NITRA. Ďalšou z cyklu prednášok o súčasnom výtvarnom umení so zameraním na dizajn bude prednáška Tibora Uhrína Drevo, dizajn a tradícia. Bude v Nitrianskej galérii v stredu 19. apríla o 18. h. Popredný dizajnér bude rozprávať o inovatívnych prístupoch k tradičnému materiálu dreva v súčasnom dizajne. Vstup je voľný.
Drevo je materiál, ktorý má svoje limity; presahovať ich je možné len kreatívnym prístupom. Pokladá sa za tradičný materiál úzko spätý s remeslom. Na remeselnú tradíciu sa ale nemusíme pozerať ako na čosi statické a zakonzervované v čase. Zdroj tradície, z ktorej vychádza vytrvalý prúd vedomostí a inovácií, sa nezastavil, ale pretrváva dodnes. Nachádzame sa však v bode, keď na seba narážajú zdanlivo protichodné tendencie – tradícia a súčasnosť. Dizajn ako mimoriadne dynamická oblasť tvorivej činnosti, je dnes hybnou silou zmeny. Ako ukazujú nové situácie, ktoré priniesol jeho súčasný rozvoj, vzniká priestor na nové prepojenia tradičného remesla a súčasného dizajnu. Tieto prieniky prinášajú prekvapivé spojenia, nápady a posuny, ktoré obohacujú dizajn o prvok identity a remeslo zas o nove technologické prístupy.
Tibor Uhrín študoval priemyselný dizajn na Slovenskej technickej univerzite, vtedy Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave. V roku 2006 ukončil doktorandské štúdium v odbore dizajn na Fakulte architektúry STU. Na dizajnérsku scénu vstúpil detskou stavebnicou Gringo, za ktorú získal hlavnú cenu v súťaži Dobrý dizajn 1993. Jej novšia verzia sa vyrába od roku 2003 dodnes. V polovici 90. rokov minulého storočia sa Tibor Uhrín začal intenzívne venovať tvorbe nábytku, interiérových doplnkov a objektov na stolovanie.
Publikuje úvahy o remesle a dizajne v odborných časopisoch a zborníkoch. Vydal knihu Drevo, dizajn a tradícia (2013). Skúsenosti z vlastnej tvorby zúročil v pedagogickej činnosti v odbore tvorby hračiek na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici a na súkromnej škole umenia a remesiel v kolumbijskej Bogote. V súčasnosti vedie ateliér Inovácia na Katedre dizajnu Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach.

Autor: ga