NITRA. Dve laminátové pokladničky v tvare psa so šteniatkami uviedli do používania deti z nitrianskych škôlok. Jedna pokladnica je v Starom divadle Karola Spišáka, druhá v Krajskej knižnici Karola Kmeťka.
Deti psíkom zobrazeným na pokladničkách dali mená. Peniaze, ktoré sem ľudia vhodia, poputujú na výchovu a výcvik vodiacich psov.
Šebová kedysi sama takmer nevidela
Zbierka má tradíciu od roku 2003. Patronát nad ňou nedávno prevzala herečka Zuzana Šebová, ktorá s Petrou Polnišovou vytvorila v zábavnej relácii Kredenc dnes už legendárne duo Cuky a Luky.
Herečka priznala, že sa vie viac ako dobre vcítiť do kože nevidiaceho. Boli časy, kedy mala Zuzka Šebová dioptrie mínus desať. A iba vďaka laserovej operácii očí sa dostala na nulu.
"Viem dobre, čo to znamená, keď nevidíte. Mohla som vtedy aspoň nosiť okuliare, šošovky alebo ísť na operáciu - mala som na výber. Je dôležité pomôcť ľuďom, ktorí nemajú také šťastie ako ja. Vodiaci pes pre nich znamená neuveriteľné uľahčenie života," povedala herečka.
To potvrdzuje aj nevidiaca Iveta Zbraneková z Nitry. Ivor je jej tretí vodiaci pes. "Spravil mi život oveľa krajším, pestrejším, mám vďaka psíkovi mnoho zážitkov, som oveľa samostatnejšia a tým pádom spokojnejšia so životom," povedala pani Iveta.
Vodiaceho psa a chôdzu s ním si vyskúšala aj ambasádorka zbierky. "Dostala som okuliare, cez ktoré som nevidela. Psík ma viedol cez priechod v Karlovke a bol to zaujímavý zážitok. Uvedomila som si, aké dôležité je veriť psíkovi a dovoliť mu, aby mi pomáhal," povedala Zuzana Šebová, ktorá si pochvaľuje aj umiestnenie jednej z nitrianskych pokladníc do starého divadla. "Je dobré, že je na mieste, kde chodia mladí ľudia a kde sa buduje ich láska ku kultúre," dodala herečka.
Vodiace psy môžu vojsť aj do reštaurácií
V bežnom živote sa nevidiaci práve v podobných inštitúciách často stretávajú s problémami, so psom ich nechcú pustiť na úrady, do reštaurácií či do kultúrnych inštitúcií. Zákon pritom stojí na ich strane, majú nárok na to, aby ich vodiaci pes sprevádzal kamkoľvek.
Riaditeľ divadla Martin Kusenda si nevie predstaviť, prečo by nevidiacim neumožnil vstúpiť do divadla aj so psom. "Je to verejná inštitúcia, je to divadlo pre deti a mládež, a je to otvorené divadlo. Radšej budem vysávať chlpy po psíkoch ako popol z cigariet alebo niečo iné," povedal Kusenda.
Staré divadlo je jedným z 85 miest po celom Slovensku, kde sa s pokladničkou v tvare psa so šteniatkami môžete stretnúť. Josef Zbranek z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska ich nazval "sochami, ktoré zbierajú peniaze na dobrú vec".
Všetky vyzbierané prostriedky poputujú na výcvik a výchovu vodiacich psov. "Sú to také štvornohé oči pre nevidiacich. Zavedú ich do banky, do obchodu, na úrad, nájdu im veci, ktoré náhodou stratili, napríklad kľúče alebo kabelku. Sú priateľom človeka, ktorý nevidí," vysvetlila deťom úlohu vodiacich psov Ivana Potočňáková z únie nevidiacich. Zdôraznila, že nie každému šteniatku, ktoré sa dostane do výcvikovej školy, sa podarí byť vodiacim psom. Asi polovicu psov musia pre ich temperament alebo zdravie vyradiť z výcviku.

