NITRA. Rehabilitačná stanica pre poranené zvieratá na nitrianskej Šindolke neprijíma ani nevypúšťa naspäť do prírody žiadne zvieratá. Dôvodom je vtáčia chrípka, ktorá uzavrela viaceré stanice, kde ošetrujú hlavne vtáky.
Nitriansku stanicu uzavreli 10. februára, štyri dni po tom, čo na ľadových kryhách rieky Nitra pri Chrenovskom moste našli dve uhynuté labute. Presne v ten deň sa totiž potvrdilo ochorenie mŕtvych labutí na vtáčiu chrípku. "Národné referenčné laboratórium informovalo o pozitívnom výsledku testovanej vzorky na vírus aviárnej influenzy," povedal Ján Chladný, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Nitra.
Správa v reakcii na výsledky testov okamžite prijala niekoľko opatrení, ktoré sa dotkli hlavne poľovníkov, rybárov či chovateľov hydiny. Ochranné pásmo spôsobilo aj uzatvorenie stanice, kde pomáhajú poraneným vtákom.
"Nemôžeme prijímať do stanice ani z nej vypúšťať do prírody žiadne zvieratá. Opatrenie platí až do odvolania. Ťažko povedať, koľko ešte potrvá, môže to trvať aj mesiace," povedal Viktor Mlynek zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.
Nariadenie tak v stanici doslova uväznilo dve zvieratá, ktoré sú po ošetrení a zotavení v stave, kedy by ich už mohli vypustiť do voľnej prírody. Ide o labuť hrbozobú a myšiaka lesného. "Tretí živočích v rehabilitácii je cicavec - netopier hvízdavý alebo večernica malá. Veľa ľudí ho považuje za vtáka, keďže lieta," hovorí Mlynek.
Do stanice v areáli Strednej odbornej školy veterinárnej sa dostávajú zvieratá po zrážke autom, zásahu elektrinou či otravou. Viac ako deväťdesiat percent prijatých zvierat tvoria vtáky, medzi nimi zase dominujú dravce. Zvyšok sú cicavce a len ojedinele tu majú plazy alebo obojživelníky.
Čo však bude s nahlásenými poranenými zvieratkami v čase karantény? Ochranári ich musia prevážať do chovnej stanice v Dunajskej Strede alebo do Banskej Štiavnice. To môže zvyšovať aj celkové náklady, ktoré ochranári musia v snahe pomôcť zvieratám minúť.
Zatiaľ sa však veterinárnej opatrenie na financiách dramaticky neprejavilo. "Podľa počtu odjazdených kilometrov nám to v porovnaní s inými mesiacmi nezdvíha náklady na pohonné hmoty, keďže nemáme toľko výjazdov ako tomu bolo cez zimné mesiace," vysvetlil Viktor Mlynek.