NITRA. Do 3. marca si v Krajskom osvetovom stredisku môžete pozrieť výstavu Tibora Lešša. Drevené plastiky a reliéfy prezentuje pri príležitosti svojho životného jubilea. V tvorbe ľudového rezbára z Močenku objavíte citlivú dušu milovníka prírody a vnímavého pozorovateľa ľudí a ich života. Jeho najobľúbenejším je mäkké lipové drevo.
Narodil sa vo februári 1952 v Nových Zámkoch, neskôr sa presťahoval do Hornej Kráľovej. Vyrastal v rodine, kde s drevom pracoval jeho dedko i strýko. Ako dieťa si začal vyrábať píšťalky, meče, luky, zbieral samorasty. V roku 1979 sa oženil a presťahoval do obce Močenok, kde žije dodnes. S manželkou Annou má tri deti, dve dcéry Marcelu a Annu a syna Matúša. V roku 2001 sa po prvýkrát stal starkým, do rodiny pribudla vnučka Gaia. Dnes sa už teší i druhej vnučke Dorotke.
Medzi jeho prvé práce z dreva môžeme považovať maketu Trenčianskeho hradu, neskôr rôzne lampy, podstavce na kvety. Po narodení dcéry to boli najmä drevené hračky, ktorými rád obdarovával i deti z detského domova.
Ako uviedla kurátorka výstavy Eva Lehoťáková z UKF, pre plastiky a reliéfy Tibora Lešša je charakteristická jednoduchosť skladby, znakovej skratky, fantázia a tvarová expresívnosť. Jeho drevorezby sú úprimné, nič nepredstierajú a nesnažia sa divákovi zavďačiť.
„Inšpirujú ho témy každodenné, súvisiace so životom a prácou ľudí na vidieku. Všetko je pre neho zaujímavé, odkrýva nové pohľady, detaily, ktoré iným uniknú. A to si vyžaduje nielen citlivé oko autora, ale značnú dávku vnímavosti, odvahy, často aj kritiky či humoru,“ konštatuje Lehoťáková.
„V jeho plastikách dominujú postavy žien a mužov. Ženy znázorňuje najmä ako matky, ale tiež pri práci či zábave. Mužské postavy najčastejšie stvárňuje ako hospodárov, roľníkov, remeselníkov, pastierov, baníkov. Pozornosť venuje domácim zvieratám či rozprávkových bytostiach. Vytvoril tiež niekoľko desiatok betlehemov, sochy Panny Márie s dieťaťom, tiež piety, anjelov, archanjelov a postavy svätých."
Tibor Lešš sa začal umeleckej tvorbe intenzívne venovať po roku 1989. Doposiaľ vytvoril asi 2 500 menších i väčších diel. Od roku 1995 sa pravidelne zúčastňuje postupovej súťaže Výtvarné spektrum, pričom si z nej vždy odnáša aj ocenenia. Má tiež ceny z regionálnych, krajských a celoštátnych kôl ďalších súťaží pre neprofesionálnych výtvarníkov.
Je účastníkom umeleckých sympózií doma i v zahraničí, jeho plastiky obdivujú ľudia u nás, v Česku, Maďarsku, Poľsku, na Ukrajine, v Kanade, Taliansku, Nemecku i Švajčiarsku. Stálu expozíciu rezbárskych diel má vo svojom rodnom Močenok. Jeho dielo je súčasťou Zlatého fondu Slovenskej republiky. Pri príležitosti životného jubilea dostal autor Poctu sv. Gorazda - najvyššie ocenenie Národného osvetového centra a Ďakovný list od riaditeľky KOS Daniely Gundovej.

Autor: zs/če