Z duševného detoxu vznikla úspešná kniha Mamou po 30

Od materstva očakávala príval eufórie, šťastia, naplnenia, namiesto toho prišli depresie. Syn navyše do 2,5 roka nespával denne viac ako dve hodiny.

Tamara Gončarová so svojou prvotinou Mamou po 30.Tamara Gončarová so svojou prvotinou Mamou po 30. (Zdroj: (ČE))

NITRA. Pod pseudonymom Tami vydala svoj debut Mamou po 30 Tamara Gončarová. Nesmierne vtipná, svieža, povzbudzujúca i poučná kniha je o hľadaní seba, šťastia a zmyslu života po narodení dieťaťa. Autentický príbeh autorky a jej priateliek dopĺňajú postrehy, rady, humorné momenty, vtipné bonmoty, ale aj básne a „rozprávky“ pre dospelých.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Drilovala slovenčinu

Na Slovensko prišla Tamara spolu s rodinou z Kyjeva. Na viac ako desať rokov sa usadili vo Vrábľoch, kam rodičia prišli za prácou. Hneď prvý deň po príchode na Slovensko išla 10-ročná Tami do školy. Bol to šok, poznala len azbuku a po slovensky nevedela ani ceknúť. Učiteľka slovenčiny pre ňu vymyslela metódu – v začiatkoch musela malá školáčka denne odpísať desiatky strán slovenského textu. Dril priniesol svoje ovocie, náš jazyk po čase zvládla excelentne.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr sa rodina presťahovala do Nitry, kde autorka na UKF vyštudovala angličtinu, ruštinu a hudobnú výchovu. V Nitre získala tiež doktorát z masmediálnej komunikácie a reklamy. Po štúdiách sa zamestnala v Bratislave ako projektový manažér v americkej spoločnosti. Dodnes žije v hlavnom meste, je na materskej dovolenke, je spokojnou manželkou svojho muža a šťastnou maminou vyše 3-ročného syna Alexa. Vždy to tak ale nebolo... Aj o tom je jej knižka.

Denník ako detox

Do 29 rokov si Tamara plnými dúškami užívala život - manžela, rodinu, priateľov, záľuby a voľnočasové aktivity. Našla sa aj vo svojej profesii, ktorú robila s nadšením a maximálnym nasadením. V 30-tke nastal zlom - prišlo na svet ich prvé dieťa. Krátko po jeho narodení Tamara vedela, že sa do americkej spoločnosti už nevráti. Dala výpoveď.

SkryťVypnúť reklamu

„Chcela som maximum času prežiť so synom. Ako aj v knihe píšem, jediné, čo mi môže v tomto živote nenávratne ujsť, je detstvo môjho dieťaťa. To som si uvedomila. Ale zároveň som chcela byť v niečom aktívna. Pred Alexovým narodením som žila veľmi intenzívne, bola som zvyknutá na isté tempo,“ hovorí 34-ročná autorka, blogerka a prekladateľka.

„Aj počas materskej ma zaujímalo veľa vecí, ale nikdy to nešlo príliš do hĺbky. Prekladala som, zúčastňovala som sa projektov, pomáhala organizovať rôzne kultúrne a spoločenské akcie, bola som dobrovoľníčkou. Nevedela som však nájsť, čo je to „moje“. Až raz prišla ponuka preložiť jednu knihu do angličtiny. Zaujala ma, aj jej autor Martin Bruncko, s ktorým som sa neskôr bližšie zoznámila. Dva roky na to som spolu s ním založila vydavateľstvo, v ktorom teraz vyšla aj moja kniha.“

SkryťVypnúť reklamu

Predtým síce Tamara písala na zákazky, ale nebola úplne presvedčená o tom, že vie písať. Pre psychohygienu si viedla aj denník, kde zaznamenávala svoje emotívne nálady a pocity. Nemala ale odvahu vydať niečo pod svojím menom. Martin ju však povzbudil a „nakopol“ k tomu, aby napísala niečo pre mamy.

„Argumentoval tým, že toto prostredie dobre poznám, pohybujem sa v ňom denno-denne. Prehovoril ma, a tak som v počítači otvorila môj virtuálny šuplíček s názvom „píšem“. Zhrozila som sa, to bol psychedelický záchvat, to nemohlo ísť všetko von. A po narodení syna to bol už čistý detox, písala som každý večer. Z 500 strán som to napokon zredukovala na necelých 150. O tom, že píšem, nevedel nikto, manžel sa o tom dozvedel, až keď išla kniha do tlače,“ objasnila autorka pozadie vzniku Mamy po 30.

Namiesto eufórie depresie

Knižka nemá vyhranený žáner, je vtipným motivačným románom nielen pre ženy. Vznikla v spolupráci s dvoma ďalšími mamami po 30-tke – žurnalistkou Barborou Kosírovou a psychologičkou a koučkou Janou Lackovou.

„Kniha podľa mňa osloví všetky mamy, prechádzajúce ťažším obdobím, z ktorého nevedia nájsť cestu von. Chcú sa venovať deťom, milujú ich, ale nedokážu si to plne užívať, nevedia sa realizovať. Ako sme sa s mojimi kamarátkami zhodli, bezdetné ženy po 30-tke sú väčšinou v kolobehu úspešných ambicióznych odborníčok, to je jedno, v akej oblasti,“ pokračuje Tamara.

„Materstvo naraz znamená stop aktivitám, novým impulzom. Dieťatko vás vťahuje do kolotoča každodenných povinností, ktoré ste predtým nepoznali. Nie ste vládcom seba a svojho času. Dieťa nežije podľa harmonogramu, treba sa mu venovať, aj keď sa vám nechce. Ja som navyše jedináčik, o žiadne deti som sa predtým nikdy nestarala.“

Od materstva spisovateľka očakávala príval eufórie, šťastia, naplnenia, namiesto toho však prišli depresie. Život predtým považovala za úžasný, bohatý, pestrý, v materstve sa nevedela nájsť, napriek tomu, že syna nesmierne ľúbila. V tomto stave trpela. Ale ako vraví, rovnako by bola nešťastná, aj keby nemala syna a pracovala vo firme. Nenapĺňal ju život ako taký.

Zombíkovské štádium bolo náročné

Kamarátky s autorkou okrem materstva po 30-tke spájalo aj to, že mali náročnejšie deti. Tamarin syn do 2,5 roka nespával denne viac ako dve hodiny. Prvého pol roka to vydržala vďaka hormonálnemu základu, druhý pol rok ju držala nádej, že sa to už musí čoskoro zlepšiť.

„Ďalší rok som navštívila pediatrov, psychoterapeutov, ale nepomohol mi nikto. Prečítala som kopec kníh, lebo som si povedala, že sa mi už aj tak neoplatí ísť spať, pretože o chvíľu vstávam. Bola som v priam „zombíkovskom“ štádiu, bolo to skutočne veľmi náročné. Idete pri tom na úplné dno, čistá depresia. Ráno nechcete vstať, radšej by ste zomreli,“ popisuje Tamara problémy, ktorými počas materskej prešla.

„Našťastie, vo veku 2,5 roka Alex začal normálne spávať. Sám od seba. Pamätám si ten deň, keď som prespala päť hodín v kuse. Zobudila som sa a cítila som sa ako človek. Pocítila som neskutočný prílev energie.“

Aj v tejto súvislosti autorka knihou mamy povzbudzuje, aby si akúkoľvek spôsobom našli možnosť spať, aj si zaplatili za to, aby pri dieťati niekto bol a ony si mohli oddýchnuť.

Dôležité je nájsť balans

S návalom novej pozitívnej energie však Tamara zistila, že sa medzitým nejako „stratila“. Začala pátrať, kto vlastne je. Predtým ju definoval okruh priateľov, záľub, výsledky v práci, služobné cesty po svete... A teraz už druhý rok stále to isté dookola.

„Akokoľvek veľmi svoje dieťa milujete, už vám to nestačí, chcete byť nielen mamou na plný úväzok, ale aj manželkou, dcérou, priateľkou... Začala som preto hľadať svoje nové „ja“. Aj o tom je moja kniha. Nedávam však žiadny návod, recept, len ukazujem, ako som to robila ja a moje kamarátky – mamy. Všetko sa dialo na pozadí veľmi silného priateľstva. Príbeh sa končí poznaním, ako z bludného kruhu von.“

Tamara Gončarová sa napokon našla v písaní. Je pre ňu nielen spôsobom sebavyjadrenia, ale aj možnosťou komunikovať, stretávať sa s ľuďmi, cestovať, povzbudzovať iných formou besied... Našla šťastie v spokojnej rodine, v tom, že sa úspešne sebarealizuje, ale nie na úkor svojich blízkych.

„Je dôležité nájsť ten balans. Zapotila som sa, kým som ho našla. Dieťa sa mení každý mesiac, takže výzvy zostávajú, stále je čo robiť,“ dodala autorka.

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 659
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 573
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 093
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 148
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 630
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 184
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 119
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 745
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Hokejisti Nitry v kvalifikácii play-off vyradili Trenčín 3:2 na zápasy. Vo štvrťfinále vyzvú víťaza základnej časti z Popradu.

Hokejisti zdvihli otáčky a udobrili si fanúšikov. Poprad? Vraj päťdesiat na päťdesiat.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Župný dom, sídlo predsedu samosprávneho kraja.

Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.


Ilustračná fotografia.

V bezplatnej právnej poradni advokáti odpovedajú na čitateľské otázky.


  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 148
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 630
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 184
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 119
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 745
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu