GOLIANOVO. Kusy látok, servítky, špeciálne farby s efektom praskania, spreje, voskovky, klasické farby, ale aj kusy škrupín z vajíčka, ktoré prasklo. To je výpočet techník, ktorými zdobí veľkonočné kraslice Simona Dirnfeld z Golianova.
Jej pestrofarebne vyzdobené vajíčka všakovakých vzorov skrášlili počas sviatkov jari už nejednu domácnosť. Simona sa pritom zdobeniu tradičných kraslíc venuje pomerne krátko, iba štyri roky.
Najkrajšie sú tie najbolestivejšie vajíčka
Prvé kraslice vyzdobila ako prváčka na univerzite a začala metódou, ktorá nepatrí k tradičným. Na dramatickej výchove Simonu zaujalo vajíčko od spolužiačky, ktorá ho ozdobila patchwork metódou, teda upevňovaním kúskov látok rôznych farieb na vajce z polystyrénu.
"Takéto vajíčka sú praktické pre rodiny s deťmi," smeje sa mama ročnej dcérky. Ideálne vajíčko na patchworkovanie má veľkosť pštrosieho vajca. Doňho sa špendlíkmi zapichujú kúsky nastrihaných látok. V jednom vajci je množstvo špendlíkov, ktoré sú ale napichané tak umne, že ich vôbec nevidno.
"Sú to pre mňa najkrajšie vajíčka, len naozaj sa vyrábajú dlho, sú prácne a bolestivé, keďže tie špendlíčky zatláčam palcami do vajíčka a pri tvorbe jedného vajíčka použijem asi 60 špendlíkov. Na takýchto vajíčkach sa namakám, ale najviac ma aj tešia. Ich výhodou je, že vydržia aj päť rokov a stále budú pekné. Oveľa ľahšie ako patchworkové vajíčka sa mi vyrábajú kraslice, na ktoré lepím rôzne druhy materiálov, alebo ich farbím. Práca ide vtedy od ruky," hovorí Simona Dirnfeld.
Vajíčko vyprázdni cez jednu dierku
Obľubuje tiež kraslice so servítkami alebo s kúskami novín, svoje kraslice tiež lakuje a lepí na ne perie. "Pracujem úplne so všetkým, čo nájdem doma a čo ma nejakým spôsobom inšpiruje," povedala mladá umelkyňa.
Ani škrupiny z prasknutého vajíčka nemusia vyjsť nazmar. Ak zdobená kraslica pukne, Simona ju rozdrví na malé kúsky, ktoré zafarbí a mozaikovou technikou kúsky škrupiny prilepí na nové vajíčko.
Väčšina ľudí na výrobu kraslíc zrejme ani nepomyslí, pretože im na to chýba dostatok trpezlivosti. Simona pri zdobení nestráca nervy a nemá na to ani dôvod - nestáva sa jej často, že by kraslica praskla tesne pred dokončením. Ak sa vajíčko rozbije, tak skôr ešte pri vyfukovaní. Aj toto riziko sa však Simona naučila minimalizovať.
"Svokra objavila metódu, ako vyfúknuť vnútro z vajíčka iba cez jednu dierku. Vajíčko je menej znehodnotené a jedna dierka sa dá ľahšie schovať ako dve."
Simona Dirnfeld ručne zdobené vajíčka rozdáva rodine, časť si odkladá pre polievačov. Pre známych a záujemcov vyrába kraslice i na objednávku. Jej najväčším problémom pred Veľkou nocou je zohnať vajcia s bielou škrupinou, v obchodoch sú len zriedkavo.
O tradičné kraslice bude záujem vždy
V poslednom čase si ľudia čoraz viac namiesto kraslíc kupujú náhradné dekorácie, ktoré v porovnaní s originálnymi a ručne robenými kraslicami vyjdú na zlomok ceny. Ak by mali dať dve-tri eurá za jedinú kraslicu, tak len jednoduché vyzdobenie príbytkov tradičným symbolom jari by vyšlo na niekoľko desiatok eur.
Napriek tomu si Simona nemyslí, že záujem o kraslice časom úplne opadne. "Ľudia sú veľmi ovplyvňovaní atmosférou sviatkov a radi si vyzdobujú svoje príbytky. Tradičné kraslice budú vždy v kurze, lebo mať doma voskom maľovanú alebo vŕtačkou zdobenú kraslicu je zážitok a zároveň aj pôžitok."