KOSTOĽANY POD TRIBEČOM. Úplná Horná Dolná! Tak popisuje starostka Mária Segíňová situáciu, ktorú už siedmy rok prežíva jej obec.
V idylickej dedinke v okrese Zlaté Moravce sa nachádza kostolík so vzácnymi freskami európskeho významu. Práce na ich obnove pokračujú slimačím tempom. Cirkev so Segíňovej predchodcom podpísala nájomnú zmluvu, ktorá farnosti umožnila zadarmo vykonávať omše priamo v kultúrnom dome. Do kultúrneho domu natretého krikľavou marhuľovou farbou tak premiestnili oltár i sochu Panny Márie.

Horná Dolná
To prinieslo viacero vtipných momentov, pre ktoré ľudia Kostoľany pod Tribečom prirovnávajú ku komediálnemu seriálu Horná Dolná.
Tak napríklad. Kostoľany pod Tribečom organizovali pred pár dňami obecnú zabíjačku. Hodovalo sa v kultúrnom dome a keď sa hostina skončila, miestni museli v nedeľu dopoludnia kultúrny dom upratať, aby tam mohla byť omša. "Doobeda sme to museli upratať, aby tam po tých zabíjačkových vôňach bol kostol," hovorí Mária Segíňová. "Tu ešte možno cítiť kapustovú polievku," povie starostka, keď nás dovedie na miesto, kde teraz mávajú miestni veriaci omše.
Odkedy sa do kultúrneho domu 'premiestnil' kostol, bývajú aj pohreby netradičné. Pohrebnú omšu odslúžia v kultúrnom dome a kým nebožtíka dávajú na cintoríne do zeme, pár ľudí ostane v kulturáku a z miesta, kde sa skončila omša, spravia za niekoľko minút priestory pre kar.
Priamo pod oltárom sa trikrát týždenne stretávajú aj miestne ženy, aby si tu zacvičili. "A také, čo chodia do kostola," podotkne starostka. Obec s necelými štyrmi stovkami obyvateľov pre športujúce ženy nemá žiadne iné vhodné priestory.
Pôvodne v kultúrnom dome skončili i kostolné lavice, na ktorých sa dá kľačať. Tie však boli podľa starostky také nepraktické a ťažko presúvateľné, že ich nariadila vyhodiť.

Veriaci kulturák využijú, ale čo ostatní?
Farnosť má zmluvu s obcou na prenájom kultúrneho domu na dobu neurčitú, za jeho prenájom neplatí nič okrem energií. Aby cirkev ušetrila, v kultúrnom dome podľa starostky nikdy nekúria, a to ani počas omší. Neznesiteľná zima v ňom bola i počas našej návštevy, a to už pominulo obdobie krutých januárových mrazov.
Obci už so súčasným stavom dochádza trpezlivosť. Starostka hovorí, že združenie aj kňaz, ktorí sa snažia na obnovu fresiek a rekonštrukciu vzácneho kostolíka získať peniaze, dostanú vždy iba zlomok toho, o čo si na ministerstve kultúry zažiadajú. Za sedem rokov sa tak reštaurátorské práce hýbu iba veľmi pomaly.
"Cez týždeň chodí na omše do kultúrneho domu 12-15 ľudí, v nedeľu od 50 do 70, ale obec má 350 obyvateľov a tí iní ľudia by tam chceli mať aj niečo iné," hovorí Mária Segíňová. Podľa starostky teraz obec nemôže využívať vlastný kultúrny dom naplno pre spoločenské a kultúrne podujatia. Bez komplikácií prebiehajú iba podujatia, ktoré sa konajú v teplejších mesiacoch a sú teda vonku, napríklad stavanie mája.
Starostka poukázala aj na to, že do dediny by možno chodilo veľa turistov, tí však nedostanú šancu uvidieť to najvzácnejšie, pretože kostolík s unikátnymi freskami je pre neukončené práce stále zavretý. "Keď som sa v decembri na kontrolnom dni pýtala, koľko by bolo treba na tie fresky, dali mi informáciu, že ešte im chýba 126-tisíc eur," vraví Segíňová.

Veriaci nemusia šliapať do kopca
Ministerstvo kultúry informovalo, že na reštaurovanie fresiek dalo od roku 2012 každý rok peniaze z dotačného programu Obnovme si svoj dom. Doteraz išlo o celkovú sumu 95-tisíc eur. "V aktuálnom ročníku opäť žiadajú sumu 69 638 eur," povedal ministrov hovorca Jozef Bednár. Ministerstvo kultúry neodpovedalo na otázku, či neuvažuje o mimoriadnej finančnej dotácii, vďaka ktorej by práce na freskách postupovali rýchlejšie.
Paradoxné na celej situácii je, že niektorým veriacim vyhovuje súčasný stav. Kultúrny dom je v centre dedinky, na omšu teda nemusia šliapať do kopca za dedinou a zdolávať 120 schodov.
Kňaz: Obnova potrvá dva roky - ak budú peniaze
Kostolík sv. Juraja je jedna z najvzácnejších stavieb na Slovensku. Ukrýva unikátne fresky, tieto nástenné maľby sú najstaršie svojho druhu v celej strednej Európe. Ako dlho ale potrvá, kým sa do kostola vrátia veriaci? "Podľa rozhovorov s reštaurátorom by mala obnova starej časti kostolíka trvať ešte dva roky, aby sa dospelo k dokončeniu reštaurovania fresiek a k zosumarizovaniu a publikovaniu výsledkov, ktoré odhaľuje súčasný výskum. Samozrejme, je to podmienené získaním finančných prostriedkov v požadovanej miere," povedal Igor Písečný, kňaz z Ladíc, ktorý ma filiálny kostol v Kostoľanoch pod Tribečom na starosti.
Súbežne s reštaurovaním by mal kostol dostať aj nový liturgický mobiliár. "Následne na to začnú v kostolíku opäť bohoslužby, napriek tomu, že si kostol vyžaduje nevyhnutne aj prestavbu a architektonizáciu novodobej prístavby, na rekonštrukciu ktorej máme stavebné povolenie, ale žiaľ, v súčasnosti nemáme žiadne prostriedky," povedal kňaz.
Na pomoc kostolíku vzniklo aj Občianske združenie Kostoliansky svätý Juraj, ktoré je zaregistrované medzi uchádzačmi o dve percentá z dane.
