NITRA. Pri príležitosti 35 rokov vzniku Klubu filatelistov KF 52-51 Nitra v Galérii Mlyny v piatok otvorili výstavu Svet známok. Svoje exponáty, ktoré prešli už mnohými výstavami doma i vo svete, tu predstavujú najmä členovia tohto klubu. Exponátmi sa prezentujú aj hostia z mestského filatelistického klubu.
Svoj príspevok má na výstave aj Slovenská pošta - prezentuje známky, ktoré za posledné dva roky získali významné ocenenia v zahraničí. Exponát Prechádzka Slovenskom získal vlani v New Yorku zlatú medailu Svetovej poštovej únie. Zaujímavé artefakty poskytlo Poštové múzeum, napríklad staré poštové schránky, poštovú trubku, dobový telefón, kalamár na atrament s perom z dravca a iné.
Najväčším „exponátom“ výstavy je poštový voz (ťahaný koňmi) z konca 19. storočia, ktorého posledný majiteľ bol Ján Weiss z Veľkého Zálužia. Voz pochádza zo zbierok Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre.
Najdrahšou známkou sveta Britská Guyana
Známky sú malé umelecké diela, ktoré potešia oko snáď každého návštevníka. „Známky, ktoré môžete do 26. marca vidieť na výstave, približujú rôzne námetové okruhy. Sú tu napríklad exponáty Pápeži 20. storočia, Vedci, ktorí zmenili svet, Ľudia a lety do kozmu, M. R. Štefánik, Staré pohľadnice Nitry, Kvety, Vysoké Tatry, Cestná doprava, červený kríž Slovenský hokej, Románskej kostoly, Vinohradnícke oblasti sveta, Známkové krajiny sveta, 100 rokov filmu a mnohé ďalšie,“ hovorí Nitra Miroslav Ňaršík, tajomník klubu a predseda Zväzu slovenských filatelistov. Na výstave sa prezentuje exponátom Poštová história pošty Nitra do roku 1918 ale aj povestným Mauríciom.
„Nie je to originál, vystavujem faksimile tzv. obálky Bordeaux s modrým aj červeným Mauríciom. Originál stojí niekoľko miliónov dolárov. Maurícius patrí medzi najcennejšie známky sveta, ale nie je najdrahší. Najdrahšou je známka Britská Guyana, ktorá je len jedna na svete,“ prezradil Ňaršík.
Slovenské patria k najkrajším na svete
Slovenské poštové známy patria bezpochyby k najkrajším na svete, čo dosvedčujú aj popredné miesta na svetových súťažiach. Exponát Slovensko – krajina v srdci Európy, ktorý vystavuje Milan Šajgalík, predseda KF 52-51 Nitra, takéto známky približuje. Obsahuje zväčšeninu konkrétnej známky, aj jej originál.
„Môj exponát Slovensko prezentuje ako krajinu bohatej histórie, nádhernej prírody a najkrajších známok na svete. Nie sú tu síce všetky najkrajšie slovenské známky, ktoré v súťažiach získali ocenenia, ale len tie, ktoré sa vo svete umiestnili na prvých 3 priečkach. Na našich známkach svet oceňuje najmä pracnosť a precíznosť roboty rytca a umenie tlačiarenských majstrov,“ hovorí Šajgalík a ukazuje nám ocenené známky.
„Napríklad prvú najkrajšiu známku, ktorá získala tretie miesto, sme mali v roku 1997 – Ľudovít Štúr. Obraz Martina Benku sa v roku 2000 objavil opäť na tretej najkrajšej známke sveta. Známka s motívom Narodenia zo Spišskej Starej Vsi sa v roku 2000 stala druhou najkrajšou známkou Európy. Ako najkrajšia známka sveta na prvom mieste v roku 2002 skončila Mária Terézia – dejiny poštového práva. A tak by sme mohli pokračovať vo vymenúvaní ďalších ocenených známok.“
Na mnohých z týchto známok sa ako rytec podieľal František Horniak zo Žikavy a ako autor výtvarných motívov Nitran Karol Felix.

