SEREĎ. Alica Ištoková, 15-ročná študentka seredského gymnázia, sa na konci roka zúčastnila na medzinárodnej olympiáde v Indonézii. Z ostrova Bali neodchádzala domov naprázdno, na juhozápad Slovenska priviezla tretí najcennejší kov.
Od prvého do 12. decembra sa na ostrove Bali konal 13. ročník Medzinárodnej olympiády mladých vedcov. Zúčastnilo sa na nej 276 študentov zo 48 krajín sveta. Určená je pre mladých vedcov do 15 rokov.
Trojica zo Slovenska
Zo Slovenska cestovali do Indonézie traja študenti, medzi nimi aj zástupkyňa Gymnázia Vojtecha Mihálika v Seredi Alica Ištoková. Na olympiáde testovali žiaci svoje zručnosti z fyziky, chémie a biológie. Súťaž pozostávala z riešení teoretických, testových a experimentálnych úloh.
Pre Alicu bola účasť na medzinárodnej súťaži prvou v živote. „Rok predtým ma pozvali na celoštátne kolo na základe výsledkov z olympiád. Postúpila som do užšieho výberu, ale do medzinárodného kola som sa nedostala. O rok neskôr som postúpila opäť do užšieho výberu medzi sedem najlepších. Tam som skončila tretia, čo znamenalo postup na medzinárodnú olympiádu,“ objasňuje svoju cestu na 13. ročník olympiády.

Na Bali cestovala víťazná trojica z druhého kola výberu. Olympiáda trvala dvanásť dní, súťažilo sa každý druhý deň. „Súťaž sa konala v jednej miestnosti, kde mali všetko pripravené. Nemali sme ani svoje perá a kalkulačky. Počas experimentov mala každá krajina svoje stanovište s aparatúrou,“ priblížila zaujímavosti zo zápolenia 15-ročná Alica.
Testové úlohy mladí vedci riešili výberom z viacerých možností, zamerané boli na všetky tri prírodné vedy. „Teoretická časť bola rozdelená zvlášť na biológiu, chémiu a fyziku. Experimentálna časť zase, naopak, spájala v sebe všetky tri,“ vraví študentka, ktorá mala v skupine pod palcom biológiu.
Súťažili každý druhý deň
Počas voľných dní mali možnosť spoznať krásy štvormiliónového ostrova. Okrem iného mali možnosť vidieť vodopády, sopku, na kávových plantážach sa učili o príprave kávy, pozreli si aj terasovité ryžové polia.
„Chodili sme autobusom, väčšinou všetci spolu. Všetko to bolo ale len na chvíľu. Napríklad, boli sme sa okúpať v mori, ale po hodine nás zavolali už preč,“ hovorí Seredčanka o jedinom hinduistickom ostrove v Indonézii.
Práve náboženstvo hrá silnú rolu aj v architektúre ostrova. „Všetko sa nieslo v hinduistickom duchu. Je tam veľa chrámov. Každý dom má svoj menší, potom sú tam aj obrovské,“ opisuje svoje zážitky Alica, ktorá bola jediným dievčaťom v slovenskej výprave. „Bola som tam jediným dievčaťom z tých, čo postúpili do výberových kôl.. Na Bali bolo tiež viac chlapcov ako dievčat,“ objasňuje Alica, ktorá si z olympiády odviezla bronzovú medailu.

Straková: Alica – sen každého učiteľa
Vášeň k prírodným vedám sa v Alici prebudila na strednej škole. Iskru zapálila pedagogička Mariana Straková, ktorá na Gymnáziu v Seredi učí biológiu a chémiu.
„Bolo to v ročníku sekunda, keď som bola oslovená ísť na olympiádu v týchto predmetoch,“ hovorí študentka, ktorá navštevuje aktuálne kvintu. Ako dodáva, najviac ju momentálne baví chémia, konkrétne teoretická a organická. „Páči sa mi robiť aj v labákoch,“ hovorí Alica, ktorá sa okrem štúdiu prírodných vied venuje širokej palete záľub. Hrá na klavír, robila taekwondo, momentálne chodí aj na veslovanie.
Radosť z mladej vedkyne má aj jej učiteľka na strednej škole. „Alicka je snom každého učiteľa. Keď ju zbadáte, v sekunde viete, že je to tak. Má danosti, obrovskú chuť a energiu na sebe pracovať. Ide si za svojím,“ hovorí Mariana Straková, ktorá talentovanú žiačku pripravuje už štvrtý rok v prírodovednom krúžku na Gymnáziu Vojtecha Mihálika v Seredi.