VLČANY. Vo Vlčanoch to vrie. Napätá situácia sa vyostrila v decembri minulého roka, keď starosta obce Gyula Iván ochorel a zastupovaním a vedením obce poveril novovymenovaného zástupcu Františka Ondrušeka. Podľa skupiny poslancov išlo o nezákonný krok. Celý prípad sa dostal pred prokuratúru.
Starosta bol práceneschopný
V obci v okrese Šaľa bojujú proti sebe dve skupinky – prostarostovská a opozícia. Obe strany sa zhodujú v jednej veci: situácia pretrváva od začiatku volebného obdobia, teda od roku 2014. Podľa starostu Gyulu Ivána (SMK-MKP) sa proti nemu obrátila skupinka novozvolených poslancov, z ktorých väčšina bola na kandidátke s ním za stranu SMK.
"Ich jediným cieľom je moja diskreditácia a znemožnenie chodu úradu," vraví starosta. S tým však nesúhlasia "opoziční" poslanci Vlčian. Podľa ich vyjadrenia sa snažia bojovať za zákonnosť a šetria finančné prostriedky občanov. Ako nám povedali, upozorňujú na rôzne machinácie pri verejnom obstarávaní a nakladaní s majetkom obce.
Spory vyvrcholili v polovici decembra, od 12. 12. bol starosta obce práceneschopný. Iván následne odvolal z pozície zástupkyne Petru Szőke Szórádovú a na jej miesto vymenoval Františka Ondrušeka, jedného z poslancov. Na novovymenovaného zástupcu preniesol všetky svoje kompetencie, o čom informoval poslancov hromadným emailom 28. decembra.
Žiadali vysvetlenie
Nepáčilo sa to však skupine poslancov, ktorí tento krok považovali za nezákonný. „Chceli sme zabrániť akýmkoľvek sankciám z rôznych úradov. Preto sme listom vyzvali pána starostu, aby sa vyjadril, na základe akých právnych predpisov zveril svoje kompetencie v rozsahu pánovi poslancovi,“ povedala poslankyňa obce Mária Kurz.
Spolu s piatimi kolegami adresovali starostovi spomínanú výzvu na Silvestra. „Plnohodnotným zástupcom starostu sa môže stať poslanec až po vzdaní sa mandátu starostu. Ivána sme zároveň upozornili, že aj v čase jeho PN je plnohodnotným starostom obce a je plne zodpovedný za chod celého obecného úradu,“ pokračuje Kurz.
Skupina poslancov sa následne listom obrátila na Okresnú prokuratúru. „Chceli sme, aby sa predišlo ďalším porušeniam zákonov a platných predpisov a z toho vyplývajúcim sankciám,“ vraví poslankyňa obecného zastupiteľstva.
Kontrolórka obce: postup bol nezákonný
Podľa hlavnej kontrolórky obce Idy Ivánovej nebolo poverenie zástupcu právne v poriadku a skonštatovala protiprávny stav, „nakoľko starosta obce nezákonným rozhodnutím zveril neoprávnene majetok obce do rúk poslancovi so širšími kompetenciami.“
Ako ďalej povedala Ivánová, zástupca starostu môže v plnom rozsahu plniť úlohy starostu iba v prípade zaniknutia mandátu. „Momentálne ide o zastupovanie počas výkonu mandátu. Počas výkonu mandátu starostu zástupca môže plniť predovšetkým úlohy riadiace, koordinačné, reprezentačné a kontrolné.“
Z toho vyplýva, že poverený zástupca nemôže podľa kontrolórky vykonávať rozhodovaciu činnosť. „Nie je možné, aby zástupca starostu podpísal rozhodnutia napr. o umiestnení stavby alebo dodatky k pracovným zmluvám, čo sa aj reálne stalo. Začiatkom roka podpísal dokonca pracovnú zmluvu.“

Podľa starostu ide o pomstu
Podľa starostu obce Gyulu Ivána bol celý postup vymenovania nového zástupcu v poriadku, prebehol podľa zákona o obecnom zriadení a má ho v kompetencii starosta. Celá kauza je podľa neho pomstou Ivánovej, bývalej prednostky úradu, ktorá v roku 2014 kandidovala za starostku. Obyvatelia Vlčian jej však dali iba 323 hlasov, čo bolo o 272 menej ako mal Iván.
„Zastupovanie mala robiť vtedajšia zástupkyňa starostu Szórádová, ktorá ho však nemohla prijať pre časovú zaneprázdnenosť.“ Starosta teda najprv vymenoval poslanca Ondrušeka za zástupcu, následne mu odovzdal právomoci zastupujúceho starostu.
„Počas mojej PN som bol v stálom kontakte s novovymenovaným zástupcom, informoval ma o dianí na úrade. Všetko sme prekonzultovali a rozhodnutia robil s mojím vedomím a súhlasom. Tým, ktorí ma obviňujú, najviac prekáža to, že našli poslanci, ktorí sú nápomocní, majú konštruktívny postoj k riešeniu problémov samosprávy,“ povedal starosta Vlčian.
Zo svojej funkcie sa starosta napriek všetkému odstúpiť nechystá. „Je to želanie opozičných poslancov. Ak mi to zdravie dovolí, svoj mandát by som chcel vykonávať do konca volebného obdobia, v súlade so sľubom, ktorý som dal obyvateľom obce,“ dodal Iván, ktorý je od 6. februára opäť na obecnom úrade.
Ondrušek chcel urobiť čo najviac práce
Zastupujúci starosta František Ondrušek berie svoje vymenovanie do novej funkcie ako česť. „Je mi naozaj veľkou cťou, že ma pán starosta oslovil stať sa jeho zástupcom, zároveň si uvedomujem obrovskú zodpovednosť, ktorú som prebral. Staviam sa k vymenovanej úlohe s pokorou a je mojou najväčšou snahou odovzdať čo najviac svojej práce a vedomostí, presne v zmysle toho, pre čo som vôbec kandidoval pred 2 rokmi – pomáhať svojej obci podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, hájiť jej záujmy vždy, všade a za každých okolností,“ vraví poslanec.
Podľa Ondrušeka by mali v samospráve riešiť problémy občanov a nie „či je niekto a ako vymenovaný alebo čo môže robiť počas zastupovania.“
Ako dodal, počas šiestich týždňov starostovania sa pokúsil na úrade odviesť čo najviac práce. „Uzavreli sme účtovníctvo, pripravili sme podklady pre fakturáciu a vymáhanie pohľadávok, založili sme základy nového informačného systému, snažil som sa vylepšiť a naštartovať nové procesy spoločne so zamestnancami obce. Do toho svojho „zrkadla“ svedomia sa viem pozrieť bez problémov, a určite je to jediným zrkadlom, ktorému sa budem zodpovedať. Snažil som sa dôveru opätovať svojou prácou,“ povedal František Ondrušek.
Všetky zúčastnené strany sa predsa len zhodli v jednej veci: o (ne)zákonnosti celého procesu poverenia a o legitimite rozhodnutí dočasne zastupujúceho starostu rozhodne prokuratúra.