížil k obchvatu,“ povedal podpredseda vlády a dodal, že intenzita dopravy je v meste veľmi vysoká. Zvýšiť by sa mala príchodom investora Land Rover do Nitry. „Pre skvalitnenie života občanov je obchvat kľúčový.“
Kedy by mali po ňom prejsť prvé autá, si Pellegrini netrúfol povedať. „Ak by sa našli zdroje na výkup pozemkov, v tomto roku by sa mohlo začať s vykupovaním. Kým nemá Slovenská správa ciest vzťah k pozemkom, nie je možné vydať povolenie na danú stavbu,“ povedal podpredseda vlády.
Stavebný úrad nedávno predĺžil platnosť územného rozhodnutia. Po výkupe je potrebné nájsť ďalších približne 80 miliónov. Určené by mali byť na samotnú výstavbe. „To už je suma, ktorá bude musieť byť financovaná zo štrukturálnych fondov,“ dodal Pellegrini.
Bývalý predseda NR SR sa dotkol aj aktuálneho problému, ktorý trápi Šaľanov – zamestnanci z Balkánu. „Slovenská republika sa vzhľadom na demokratický vývoj nevyhne dovozu pracovnej sily z tretích krajín. Musí platiť, že ho máme pod kontrolou a musí ísť o regulovaný prítok pracovnej sily,“ povedal Pellegrini na margo pálčivého problému.

Pracovníci musia dodržiavať predpisy
Podľa jeho ďalších slov by na Slovensko mali prichádzať iba pracovníci, ktorí tu budú pôsobiť len legálne v zmysle právnych predpisov a nie na základe turistických povolení alebo dokonca nelegálne. „Pracuje na tom ministerstvo práce a inšpektorát, vykonávajú sa kontroly. Musí platiť, že ktokoľvek príde pracovať na Slovensko, bude, samozrejme, vítaný. Musí však rešpektovať štýl života, kultúrne zvyklosti a dodržiavať bezpečnostné pravidlá, ktoré v našom štáte platia,“ vyjadril sa podpredseda vlády.
Dodal, že ak budú splnené všetky podmienky a pracovníci z tretích krajín sa budú podľa nich správať, nie je najmenší dôvod, aby mali Slováci negatívne pocity z dovozu sily.
„Pre občanov regiónu to je niečo nové. Zatiaľ sa ukazuje, že sa táto situácia dá zvládnuť, len musí byť plne pod kontrolou, regulovaná a v rámci legálnosti. Našou povinnosťou je zabezpečiť poriadok. Zo štatistík vidieť, že nie je vykázaná zvýšená miera kriminality. Nerobme strašiaka z niečoho, čo zatiaľ nie je vážnym problémom,“ dodal Peter Pellegrini.
Belický: naše priority zaujímajú aj štát
S výsledkom rokovaní vyslovil spokojnosť aj primátor Šale Jozef Belický. „Utvrdili sme sa v tom, že priority nášho mesta získavajú podporu najvyšších štátnych predstaviteľov. Ide o obchvat, kde sme sa dozvedeli, že štát má záujem o jeho výstavbu a priblížil ho zásadne k realizácii. Sme poctení a potešení, že predstavitelia vlády SR zavítali do nášho mesta,“ povedal na tlačovej besede primátor mesta.