Poslanci schválili štatút Galantských novín, primátor hovorí o cenzúre

V najbližších dňoch by malo vyjsť špeciálne číslo, poskladali sa na neho sponzori.

V decembri vyšlo špeciálne číslo, bolo však iba jednojazyčné.V decembri vyšlo špeciálne číslo, bolo však iba jednojazyčné. (Zdroj: (fb))

GALANTA. Nekonečný príbeh týkajúci sa vydávania Galantských novín pokračoval aj vo februári. Poslanci sa opätovne zaoberali štatútom mestského periodika. Návrh, ktorý pochádzal z ich dielne, jednohlasne schválili. Primátor mesta avizoval, že schválené uznesenie nepodpíše, podľa jeho slov odporuje Ústavnému zákonu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Galantské mestské noviny nevychádzajú už viac ako rok. Poslanci primátorovi vyčítali, že sú neobjektívne a prijali uznesenie, v ktorom definovali štyri podmienky. Po ich splnení vyčlenia peniaze na vydávanie Galantských novín.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o schválenie štatútu, transparentné výberové konanie na šéfredaktora, na dodávateľa tlače a opätovné kreovanie redakčnej rady, ktorá bude dohliadať na vyváženosť periodika.

Poslanci schválili štatút

Splnená nie je zatiaľ ani prvá, ktorou je štatút novín. Poslancom bol štatút predložený v decembri, vypracoval ho prednosta mestského úradu Miroslav Psota. Počas rokovania však prišli poslanci s viacerými pripomienkami, primátor mesta napokon návrh štatútu stiahol z rokovania. Podľa jeho slov boli zmeny rozsiahle, materiál bolo treba kvalitne pripraviť.

Návrh štatútu aj so zapracovanými pripomienkami mali poslanci na stoloch počas februárového zasadnutia. „Nepovažujem ho za návrh mestského úradu v Galante, ale za poslanecký návrh štatútu mestských novín,“ vyjadril sa na margo pozmeneného štatútu novín prednosta úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci „svoj“ štatút jednohlasne schválili. Primátor vo svojej reakcii povedal, že schválené uznesenie nepodpíše. Považuje ho totiž za protiprávne. „Štatút je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky a v rozpore s ďalšími zákonmi,“ povedal primátor.

Primátor hovorí o cenzúre

Paškovi prekážalo, že poslanci v schválenom štatúte hovoria o cenzúre periodika. „Členovia redakčnej rady posúdia obsah vydania, posudzujú príspevky prispievateľov a v prípade potreby odporučia doplnenie publikovaných informácií,“ citoval primátor zo schváleného štatútu. „To je cenzúra. Nemôžem súhlasiť s tým, aby boli GN cenzurované.“

Poslanci mu oponovali, v štatúte sa podľa nich o cenzúre nehovorí. „Naťahujeme sa tu pre deľbu moci. Nejde o právne otázky,“ povedal poslanec Zoltán Horváth. Primátorovi zároveň vyčítali, že nemá záujem o to, aby sa noviny vydávali a slúžili občanom. Podľa nich si Paška z novín urobil vlastný plátok.

SkryťVypnúť reklamu

Vyjde špeciálne číslo

Primátor si dal text štatútu preveriť Tlačovej rade Slovenskej republiky. „Môžem vysloviť názor, že štatút mestských novín v Galante nie je v niektorých veciach dobrý a nezodpovedá praxi a najmä zákonnej úprave SR v mediálnej oblasti,“ napísal vo svojej odpovedi predseda Tlačovej rady Július Lörincz.

Ako vysvitlo neskôr, Tlačová rada sa štatútom GN síce zaoberala, ale až po jeho schválení poslancami.

Podľa ďalších slov predsedu TR poskytuje štatút redakčnej rade právomoci, ktoré jej neprislúchajú. „Redakčná rada nemá výkonné funkcie pri redigovaní novín, ako jej to v tomto prípade prisudzuje štatút GN. Pritom sa to štatút pokúša aj skryť za slová „redakčne skrátené“, označujúce takpovediac cenzorské zásahy, ktoré sa zvyknú používať pri zásahu redakcie, ale nie redakčnej rady,“ vyjadril sa Lörincz.

Ako informoval primátor Paška, v najbližších dňoch by malo vyjsť ďalšie číslo Galantských novín/Galantai újság. Náklady by mali byť hradené sponzorsky.

Špeciálne číslo vyšlo aj pred Vianocami. Bolo podrobené kritike, bolo totiž iba v slovenčine. Podľa niektorých bola zneužitá značka GN, pretože noviny sú dvojjazyčné. Stalo sa to prvýkrát v histórii, že vyšli iba v jednom jazyku. Na vydanie maďarskej verzie chýbalo podľa primátora vyše tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 896
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 951
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 632
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 813
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 308
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 702
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu