Syna či dcéru? Útok na bránice v štýle 80. rokov

V kúpeľoch si bezdetné ženy liečia nielen telo, ale aj dušu. „Nezištne“ im pomáhajú aj miestni mládenci.

Skvelá komédia ponúka výborné herecké príležitosti a možnosť  prejaviť komediálny talent.Skvelá komédia ponúka výborné herecké príležitosti a možnosť prejaviť komediálny talent. (Zdroj: COLLAVINO)

NITRA. Skvelú zábavu v štýle 80. rokov okorenenú pikantným kúpeľným humorom ponúka komédia Syna či dcéru? V premiére ju Divadlo Andreja Bagara uviedlo 10. marca vo Veľkej sále.

Autorkou hry je Táňa Kusá, režisérkou Adriana Totiková, dramaturgiu robili Svetozár Sprušanský a Adam Gold, scénu Zuzana Formánková, kostýmy Katarína Holková, hudbu Marián Čekovský. Pohybovú spoluprácu mala na starosti Elena Kolek-Spaskov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O šteklivé iskrenie nie je núdza

Dej inscenácie divákov zavedie do kúpeľného mestečka Lúčky, kde sa prichádza liečiť skupinka žien. Každá je z iného prostredia, každá má iné sny, inú profesiu, ale všetky sa tu stretávajú pre ich túžbu po dieťati, kvôli liečbe a terapii. Neliečia si však len telo, ale aj dušu. Spoznávajú pri tom miestnych mládencov, takže o iskrenie medzi nimi nie je núdza. A nielen o to, túžba mať dieťa je neuveriteľne silná...

SkryťVypnúť reklamu

S komédiou Syna či dcéru? na chvíľu objavíte stroj času. Celá inscenácia vás aj s príbehmi postáv, vyjadrovaním, chôdzou, gestami, kostýmami, účesmi, hudbou či tancom prenesie hlboko do socializmu, kedy bolo všetko iné. Akurát mužsko-ženské vzťahy, o ktoré tu ide, zostávajú vždy rovnaké. Aj vtedy sa ženy chceli páčiť a urobili preto všetko možné, aj vtedy ich chlapi balili na sladké rečičky a nezostalo len pri nich.

Hra je vo viacerých ohľadoch odrazom reálnych situácií či postáv, ktoré do nej vniesli autorka aj režisérka. Keby to bol americký film, v titulkách by stálo „inšpirované skutočnými udalosťami“. Napríklad Caruso (Juraj Ďuriš) je skutočne reálny človek, ktorý v kúpeľoch pôsobil ako inštalatér a „operný spevák“.

Bižutéria aj mnohé kostýmy sú originály

Hru režírovala Adriana Totiková, autorka, dramaturgička a príležitostná herečka. Pochádza z Humenného, kde sa začala jej divadelná práca herečky v mládežníckom divadle. Absolvovala štúdium slovakistiky a estetiky na UK a divadelnú réžiu na VŠMU. Režíruje v divadle, rozhlase a televízii. Je tiež autorkou vlastných divadelných hier a scenárov.

SkryťVypnúť reklamu

„Do spomínaných čias sa nám hrou podarilo vrátiť poctivým štúdiom danej doby – tlačovín, relácií, filmov... Naštudovaniu komédie predchádzala zhruba polročná príprava v tomto smere, čo sa týka reči, pohybovej kultúry, oblečenia, hudby... Verím, že v spolupráci s celým tvorivým tímom sme do komédie vniesli tú správnu esenciu danej doby,“ hovorí Totiková.

„Hra je náročná na stavbu a zmeny scény aj na prevleky. Kostýmov je tu je okolo 80, herci to majú fakt ťažké. Niektoré odevy či bižutéria sú skutočne originály z tých čias, je tu napríklad aj oblečenie mojich rodičov aj rodičov scénografky Zuzany Formánkovej. Veľa vecí sme tiež zohnali v retro obchodoch, po pôjdoch a v skriniach domácností. Ostatné kostýmy sa šili podľa dobovej módy.“

„Živica – svadby, kary, krstiny“

Pri tvorbe scény vychádzali z originálneho prostredia kúpeľov Lúčky, kde boli aj osobne. „Sú v nej napríklad reliéfy, ktoré sú odkazom na autorské diela v Lúčkach, takisto schody. To bola inšpirácia, realizácia bola, samozrejme, výsostne divadelná – v rukách Zuzany Formánkovej. Herci sa ocitajú v kúpeľných izbách, pri bazéne aj vo veľkej spoločenskej miestnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Atmosféru v komédii spríjemňuje dedinská kapela zostavená z miestnych mladíkov. Výborný nápad osviežiť hru týmto spôsobom dostala práve režisérka. Ako vraví, vymyslela ju ako spájajúci prvok inscenácie. Dedinskí chlapci si hraním privyrábajú, kde sa dá. A prečo by to nešlo aj v kúpeľoch, kde sa konávajú tanečné zábavy?

„Vymysleli sme meno aj slogan - „kapela Živica – svadby, kary, krstiny“. Skupina hrá päť skladieb, ktoré boli v tom čase hitmi a bežne ich hrávali vtedajšie kapely na svadbách a zábavách,“ doplnila Totiková.

Spoločensko-popkultúrna nostalgia

Na otázku, prečo by si mal divák pozrieť komédiu Syna či dcéru?, režisérka poznamenala, že už len pre tie 80. roky minulého storočia, z ktorých sa tak trošku smejú, ale zároveň na ne spomínajú so štipkou nostalgie. Určite však nie politickej, ale skôr spoločensko-popkultúrnej. Celá výtvarná zložka komédie je veľmi presne štylizovaná do 80. rokov a prináša mnohé fenomény tohto obdobia, ktoré sa už stratili.

„A druhým dôvodom sú, samozrejme, vynikajúce herecké výkony takmer celého súboru Divadla Andreja Bagara a hosťujúcich hercov. Všetci predstavujú veľmi jednoznačné, komické charaktery. Už sami o sebe sú zabavní, nieto ešte v interakcii mužsko-ženských vzťahov. Deju, ktorý rozohráva celé spektrum postáv a postavičiek, nechýba humor, napätie, jemne erotické dusno aj štipka nevery. Je to príťažlivé, sexi a veľmi vtipné,“ dodala s úsmevom Totiková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 749
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 883
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 970
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 862
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 785
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 286
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 614
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Internát je zatvorený.

Poslanci len tri dni pred požiarom schválili úver na protipožiarny systém v zariadeniach sociálnych služieb.


Máme tu jar. Pre niekoho najkrajšie ročné obdobie.


Ilustračné

Oba prípady žena spája so šikanou.


Aktuálni semifinalisti si oživia spomienky na pamätnú sériu z roku 2006. Žilinčania vyradili víťaza základnej časti a v zlatej jazde vyhadzovali do vzduchu primátora Slotu. Za Nitru dával góly súčasný tréner Kmeč.

Spomienky na legendárne semifinále 2006.


1

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu