NITRA. Nitrianska nemocnica dostala do daru veľkorozmerné fotky na plátne, na ktorých mamy dojčia svoje deti. Vystavené sú na šestonedelí.
Fotografie zaslali mamičky z celého Slovenska. Boli súčasťou putovnej výstavy „4,2 – Dojčenie je vzťah“, ktorú pripravilo občianske združenie Mamila v rámci kampane Dojčiť je IN. Názov výstavy poukazuje, že vo svete je priemerná doba dojčenia 4,2 roka.
„Hlavnou myšlienkou výstavy ako aj celej kampane je, aby spoločnosť vnímala dojčenie ako normu,“ povedala koordinátorka projektu Katarína Brňáková.

Celoslovenský trend
„Už počas prípravy na pôrod sestry oboznamujú mamičky s technikou a spôsobmi kojenia, po pôrode sa snažíme prakticky u každej rodičky hneď priložiť dieťa k prsníku,“ povedal prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Miloš Mlynček.
Šancu na ideálne dojčenie podľa neho znižuje nárast počtu cisárskych rezov: „Ja tu pracujem od roku 1989, vtedy ich bolo podstatne menej, okolo 5 percent, teraz je to 45 percent. Mamičky po operáciách menej často dojčia.“
Narástol tiež počet prvorodičiek po 30. roku života. Podľa prednostu aj vyšší vek matiek znižuje šancu na ideálne dojčenie: „Tento trend je, bohužiaľ, na celom Slovensku – stúpa vek prvorodičiek a stúpa frekvencia cisárskych rezov.“

Nejde len o kŕmenie
„Novorodenecké oddelenie sa snaží výhradne viesť matky k dojčeniu. Matkám, ktoré sú po sekcii, individuálne nosíme dieťa na dojčenie,“ povedala lekárka Soňa Kľačanská.
Niektoré mamy sa dojčeniu bránia, no zatiaľ to podľa nej vychádza tak, že „viac detí od nás odchádza čisto dojčených“. Lekárka pripomína, že materské mlieko je to najlepšie a najprirodzenejšie pre novorodenca, nič ho plnohodnotne nenahradí.
„Dojčenie je oveľa viac, ako forma kŕmenia a je prirodzené kdekoľvek a kedykoľvek – podľa potrieb dieťaťa. Okrem poskytovania živín a dôležitých látok potrebných na správny rast dieťaťa má aj funkciu termoregulácie, dodáva pocit bezpečia, tíši bolesť a pomáha pri uspávaní,“ informuje združenie Mamila, ktoré vzdeláva a združuje laktačné poradkyne.
Jednou z nich je aj Denisa Hajdúková: „Moja práca je veľmi pekná, robím ju devätnásť rokov. Prvých dvanásť rokov som zbierala skúsenosti ako dobrovoľníčka, neskôr som z toho urobila svoje povolanie.“
Poradkyňa sa stretáva s tehotnými ženami, ktoré sa chcú pripraviť na dojčenie, aj s matkami, ktoré potrebujú pomoc.
„Z našich údajov vyplýva, že až 98 percent matiek je rozhodnutých dojčiť a z mnohých dôvodov sa to nepodarí. Približne polovica detí v polroku sa už nedojčí,“ dodala Denisa Hajdúková.

Miroslava: Je to komfortné
„Mám už dve staršie deti a obidve som dojčila deväť mesiacov, rovnako plánujem aj tretie. Je to veľmi komfortné, finančne nenáročné a bábätká sú potom zdravé,“ povedala Miroslava Sangare, ktorú sme zastihli na šestonedelí so synom Kalilou.
„Manžel pochádza z Pobrežia Slonoviny. Tam všetky maminy koja a deti nosia stále pri sebe, nemajú tam kočíky, takže vzťah s dieťaťom majú intenzívny,“ dodala Miroslava.
Vo svojom okolí pozná veľa matiek, ktoré nedojčia: „Niektoré sa tak rozhodli kvôli vzhľadu, ale to sa dá krásne uhrať cvičením. Podľa mňa je to škoda. Spojenie s bábätkom, keď sa kojí, sa nedá opísať.“