GALANTA. Zložitá situácia je na pobočke Slovenskej pošty na ulici Z. Kodálya v Galante. Pracovisko s prepážkami sa nachádza na prvom poschodí budovy.
Predstavuje to problém najmä pre mamičky s deťmi v kočíkoch. Napriek tomu, že pošta má k dispozícii výťah, mamičky ho nemôžu využívať. Podľa vyjadrení pošty sú im k dispozícii zamestnanci pošty, ktorí ich buď obslúžia, alebo postrážia deti.
Obsluhovať plošinu môže iba zaškolená osoba
Na problém upozornilo zástupcov Slovenskej pošty vedenie radnice, v podobnom duchu interpeloval na ostatnom zastupiteľstve poslanec mestského zastupiteľstva Peter Kolek. Výčitky adresujú mamičky s kočíkmi.
Do budovy sa dá dostať po schodoch, na ktorých však absentujú vodiace lišty pre kočíky. Druhá možnosť je výťah, ten je však podľa pošty určený pre telesne postihnutých a vozíčkarov.
Mamičky s deťmi majú dve možnosti: vyniesť kočík na prvé poschodie alebo zavolať zamestnanca pošty, ktorý vybaví ich požiadavky alebo im postráži dieťa.
Potvrdila nám to hovorkyňa pošty Alexandra Cimermanová. „Žiaľ, zvislá plošina E 07 je určená výlučne pre telesne postihnuté osoby, vozičkárov a starších ľudí. Plošina nie je určená pre mamičky s kočíkmi,“ povedal Cimermanová.
Dozvedeli sme sa, že obsluhovať ho môže iba osoba na to vyškolená. „V zmysle prevádzkového poriadku určeného výrobcom, dodržiavania bezpečnosti a v súlade s rozhodnutím inšpektorátu práce,“ objasnila hovorkyňa Slovenskej pošty.

Kočíky si vynášajú samé
Podľa príbehu, ktorý nám vyrozprávala jedna z mamičiek, do budovy musela ročné dieťa s kočíkom vyniesť sama. „Skúšala som zvoniť na výťahu, odozva bola nulová,“ začína Michaela Kantorová, spomínaná mamička.
Keď vybavila na pošte, čo potrebovala, chcela ísť výťahom aspoň dole. „Poprosila som pani pri priehradke o jeho otvorenie. Povedala mi, že to musím konzultovať s vedúcou a zavolala mi ju.“
Vedúca jej oznámila, že výťah je len pre telesne postihnutých. „Povedala mi, že mi môže pomôcť strážnik, len neviem, kde je. Tak by sme museli čakať. Rozčúlená som kočík zniesla sama. Myslím si, že odomknúť výťah a pustiť ma ním dolu by pani vedúcej zabralo asi 90 sekúnd života,“ vraví Kantorová.
Podľa nej sú v tomto prípade mamičky diskriminované. „Je to nespravodlivé, že výťah môže využívať iba určitá skupina ľudí. Keď sa nad tým zamyslím, tak vlastne imobilné je aj dieťa v kočíku,“ pokračuje mamička. Podľa jej slov je to na spomínanej pošte ťažké pre všetky matky, najmä tehotné alebo s malými deťmi.
Mamičkám má pomôcť obsluha
Zo stanoviska pošty vyplýva, že pre hendikepovaných a mamičky je pripravený zvláštny režim. „Slovenská pošta umiestnila na vybrané budovy pôšt tabuľky s telefónnym číslom na príslušnú poštu. Stačí, ak klient na toto číslo zavolá a zamestnanci pošty ho prídu obslúžiť priamo na miesto,“ povedala hovorkyňa pošty Cimermanová.
Mamička je však toho názoru, že na pošte jej nepomohli. Podľa pošty môžu mamičky s kočíkom privolať zamestnanca pošty. „Prevezme ich požiadavky na poskytnutie našich služieb, zabezpečí ich spracovanie na pošte a následne vybaví. Pokiaľ je to možné, vybaví jednorázovo aj viac mamičiek. Ak to nie je po špecifikácii služieb možné, individuálne dohodne vhodný postup obsluhy,“ dodala Cimermanová. Až úsmevne znie stanovisko, ktoré dala Slovenská pošta zástupcom mesta. Píše sa v ňom, že mamičky s kočíkom obslúžia buď zamestnanci pošty na základe telefonického privolania. „Alebo privolania strážnej služby, ktorá buď postráži kočík s dieťaťom, alebo pomôže mamičke pri vlastnej manipulácii.“
„Svoje dieťa by som určite nenechala s niekým cudzím. Ani s nejakou paňou spoza priehradky, ani so zamestnancom SBS,“ reaguje Michaela Kantorová, ktorá vychováva malú dcérku.