NITRA. Používanie zábavnej pyrotechniky bude v obytných zónach Nitry povolené len štyri hodiny do roka. Návrh, ktorý predložil poslanec Daniel Hecht, schválilo marcové zastupiteľstvo.
Legálne budete môcť hádzať petardy len počas silvestrovskej noci – od 22. hodiny do druhej hodiny nadránom. Zákaz sa nebude vzťahovať na použitie pyrotechniky „v rámci ohňostrojových prác, ktoré podliehajú predchádzajúcemu súhlasu obce“.
Doteraz sa mohla pyrotechnika v Nitre používať dva dni – 31. decembra a 1. januára.
Dovičovič: Robíme predpis pre predpis
Hecht predložil návrh „z dôvodu zvýšenia komfortu bývania nielen na sídliskách“. V dôvodovej správe píše, že obyvatelia sú celé dva dni počas roka vystavení rušeniu nočného pokoja aj znečisťovaniu verejného priestranstva a poškodzovaniu majetku. Ako príklad spomína parkovacie automaty, ktoré poškodili petardy.
Keďže úplný zákaz pyrotechniky sa v Bratislave neosvedčil, Hecht si myslí, že „štyri hodiny počas roka sú na odskúšanie a používanie pyrotechnických výrobkov dostatočné“.
„Robíme predpis pre predpis, lebo reálne s tým nespravíme absolútne nič,“ reagoval Miloš Dovičovič.
Poukázal, že mestská polícia nemá ani najmenšiu šancu zakročiť, keď niekto napríklad v čase zákazu vyhodí z balkóna pyrotechniku. „Takisto, ako je to šaškáreň v Bratislave, kde sa na to občania s prehľadom vybodli,“ dodal poslanec.
„Ja chápem, že nechytíme všetkých, zvlášť na sídliskách to bude komplikované, ale aspoň vytvoríme priestor, aby sa to obmedzilo. Musíme dať mestskej polícii šancu a možnosť zasiahnuť,“ povedal Milan Burda.
Myslí si, že Hechtov návrh je kompromisným riešením, „aby aj koza bola celá a vlk sýty“ a umožní majiteľom petárd, „aby si zahádzali“.

Hádžu do ľudí aj na autá
Paradoxom je, že mestská polícia zaznamenala najviac sťažností na pyrotechniku práve v období, keď jej používanie bolo povolené, teda na Silvestra a Nový rok.
„Ťažko sa vysvetľuje otcovi, prečo jeho deti nemôžu spať a budia sa na ťažké detonácie delobuchov,“ povedal náčelník Erik Duchoň.
Veľký problém vidí aj v tom, kde sa pyrotechnika používa a ako. „Hádžu to pod autá, na autá, do davu medzi ľudí, do fliaš od šampanského. Možno by ten návrh mal smerovať aj k obmedzeniu priestorov, kde sa môže pyrotechnika používať.“

Poslancom chýbala analýza
Hechtov návrh vyvolal na zastupiteľstve diskusiu aj z dôvodu, že neprešiel komisiou ani cez výbory mestských častí. Poslancom chýbala analýza.
„Na základe čoho ste rozhodli, že to budú štyri hodiny, prečo nie napríklad šesť hodín alebo dve? Treba to robiť komplexne, dať si záležať na materiáli, nerobiť to len tak prvoplánovo, že chcem sa možno zviditeľniť, ale poradiť sa,“ povedal Peter Oremus, podľa ktorého je materiál veľmi slabo pripravený.
Podľa Hechta je návrh dobrý a opozícia do neho rýpe len preto, že ho pripravil poslanec zo Smeru.„Ja som si urobil prieskum na sociálnych sieťach, kde väčšina ľudí jasne povedala, že sú za zákaz, ale našli sa takí, ktorí nechcú úplný zákaz, pretože by sa možno ani neosvedčil,“ obhajoval svoj návrh Hecht.
Je si vedomý, že ustrážiť dodržiavanie zákazu nebude jednoduché, „ale je to prvý krok, ktorý umožní mestskej polícii uložiť pokuty“.
Za návrh hlasovalo šestnásť poslancov, jeden bol proti, šiesti sa zdržali.