NITRA. Tri sochy od nitrianskeho rodáka Tibora Bártfaya sú už niekoľko mesiacov zložené v školskom areáli. Podľa projektu umeleckej školy by tam mali zostať.
Akademický sochár vytvoril tieto diela pre sídlisko Chrenová, kde stáli desaťročia medzi panelákmi. A práve tam by sa mali podľa akademického maliara Mariána Žilíka po oprave vrátiť. „Za plotom umeleckej školy by mali byť sochy študentov, Bártfayove diela patria na Chrenovú I,“ povedal.
Kultúrna komisia už odporučila „zvážiť umiestnenie plastík na pôvodné miesto“.



Bártfay medzi nami
Sochy s názvami Pocta hudbe – Ruky, Medený kvet a Siréna – vlna sú vo vlastníctve mesta, ktoré ich pred rokmi previezlo zo sídliska do skladu Mestských služieb. Dôvodom bol ich zlý technický stav. Odvtedy čakajú na opravu.
Základná umelecká škola Jozefa Rosinského, ktorej zriaďovateľom je mesto, prišla vlani s nápadom vystaviť sochy vo svojom areáli na Vajanského ulici. Previezla ich tam zo skladu zrušených Mestských služieb na Čermáni.
„Projekt „Bártfay medzi nami“, ktorého autorom je Juraj Novák, vznikol v spolupráci s mestom Nitra, ktoré nám sochy zapožičalo,“ povedala riaditeľka školy Anna Fintová.
Na školskej stránke je projekt podrobne popísaný. Hlavným cieľom má byť návrat „na istý čas stratených sôch“ späť do verejného priestoru. Škola chce urobiť betónové podstavce a v prvej etape osadiť sochy v súčasnom stave. V druhej etape k nim plánuje pridať kovové tabuľky s informáciami.
„V tretej etape, vzhľadom na značné poškodenie sôch, zamýšľame ich reštaurovanie,“ píše sa na stránke, podľa ktorej „projekt spája myšlienku záchrany umenia s myšlienkou zážitkovej edukácie“. Samotné reštaurovanie by malo financovať mesto.
Žilík: Patria na Chrenovú
„So znepokojením som sa dozvedel, že sochy, ktoré boli vytvorené do priestoru sídliska Chrenová I, boli z dvora Mestských služieb, kde čakali na opravu, presťahované. Presťahované za plot školy, kde majú byť natrvalo inštalované ako lapidárium. Uskutočnilo sa to pod vymysleným názvom ich „záchrany“, a pritom ide predsa len o ich opravu,“ reagoval akademický maliar Marián Žilík, ktorý je predsedom združenia výtvarníkov N'89 a členom rady Slovenskej výtvarnej únie.
Ide podľa neho o likvidáciu výnimočného projektu sídliska Chrenová I z roku 1962, ktorého súčasťou sú aj spomínané sochy. „Autorom projektu je architekt Michal M. Scheer a projekt je ako celok zapísaný do urbanisticko-architektonickej knihy UNESCO. Okrem toho, vzťahuje sa naň i autorský zákon,“ pripomína.
Architekt Scheer domyslel sídlisko Chrenová I do detailov, vrátane umeleckých diel od sochárov Tibora Bártfaya a Juraja Hovorku. „Jeho koncepcia je jedinečná a dôsledná, porovnateľná so súdobou tvorbou západoeurópskych mestských obytných súborov,“ dodal Žilík.
V liste, ktorý poslal primátorovi Jozefovi Dvončovi, cituje kurátorku zo Slovenskej národnej galérie Kláru Kubíčkovú. Aj podľa nej je koncepcia Chrenovej I výnimočná: „Mala by sa zachovať ako príklad, ktorý nielenže prekonal priemer svojej doby, ale dodnes môže slúžiť ako lekcia kontinuálneho a organického rozvoja mestského organizmu.“

Mesto ešte nerozhodlo
Sirénu odviezli zo sídliska v roku 1991, zvyšné dve diela v roku 2010. Ako sme už spomenuli, dôvodom bol zlý technický stav. Dielo od Juraja Hovorku je na Chrenovej dodnes.
Žilík dúfa, že sa „iniciatíva s premiestňovaním sôch“ prehodnotí tak, aby sa Bártfayove sochy vrátili po oprave na pôvodné miesto.
„Pretože aj obyvatelia sídliska sa snažia po rokoch opravovať svoje byty, strechy, zatepľujú fasády v originálnej farebnosti plní optimizmu, aby im slúžili ďalšie desaťročia. Po rokoch som čoraz viac presvedčený, že sídlisko Chrenová I, ako aj areál SPU, sú stavby v našom meste výnimočné a mali by sa zachovať v pôvodných realizáciách pre budúce generácie,“ píše Žilík v liste. Poslal ho aj spolku architektov a pamiatkovému úradu.
Primátor sa zatiaľ k Žilíkovmu podnetu nevyjadril, odkázal nás na odbor kultúry. Medzitým stihla zasadať kultúrna komisia, ktorá pôsobí pri mestskom zastupiteľstve.
„Komisia odporúča zvážiť umiestnenie plastík na pôvodné miesto,“ povedala Elena Klenková z odboru kultúry. Konečné rozhodnutie ešte nepadlo. Radnica ale potvrdila, že vyčlení peniaze na opravu jednej sochy.
„Čakáme na rozhodnutie mesta o schválení financií,“ reagovala riaditeľka ZUŠ Anna Fintová na otázku, čo je nové v projekte Bártfay medzi nami. O Žilíkovej iniciatíve vie, hoci ich výtvarník nekontaktoval. V tejto súvislosti poznamenala, že diela nebudú v školskom areáli „za plotom“: „My sme verejná škola, brána je zatvorená len v noci, kvôli ochrane.“