NITRA. Rodičia dievčatka, ktoré sa utopilo vo vodárenskej šachte, majú dostať odškodné od Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Dnes o tom rozhodol nitriansky okresný súd.
Vodárne musia zaplatiť celkom 60-tisíc eur, po 30-tisíc eur mame a otcovi. Rozsudok ešte nie je právoplatný. Ak sa voči nemu vodárne odvolajú, urobia tak aj rodičia Vanesky, ktorí pôvodne žiadali vyššiu nemajetkovú ujmu, spolu 120-tisíc eur.
Chybu nepriznali ani sa neospravedlnili
Trojročné dievčatko sa utopilo 10. mája 2012 po páde do vodárenskej šachty v Krškanoch, na ktorej chýbal poklop – bola len provizórne prekrytá. Nešťastie sa stalo počas prechádzky pri rieke, na ktorú Vanesku zobral strýko.
Dvoch vodárov, ktorí pracovali krátko pred tragédiou neďaleko osudnej šachty, súd v trestnom konaní oslobodil. Nepodarilo sa dokázať, že o chýbajúcom poklope vedeli a napriek tomu nekonali.
Vodárne napriek tomu nesú za tragédiu zodpovednosť. Šachtu nechali podľa svedkov približne dva roky nezakrytú, pritom sú povinné robiť minimálne dvakrát za rok kontroly. Nepochopiteľné je, že absenciu poklopu v Krškanoch nezistili. Sudkyňa to označila za opakovanú hrubú nedbanlivosť.
Rodine nebohého dievčatka sa dodnes nikto z vodární neospravedlnil, nepriznali si ani zodpovednosť. Aj toto súd zohľadnil v rozsudku.

Všetko zvaľujú na zlodeja
Vodárne od začiatku trvali na tom, že vinný je zlodej, ktorý poklop ukradol. Podľa súdu je však otázne, či bol poklop vôbec ukradnutý. „Možno ho z pasie niekto odkotúľal,“ poznamenala sudkyňa. Podľa miestnej obyvateľky sa totiž chodila k rieke zabávať mládež a poklop už v minulosti skončil vo vode.
Ako sa ukázalo krátko po tragédii, nechýbal len jeden poklop – vodárne ich dali len v uvedenej lokalite doplniť až sedemnásť. Poukázal na to aj krajský súd v rozsudku, ktorým oslobodil spod obžaloby dvoch zamestnancov vodární.
Zlyhali viaceré subjekty
Na chýbajúci poklop na osudnej šachte upozornila obyvateľka Krškán Kristína Deglovičová v októbri 2011 na stretnutí občanov s vedením mesta. Primátor Dvonč a jeho vtedajší zástupca Štefek boli zároveň v riadiacich orgánoch Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, keďže mesto Nitra je najväčším akcionárom.
„Preukázateľne disponovali vedomosťou, že ten poklop chýba,“ povedala sudkyňa. Radnica podnet odstúpila na Mestské služby. Tie vyhodnotili, že šachta nie je v ich správe a viac nekonali.
Už v trestnom konaní sa súdy zhodli, že tragédia bola vyústením zlyhania viacerých subjektov – strýka, ktorý mal dieťa na starosti; obyvateľov, ktorí o chýbajúcom poklope vedeli, no vodárom to nehlásili; mesta, ktoré malo problém hlásený, no nekonalo; a samozrejme vodární, ktoré mali šachty kontrolovať. Je to ich zákonná povinnosť, preto ich súd zaviazal zaplatiť rodičom polovicu sumy, ktorú žiadali v žalobe.
Či sa vodárne proti rozsudku odvolajú, sa nám zatiaľ zistiť nepodarilo.