NITRA. Výsledky chovateľskej práce za uplynulú sezónu vo vyše 50 poľovných revíroch Nitrianskeho okresu prezentuje tradičná marcová výstava Trofeje poľovnej zveri. Jej 31. ročník otvorili v Ponitrianskom múzeu.
Prekvapil poľovný revír Branč
Tohtoročnú chovateľskú prehliadku charakterizuje nárast poľovníckych trofejí. „Tak ako minulý či predminulý rok, trofejí nám stále pribúda. Tento rok je to 10%-tný nárast. Je stále viacej najmä srnčích trofejí, je ich tu 429, vlani ich bolo 392. Na výstave možno vidieť aj 43 jeleních trofejí, 21 diviačích, 13 mufloních, 9 danielích a 40 lebiek malých mäsožravcov - líšok a jazvecov. Všetkých trofejí spolu je na tohtoročnej prehliadke 560, čo v 31-ročnej histórii našej výstavy ešte nebolo,“ povedal Štefan Bleho, poľovník a zoológ Ponitrianskeho múzea.
Najpočetnejšie sú trofeje srncov – je ich 21. Z tých najlepších je zostavená vitrína s názvom Top srnce. „Výnimočná je tým, že je v nej až päť srncov ocenených zlatou medailou, čo sme doteraz ešte nemali, a dva strieborné srnce. Ďalších 14 bronzových srncov návštevník nájde medzi ostatnými trofejami,“ povedal Bleho.
Ako poznamenal, ťažko jednoznačne povedať, ktorá lokalita je bohatá na silné trofejové srnce. „Musím povedať, že prekvapil poľovný revír Branč, ktorý sa doteraz medailovými úlovkami nejako veľmi nemohol pochváliť. A naraz v tomto roku z 9 srncov, ktoré priniesli, boli tri medailové, z toho 2 zlaté a jeden bronzový.“
U trofejí jeleňov a danielov je podľa Štefana Blehu stabilný trend. Na výstave sú dva strieborné jelene, lepšie sú na tom daniele - dva zlaté a dva strieborné. Trochu poskočili diviaky – medailové sú tri, zlatý, strieborný aj bronzový. „Zlatého diviaka sme nemali dosť dávno, minimálne posledných 5-6 rokov,“ podotkol zoológ.
Loviť viacej holej zveri
Ako narastá počet trofejí, rastie aj počet tzv. holej zveri, jeleníc, srnčiat... Novým faktom, ktorý sa stále viac dostáva do popredia, je skutočnosť, že veľa zveri sa uloví v poľných revíroch, kde je dominantná malá zver – bažant, zajac, jarabica, a nie v lesných.
„V poľných revíroch sa dosť loví jelenia aj diviačia zver, čo je nežiaduci fakt pre malú zver. Strelí sa napríklad 350 diviakov celkovo, z toho v poľných revíroch 250-280, čo je cez 65 percent. Tam by diviaky vlastne ani nemali byť, alebo aspoň v oveľa menšom počte,“ vysvetľuje Bleho.
„To isté sa deje aj s jeleňou zverou, ktorá čoraz viac preniká do poľných revírov, do poľnohospodárskych kultúr. Tomuto nežiaducemu trendu sa dá zamedziť tým, že sa bude razantnejšie poľovať alebo intenzívnejšie plniť plán lovu holej zveri. Teda strieľať nielen trofejovú zver, ale aj tú bez parohov, ktorá je zdrojom nového potomstva. Musia sa viacej loviť samice a mlaďátá a tak zredukovať ich počet.“
Agropodnikatelia si podľa slov zoológa už niekoľko rokov robia starosti – evidujú veľké stáda zveri, ktoré sa zhlukujú hlavne v zime na porastoch oziminy alebo repky a sú tam prakticky celú zimu. „A nejakých 50-60 kusov aj niečo skonzumuje, dodal Bleho.“





