NITRA. Už onedlho by mal turistov na Pyramídu dopraviť konský povoz. Neobvyklú atrakciu chystá Pavol Kitaš z Golianova.
Známy organizátor furmanských pretekov urobil vo štvrtok prvú skúšobnú jazdu. Ľudia si sadli do vozíka ťahaného dvomi koňmi, na ktorom majiteľ súťaží. Neskôr ho nahradí väčšia brička s opierkami, vyrobená špeciálne na tento účel - odvezie šesť dospelých ľudí. Na každom kolese bude mať brzdu.

„Jazda hore trvala približne štyridsať minút,“ povedal Pavol Kitaš. Pejko a Monti zvládli trasu bez problémov. Začala sa na parkovisku pri Detvianskom kríži na Kláštorskej ulici. Po krátkej prestávke na Pyramíde sa povoz vrátil späť.
Furmana teraz čaká vybavovanie povolení, s úradmi už predbežne rokoval. Odhaduje, že turistov bude na Pyramídu voziť možno už v máji. Koľko bude stáť lístok, zatiaľ nevie. „Uvidíme, zrejme to bude okolo 10-12 eur na osobu, deti budú platiť menej,“ naznačil.

Svoje kone privezie na Zobor nákladným autom z Golianova. Ideálne by bolo, keby sa turisti nahlásili vopred telefonicky. Najväčšiu radosť z atrakcie budú mať určite deti. „Dnes už mnohé koňa ani nepoznajú,“ povedal Pavol Kitaš, ktorý sa koňom venuje od detstva.
„Pochádzam z Oravy, do Golianova som sa prisťahoval pred 25 rokmi,“ dodal furman, ktorý má doma okolo šesťsto pohárov z rôznych furmanských pretekov. Pred pár rokmi sa stal majstrom Slovenska.
„V minulosti som robil aj baču, teraz zvažujem, že pri Nitre urobím gazdovský dvor, kde sa bude orať bez strojov – ako za starých čias,“ prezradil svoje plány.



