NITRA. Alternatívny návrh riešenia priestupkov na úseku parkovania okrem blokovacích zariadení. Tak sa volá materiál, ktorý predložil náčelník mestskej polície na rokovanie marcovej mestskej rady.
O jeho vypracovanie požiadal viceprimátor Ján Vančo, ktorého „naštartovala“ správa o činnosti mestskej polície za minulý rok. Vyplýva z nej, že v uliciach bolo 57 mestských policajtov a na autá takmer 7-tisíckrát založili papuču.

Iný spôsob bez papúč
„Chcel by som, aby sme sa pokúsili odbremeniť ich od chodenia od auta k autu dva razy - pri zakladaní blokovacieho zariadenia a potom, keď sa ohlási vodič. Chcem, aby nevznikal dojem, že mestská polícia je len o papučiach,“ povedal Vančo.
Treba podľa neho nájsť iný spôsob, ako riešiť neporiadnych vodičov: „Možno formou lístkov, odfotenia, exekúciou. Mne ide o to, aby naši policajti neriešili len parkovanie, ale aby riešili viac verejný poriadok, prevenciu, neprispôsobivých.“
Vančo konštatoval, že možno sa to podarí, možno nie: „Keď to prerokujeme na mestskej rade, rozhodneme sa, či to posunieme do zastupiteľstva“.
Okamžitý efekt
Vlani zistili mestskí policajti 17 777 priestupkov, z toho až 14 450 na úseku dopravy. Išlo najmä o nerešpektovanie dopravného značenia platené parkovanie (3 205), zákaz vjazdu (2 642), zákaz zastavenia (901) a státie na chodníku (1005).
„Technický prostriedok na zabránenie odjazdu motorového vozidla z dôvodu neprítomnosti vodiča bol použitý v 6 788 prípadoch,“ píše sa v materiáli, ktorý na mestskú radu predložil náčelník Erik Duchoň.
„Cieľom použitia blokovacieho zariadenia je docieliť okamžitý výchovný efekt, keď je vodič doriešený ihneď po príchode k vozidlu a nie je potrebná ďalšia administratívna činnosť,“ argumentuje Duchoň.
Ak by mestskí policajti nepoužili papuču, vypíšu oznámenie o priestupku pre neprítomného vodiča, s čím je spojených množstvo ďalších úkonov a čas na doriešenie priestupku sa predlžuje.
„Vodiči si veľakrát už nepamätajú, kde stáli a čoho sa dopustili,“ píše sa v materiáli.

Odťahovku nevyužívajú
Riešením je aj odtiahnutie auta, ktoré sa v Nitre nevyužíva. „Výchovný efekt je taktiež okamžitý, avšak pre vodiča nevýhodný. Okrem zaplatenia blokovej pokuty musí uhradiť aj náklady spojené s odťahom a zároveň je to pre neho časovo nevýhodné.“
Materiál sa končí konštatovaním, že použitie papuče je „v súčasnosti najefektívnejší spôsob doriešenia priestupku na úseku dopravy“.
Názory verejnosti sa rôznia. Niektorí si myslia, že lepšia ako papuče by bola odťahovka.
„Keď stojí tam, kde nemá, kde zavadzia a podobne, papuča ho neodtiahne z toho miesta. Dvadsať eur za papuču dnes už málokoho zruinuje. Zato pokuta + odťahovka + ustajnenie a prvotný šok, že auto ktosi ukradol, to by už mnohým pomohlo,“ vyjadril sa v našej miniankete na sociálnej sieti Mário.
Aj Samuel si myslí, že papuče netreba: „Len zbytočne zdržiavajú vinníka, ak je hliadka na opačnom konci mesta alebo zaneprázdnená.“
Prijal by, keby sa papuče zrušili a policajti by len dávali oznámenie o priestupku za stierač. „Ak by však auto tvorilo prekážku v plynulosti cestnej premávky, mesto by malo zabezpečiť odťah na uzatvorené parkovisko.“
Mesto nemá už viac ako desať rokov zazmluvnenú žiadnu odťahovú službu.
„Podnikateľ mal tendenciu tlačiť nás do toho, aby sme mu pridelili mestského policajta, ktorého bude voziť po meste a budú vyhľadávať vozidlá vhodné na odtiahnutie. Bral to ako podnikateľskú činnosť,“ povedal pred časom Erik Duchoň.
Od cudzincov by zrejme peniaze nevymohli
Zaznamenali sme aj názory, že bez papúč by vznikla v parkovaní anarchia.
„Keďže sa odťahovka nevyužíva, vodiči by si robili, čo chcú. Keby ich potom predvolali, tvrdili by, že oni zle nezaparkovali, ale v tom čase bolo ich auto požičané,“ obáva sa Igor.
Pravdou je, že na takéto prípady sa nevzťahuje objektívna zodpovednosť. „Problém by bol najmä s cudzincami, od ktorých by sme pokutu za priestupok nevymohli,“ povedal náčelník.
Vančo: Ide aj o imidž
Za zlé parkovanie môže vodič dostať blokovú pokutu maximálne 50 eur. Za použitie, respektíve odstránenie papuče sa zvlášť neplatí. Mestská polícia ich má podľa náčelníka približne dvadsať.
„Prečo dávame papuče? Lebo zákonodarca povedal, že je to jedna z našich úloh. A prečo ich dávame veľa? Lebo je veľa priestupkov,“ poznamenal Duchoň.
Dodal, že na mestskú políciu denne telefonujú ľudia a sťažujú sa na zle zaparkované autá.
„V teréne je strašne málo ľudí a keď ešte polovica z nich zakladá papuče...“ konštatoval viceprimátor. Ide podľa neho aj o imidž mestskej polície, ktorú niektorí ironicky označujú za zakladačku papúč, hoci robí aj iné veci.
Vančo si vie predstaviť, že by papuče úplne skončili a dokonca, že by mestská polícia vôbec nekontrolovala parkovanie. Táto činnosť by podľa neho mohla prejsť na pracovníkov radnice alebo parkovaciu službu. Tá by to však nerobila zadarmo.
Či sa takýto návrh dostane niekedy na zastupiteľstvo, zatiaľ nie je známe.