ŠAĽA. Cyklotrasa, ktorá má spojiť Šaľu s chemickým závodom Duslo, začína naberať reálne kontúry. Vyhlásené je oznámenie o začatí územného konania. S jej výstavbou úzko súvisí aj úprava predstaničného priestoru, ktoré má radnica takisto v pláne.
Záujem o budovanie cyklotrás deklaruje vedenie Šale už dlhší čas. „Veľký projekt sme rozdelili na tri časti. Nielen z dôvodu veľkého rozsahu a náročnosti prípravy ako celku, ale aj pre možnosti a podmienky získania zdrojov financovania aj rozdielnych nárokov na prípravu a spracovanie daných častí,“ informovala prednostka mestského úradu v Šali Jana Nitrayová.
Končiť bude pred hlavnou bránou Dusla
Prvou zo spomínaných častí je vybudovanie cyklotrasy, ktorá spojí mesto s neďalekým Duslom. V druhej polovici februára sa začalo územné konanie umiestnenia stavby. Trasa bude dlhá 3,5 kilometra, začiatok bude mať pri kostole Svätej rodiny vo Veči. Šírka bude 2,5 m, v miestach spoločnej trasy jestvujúceho chodníka s cyklotrasou bude šírka tri metre.
Tvorcovia trasy sa museli pri plánovaní vyrovnať s viacerými problémami. „Napriek tomu, že trasovanie bolo jednoznačne dané územným plánom, jej križovanie s budúcim obchvatom mesta Šaľa je náročným prvkom, ktorý bolo potrebné riešiť. Vlastníci pozemkov, ktoré budú výstavbou cyklotrasy dotknuté, boli mestom oslovení, dokonca sa uskutočnilo aj stretnutie, kde im bol projekt predstavený,“ pokračuje prednostka.
Radnica má v pláne uchádzať sa o peniaze na financovanie výstavby cyklotrasy z fondov, potrebné je vysporiadať dané pozemky a ich vlastníctvo, inak mesto nesplní podmienky na predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok. „Bez vzťahu k pozemkom pod plánovanou stavbou totiž nie je možné získať stavebné povolenie, a to je jednou zo zásadných podmienok pre uchádzanie sa o zdroje financovania z fondov EÚ,“ vraví Jana Nitrayová.

Predstaničný priestor má byť bezpečnejší
Druhou časťou projektu je riešenie predstaničného priestoru, ktorý by sa mal stať jedným z cieľov prívodu cyklotrás. Na toto územie a jeho úpravu je určená iná výzva, ktorej cieľom je zvyšovanie atraktivity a konkurencieschopnosti verejnej osobnej dopravy.
„Projekt bude integrovať aj vybudovanie autobusovej stanice prímestskej aj mestskej hromadnej dopravy hneď pri železničnej stanici, rovnako riešime možnosti parkovania pre občanov, nabíjacej stanice pre elektromobily, miesta pre taxi službu, stojany pre motocykle,“ ozrejmila Nitrayová.
Projekt by mal vyriešiť aj presun ľudí z autobusov na vlak a opačne, ktorý by mal byť bezpečnejší ako v súčasnosti. Riešené územie je však aj vo vlastníctve Železníc SR. „Projekt podlieha teda aj inému stavebnému úradu v rámci povoľovacieho procesu,“ pokračuje prednosta mestského úradu.
Podľa jej slov na riešení predstaničného priestoru projekčne pracujú. „Momentálne prebieha už niekoľké pripomienkovanie návrhu riešenia v Komisii dopravy, výstavby a územného plánovania.“
Posledná fáza je spojením prvých dvoch etáp
Treťou, poslednou z častí projektu, je vybudovanie vnútromestskej sieti cyklotrás. Radnica v súčasnosti túto časť ešte nepripravuje. „Na tento zámer však bude potrebné zohľadniť jednak priestorové danosti jednotlivých komunikácií, bezpečnostné požiadavky, ale aj najvhodnejšie trasy z pohľadu cyklistov a prepojenia prvkov občianskej infraštruktúry,“ priblížila prednostka.
Riešením na spomínané problémy by mal byť nový generel dopravy, ktorý bude zahŕňať aj nemotorovú dopravu a parkovanie v meste. „Vyžaduje si to však viac času, preto sa bude táto časť riešiť ako posledná,“ povedala Nitrayová a dodala, že aj financovanie tejto etapy sa zabezpečí prostredníctvom fondov.