NITRA. Strážna veža na Borine, známa aj ako Turecká varta, v skutočnosti neslúžila ako obrana pred tureckými vpádmi. Postavili ju podstatne neskôr.
„Ide o novoveký objekt, slúžiaci pravdepodobne výkonu spravodlivosti s predpokladanou väzenskou funkciou,“ povedala Dagmar Bojdová, vedúca odboru kultúry na radnici.
K uvedenému zisteniu dospel Miroslav Matejka, ktorý na objednávku mesta urobil architektonicko–historický výskum stavby na Borine. Jeho výsledky zásadne pozmenili staršie úvahy o datovaní veže a jej funkcii. Možnosť, že objekt je renesančnou strážnou vežou, je vylúčená!
Tehly sú kolkované
Strážny a signalizačný protiturecký systém Nitry vznikal v druhej polovici 16. storočia, respektíve na prelome 16. a 17. storočia. Veža, ktorá stojí na Borine, bola podľa výsledkov výskumu postavená neskôr – koncom 18. až v prvej polovici 19. storočia.
„V murive sú kolkované tehly, odbornou literatúrou kladené do polovice 18. až polovice 19. storočia,“ tlmočila nám výsledky výskumu Iveta Žitňanová, referentka pre pamätihodnosti na mestskom úrade.
Dodala, že veža nie je umiestnená na najvyššom bode vrchu, čo by ako strážna a signalizačná veža musela byť. „Nemôžeme však zároveň vyvrátiť ani potvrdiť jej niekdajšiu existenciu v 16. – 17. storočí. K jej presnej lokalizácii môže prispieť len archeologický výskum.“
Ako sme už spomenuli, veža na Borine je novoveký objekt, „ktorý pravdepodobne slúžil výkonu spravodlivosti s predpokladanou väzenskou funkciou“.
V tejto súvislosti je zaujímavé, že podľa mestského webu dostal kopec v roku 1846 pomenovanie Šibeničný vrch. Vraj podľa šibenice, ktorú sem presťahovali. Pôvodne stála pri mestskom cintoríne.

Dali ju zrekonštruovať
Napriek výsledkom výskumu je veža medzi Nitranmi naďalej nazývaná Turecká varta a mnohí si myslia, že je staršia o niekoľko storočí.
Objekt je vyhlásený za kultúrnu pamiatku. Mesto ju dalo vlani zrekonštruovať, dotáciu poskytla aj župa. Robilo sa čistenie a fixácia omietok a murív, domurované boli poškodené časti. Celkové náklady dosiahli 5 380 eur.
Aktuálne sa mesto uchádza o dotáciu z ministerstva kultúry, chce z nej financovať archeologický výskum. V prvej etape má ísť o pásovú sondu a dve sondy vo vonkajšom obvodovom múre. V rámci druhej etapy je plánovaný plošný výskum a výkopové zemné práce.
„Rozpočet projektu bol vyčíslený na 23 682 eur. Dotáciu požadujeme vo výške 22 482 eur,“ informovala Žitňanová.
Dodala, že z hľadiska budúceho archeologického výskumu má veža a jej okolie vysokú historickú hodnotu, pretože ide o jedno z veľkomoravských hradísk. „Úlohou budúceho výskumu bude aj zistenie možnej polohy protitureckej strážnej veže.“
V súčasnosti je veža na Borine z bezpečnostných dôvodov chránená mrežou, dovnútra sa nedostanete. V budúcnosti tu možno vznikne oddychová zóna. Najskôr však treba podľa radnice urobiť archeologické výskumy, vyčistiť okolie od náletovej zelene, vybudovať prístupové chodníky a revitalizovať okolie.