Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Rodičia Vanesky s právnou zástupkyňou Dianou Bereseckou odchádzajú z nitrianskeho súdu.  Rodičia Vanesky s právnou zástupkyňou Dianou Bereseckou odchádzajú z nitrianskeho súdu. (Zdroj: mh)

NITRA. Na okresnom súde pokračoval civilný spor, v ktorom rodičia nebohej Vanesky žiadajú od vodární náhradu nemajetkovej ujmy 120-tisíc eur. Od júna 2014 bolo konanie prerušené, čakalo sa, ako dopadne proces s obžalovanými zamestnancami vodární.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vaneska sa utopila po páde do vodárenskej šachty, na ktorej chýbal poklop – bola len provizórne prekrytá. Dvoch vodárov, ktorí pracovali krátko pred tragédiou neďaleko osudnej šachty, súd oslobodil. Nepodarilo sa dokázať, že o chýbajúcom poklope vedeli a napriek tomu nekonali.

SkryťVypnúť reklamu

To však nevylučuje zodpovednosť Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, ktorá nechala šachtu dlhý čas nezakrytú. Paradoxom je, že o absencii poklopu vedeli zástupcovia mesta, ktoré je najväčším akcionárom spoločnosti. Nič však neurobili.

Rodine nebohého dievčatka sa dodnes nikto neospravedlnil. Poukázala na to sudkyňa, ktorá chce spor uzavrieť už v marci. „O výške náhrady ešte nie som stopercentne rozhodnutá,“ povedala.

Nespochybňujú, ale platiť nechcú

„Vaneska bola vytúžené dievčatko, narodila sa po jedenástich rokoch, už sme si mysleli, že nám nebola súdená. Boli sme veľmi šťastní, bola naše slniečko,“ povedala mama Renáta Jánošíková, ktorá mala problém hovoriť, plakala.

Sudkyňa sa jej pýtala, čo sa stalo v osudný deň, 10. mája 2012. Rodina bola vtedy na návšteve u babky v Krškanoch, keď strýko zobral Vanesku a svojho malého syna na prechádzku k rieke. Išli okolo šachty, na ktorej bola doska. Trojročné dievčatko na ňu skočilo a prepadlo sa dolu.

SkryťVypnúť reklamu

Mama na súde povedala, že o nezakrytej šachte vedela len z počutia, švagra na ňu neupozornila: „Ani ma nenapadlo rozmýšľať nad kanálom.“

Po tragédii musela pani Renáta aj s manželom navštíviť psychiatra. Pomáhal im vyrovnať sa so smrťou dcérky. „Strašne mi chýba,“ povedala s plačom na súde. Žiaľ rodičov aspoň čiastočne zmiernil syn Samko, ktorý sa narodil v decembri 2013.

Obhajoba navrhla vypočuť šesť príbuzných, mali hovoriť o tom, ako sa zmenil život rodiny po tragédii. Sudkyňa ale rozhodla, že to nie je potrebné – pretože je nepochybné, že smrť dieťaťa zasiahla do života rodičov vysokou mierou.

Nespochybňujú to ani žalované vodárne, no s formuláciou, že išlo „o takú mieru, ktorá odôvodňuje priznanie nemajetkovej ujmy“, ich právna zástupkyňa v utorok nesúhlasila.

SkryťVypnúť reklamu

Navrhli konfrontáciu

Z vyjadrení vodárenskej spoločnosti je zrejmé, že si žiadnu zodpovednosť nepripúšťa. Od začiatku trvá na tom, že vinný je zlodej, ktorý poklop ukradol. A to napriek tomu, že v trestnom konaní sa ukázalo, že poklop chýbal dlhodobo a jeho absenciu vodárne napriek povinným kontrolám nezistili.

Právna zástupkyňa ZsVS v utorok navrhla, aby súd vypočul Patrika L., ktorý bol odsúdený za krádež poklopu v Dvoroch nad Žitavou. Vo väzení sedel s Miroslavom D., ktorý napísal list do vodární. Tvrdil v ňom, že Patrik ukradol aj poklop v Krškanoch. On to však na polícii poprel.

Právnička vodární po zistení tejto informácie navrhla vykonať konfrontáciu medzi Miroslavom a Patrikom. Súd to zamietol. Sudkyňa povedala, že sa nedá preukázať, kto poklop ukradol. Navyše, otázne je, či bol ukradnutý.

„Možno ho z pasie niekto odkotúľal,“ poznamenala. Podľa miestnej obyvateľky sa totiž chodila k rieke zabávať mládež a poklop už v minulosti skončil vo vode.

Upozornenie nepomohlo

Vodárne mali šachty kontrolovať minimálne dvakrát ročne. V roku 2011 tak podľa ich vyjadrenia urobili 22. mája, 26. októbra aj 22. decembra. Nepochopiteľné je, že absenciu poklopu v Krškanoch nezistili.

Ako sa ukázalo krátko po tragédii, nechýbal len jeden – vodárne dali len v uvedenej lokalite doplniť až sedemnásť poklopov. Poukázal na to aj krajský súd v rozsudku, ktorým oslobodil spod obžaloby dvoch zamestnancov vodární.

Na chýbajúci poklop na osudnej šachte upozornila obyvateľka Krškán Kristína Deglovičová v októbri 2011 na stretnutí občanov s vedením mesta. Na súde to teraz potvrdili tri svedkyne, ktoré boli tiež na tejto verejnej schôdzi.

Ženy sa zhodli, že prítomní boli aj vtedajší poslanec za mestskú časť Krškany Bečica, primátor Dvonč a jeho vtedajší zástupca Štefek. Dvaja posledne menovaní boli zároveň v riadiacich orgánoch Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, keďže mesto Nitra je najväčším akcionárom.

„Preukázateľne disponovali vedomosťou, že ten poklop chýba,“ poznamenala sudkyňa.

Podnet nevybavili

Právna zástupkyňa vodární sa troch svedkýň pýtala, či boli aj na ďalších verejných schôdzach a či si pamätajú, čo sa riešilo napríklad v roku 2013. Ženy reagovali, že si schôdzu z roku 2011 pamätajú práve preto, že o pár mesiacov neskôr sa stala tragédia.

Diana Beresecká, právna zástupkyňa rodičov Vanesky, v tejto súvislosti pripomenula aj vyjadrenie exposlanca Bečicu v trestnom konaní. Potvrdil, že bol na chýbajúci poklop upozornený a na zasadnutí výboru mestskej časti žiadal, aby bola šachta prekrytá. Sekretárka to 17. októbra 2011 zapísala do zápisnice.

Radnica podnet odstúpila na Mestské služby. Tie vyhodnotili, že šachta nie je v ich správe. A tým sa to skončilo. Žiadny doklad o tom, že by podnet odstúpili vodárňam, neexistuje.

Zohľadní majetkové pomery spoločnosti

Už v trestnom konaní sa súdy zhodli, že tragédia bola vyústením zlyhania viacerých subjektov – strýka, ktorý mal dieťa na starosti; obyvateľov, ktorí o chýbajúcom poklope vedeli, no vodárom to nehlásili; mesta, ktoré malo problém hlásený, no nekonalo; a samozrejme aj vodární, ktoré mali šachty kontrolovať. S takýmto záverom sa stotožnila aj sudkyňa, ktorá má na starosti civilný spor.

„Súdy vidia zodpovednosť aj na strane vodární, vy sa napriek tomu necítite zodpovední,“ povedala na adresu právnej zástupkyne vodární. Upozornila, že súd bude pri rozhodovaní zohľadňovať aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nepripúšťa žiadne zavinenie a nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov, ani sa neospravedlnil.

Pri určovaní výšky nemajetkovej ujmy súd zoberie do úvahy aj mieru zavinenia vodární a ich majetkové pomery. Právna zástupkyňa rodičov Vanesky povedala, že podľa verejne dostupných informácií mala ZsVS v roku 2015 tržby vo výške 58 miliónov eur a čistý zisk okolo 700-tisíc eur.

Právna zástupkyňa vodární požiadala o odročenie pojednávania. K výške náhrady škody, ktorú žiadajú rodičia Vanesky, sa zatiaľ vyjadriť nevedela. Pojednávanie bude pokračovať v marci, očakáva sa vynesenie rozsudku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 14 362
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 319
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 395
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 327
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 517
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 793
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 637
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 129
  1. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  2. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  3. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  4. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  5. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  6. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  7. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  8. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 600
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 246
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 68 317
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 602
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 604
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 707
  7. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 9 293
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 551
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Dizajnérske drogy, ktoré zaistila polícia.

Predajne boli v štyroch mestách.


Priechod pre chodcov v centre Nitry je uzavretý.

Pracuje sa v centre, v Mlynárciach aj na Cabajskom moste.


Zverenci trénera Igora Slezáka po troch víťazstvách po sebe prehrali, nepresadil sa ani útočník Ľuboš Janek (s loptou). Trenčianskym Stankovciam pomohol k triumfu 2:0 aj Igor Držík (vpravo), ktorý v sezóne 2011/12 odohral 20 prvoligových zápasov za FC Nitra.

FC stratil najdlhšiu šnúru za štyri roky.


Dielo Reflexe na Signál festivale v Prahe

Prvý ročník Light Art Festivalu premení mesto na veľkú svetelnú galériu.


  1. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  2. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  3. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  4. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  5. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  6. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  7. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  8. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 600
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 246
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 68 317
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 602
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 604
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 707
  7. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 9 293
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 551
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu