GALANTA. Téma zahraničných pracovníkov, ktorí na Slovensko prišli prevažne z Balkánu, rezonuje v našej oblasti pravdepodobne najväčšmi.
V súvislosti s ich prítomnosťou sa vynárajú dve otázky: bezpečnosť občanov a fakt, či sú spomínaní cudzinci zamestnaní v našej krajine legálne a na základe platných dokladov. Práve na druhú oblasť sa nedávno zamerali príslušné orgány, ktoré preverovali legitimitu zamestnávania cudzincov.
Skontrolovali 10 osôb
Začiatkom marca vykonal kontrolu v galantských závodoch Inšpektorát práce v Trnave spolu s príslušníkmi Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru SR. Nešlo o kontrolu v personálnej agentúre, ale priamo u zamestnávateľov v okrese Galanta. Podľa našich informácií sa kontrolóri zamerali okrem iného aj na závod Samsung.
„Inšpekcia práce bola zameraná na kontrolu nelegálneho zamestnávania,“ informovala Simona Hanzelová z oddelenia právnych služieb Inšpektorátu práce v Trnave. Skontrolovaných bolo desať osôb srbskej a ukrajinskej štátnej príslušnosti. „Údaje z výkonu inšpekcie práce sú momentálne v štádiu spracovania, preto nemôžeme bližšie špecifikovať výsledky,“ pokračuje Hanzelová.
Vedenie spoločnosti podľa jej ďalších slov prisľúbilo poslať požadované doklady potrebné na výkon inšpekcie práce. Okrem Samsungu vykonali kontrolu aj u ďalších zamestnávateľov v okrese Galanta. Zoznam však Hanzelová bližšie nešpecifikovala, pretože ešte nie sú výsledky. „Tie budú známe až vtedy, keď kontrolované subjekty dodajú všetky doklady a dôjde k prerokovaniu protokolu,“ dodala.
Marcové kontroly nebudú zo strany Inšpektorátu práce poslednými. „Inšpektorát práce ako orgán oprávnený vykonávať dozor nad dodržiavaním právnych predpisov, ktoré upravujú zákaz nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania, uskutočňuje takéto kontroly štandardne, takže v podobných kontrolách sa bude pokračovať aj naďalej,“ znie informácia z Oddelenia právnych služieb na trnavskom Inšpektoráte.
Potrebujú víza
Pri kontrole zasahoval aj Úrad hraničnej a cudzineckej polície. Podľa slov hovorcu Prezídia policajného zboru Michala Slivku malo k trestnému činu prevádzačstva dochádzať nelegálnym zamestnávaním cudzincov. „Minimálne od roku 2015 mali zástupcovia pracovnej agentúry získavať v Srbsku záujemcov o prácu a prepravovať ich priamo do výrobných závodov na Slovensku,“ povedal Slivka.
Občania Srbska sa smú bez víz zdržiavať na Slovensku v priebehu jedného polroka maximálne 90 dní. Na zamestnanie však potrebujú povolenie na pobyt, ktoré udeľuje cudzinecká polícia. „Výnimkou je prípad, ak zamestnávateľ z iného členského štátu EÚ vyšle zamestnanca na Slovensko na poskytovanie služieb,“ vraví Slivka.
Prehľadali konateľa
Príslušníci Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia policajného zboru si posvietili na pracovnú agentúru a u konateľa vykonali domovú prehliadku a prehliadku kancelárskych priestorov.
„Zaistili dokumenty a počítačové údaje súvisiace s trestnou činnosťou. Skontrolovali ubytovne, kde sa Srbi zdržiavali, a všetkých ich ako svedkov vypočuli. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prevádzačstva, doposiaľ nikoho neobvinil. Ak by obvinenie vzniesol, páchateľom by hrozil trest odňatia slobody na dva až osem rokov,“ dodal Slivka.
Úlohou vyšetrovateľov je zistiť, či občania Srbska neboli vyslaní na naše územie ako zamestnanci spoločnosti z iného členského štátu a či boli dodržané všetky zákonné postupy a postupy podľa smerníc Európskej únie.