NITRA. Na sociálnej sieti sa v uplynulých dňoch rozprúdila diskusia o detskom oddelení v nitrianskej nemocnici. Viaceré mamičky sa sťažovali, že museli celú noc presedieť na stoličke pri detskej postieľke. Iné im oponovali, že je to bežné aj v iných nemocniciach, ak majú veľa pacientov.
„Ja som bola s dvojročným synom na izbe, kde sú pre matky rozkladacie kreslá, nie je to bohviečo, ale bola som rada, že som s ním. Na normálnej posteli som sa vyspala až na nadštandardnej izbe, samozrejme, za príplatok,“ povedala Alena z dediny pri Nitre.

Lôžok pre matky je menej
Viaceré matky si myslia, že by mala nemocnica rozšíriť kapacitu detského oddelenia. Poukazujú, že v areáli je niekoľko nevyužitých objektov, ktoré sú už roky prázdne.
„Detské oddelenie už bolo premiestnené z menších do väčších priestorov (v roku 2009 – pozn. red.), momentálne žiadna z existujúcich budov v areáli nie je vhodná na využitie,“ reagoval riaditeľ nemocnice Kamil Koleják.
Na úseku pre malé deti sa nachádza sedemnásť postieľok pre deti a desať lôžok pre matky. „Z toho vyplýva, že nie pri každej postieľke je aj lôžko pre matku, respektíve rodiča. Detské oddelenie v Nitre, rovnako tak ako aj iné oddelenia v iných nemocniciach na Slovensku, má svoje kapacitné obmedzenia,“ píše na svojej FB stránke nemocnica.
Na úseku malých detí má matka, respektíve osoba, ktorá sprevádza dieťa, k dispozícii rozkladacie lôžko. Ak sú všetky obsadené, ponúknu jej stoličku, na ktorej môže prečkať noc. Riešením je aj presun na úsek veľkých detí (od 3 do 19 rokov), kde je devätnásť lôžok – samozrejme, ak nie sú aj tie obsadené.

Kedy neúčtujú poplatok?
Kritická situácia s lôžkami býva najmä počas chrípkových epidémií.
„Prednostne sú prijaté matky detí do 6 rokov. U ostatných sa to prispôsobuje tomu, či ide o dieťa hendikepované alebo vyžadujúce si prítomnosť matky. Je to skutočne individuálne, nemôžeme prijať rodiča na oddelenie, keď následne na to nebudeme mať lôžko pre hospitalizované dieťa,“ vysvetľuje hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková. V takomto prípade poskytnú rodičovi aspoň stoličku, aby mohol zostať pri dieťati.
Rodičia detí do 3 rokov poplatok za sprevádzajúcu osobu neplatia (ale napríklad starí rodičia od poplatku nie sú oslobodení). Ak je dieťa staršie, účtuje si nemocnica za lôžko 3,32 eura, stolička je zadarmo. Strava sa objednáva samostatne, nie každý príbuzný túto možnosť využije.
Veľký záujem je však o nadštandardné izby – na úseku malých detí sú dve, na úseku veľkých detí štyri. „Väčšinou bývajú plne obsadené, dokonca sú robené poradovníky,“ povedala Timková.
Ak ide o plánované hospitalizácie, rodičia si nadštandardnú izbu objednajú vopred. „Ostatné prípady riešime tak, že pokiaľ matka pri príjme povie, že by mala záujem o nadštandardnú izbu a my ju zatiaľ voľnú nemáme, zapisujeme si to tiež do poradovníka.“
Poplatok je buď 11, alebo 23 eur. Podľa toho, či sú dve izby prepojené a majú spoločné sociálne zariadenie, alebo má izba samostatné sociálne zariadenie.

Kapacita oddelenia niekedy nestačí
Aká kapacita detského oddelenia by bola ideálna? „Na túto otázku sa skutočne nedá odpovedať. Je prirodzené, že každá jedna matka chce byť prijatá so svojím dieťaťom. Keby sme mali 20 lôžok pre malé deti, potrebovali by sme ďalších 20 lôžok pre rodiča. Momentálne to kapacita detského oddelenia nedovoľuje,“ reagovala Tatiana Timková na našu otázku.
Novorodenecká časť má 28 fyziologických lôžok a 12 patologických spoločne s úsekom JIRS. Detská časť má štyri lôžka na jednotke intenzívnej starostlivosti, 17 lôžok na úseku malé deti a 19 lôžok na úseku veľké deti.
Oddelenie podľa hovorkyne spĺňa štandardy v porovnaní s inými slovenskými nemocnicami. „Ide o oddelenie pomerne nové, keďže bolo v roku 2009 kolaudované a priebežne sa tu robia drobné úpravy. Napríklad začiatkom roka boli nanovo vymaľované izby na úseku malých detí.“ (MH)