SEREĎ. V Seredi je nedostatok miest v materských školách. Samospráva sa rozhodla podať projekt na rozšírenie ich kapacity, problém by mala vyriešiť prestavba MŠ Dionýza Štúra. Pribudnúť by mali dve triedy.
Na problém poukázala samospráva už v roku 2015, keď bola na Ulici D. Štúra vybudovaná nová trieda pre 22 detí. Radnica prerobila priestory bývalého Školského klubu a v elokovanom pracovisku materskej školy Ul. D. Štúra.
V dotačnom systéme nesplnili podmienky
V nasledujúcom školskom roku však bol počet záujemcov o MŠ v meste viacnásobne vyšší, ako povoľovali kapacity. Mestský parlament schválil „zámer rozšírenia kapacít materských škôl v Seredi o dve triedy.“ Vzniknúť by mali rekonštrukciou a dostavbou v objekte na Ul. D. Štúra.
O financie sa chcelo mesto uchádzať už pred rokom. „Nebola však vyhlásená výzva,“ vraví Silvia Kováčová, vedúca odboru školstva. „Ministerstvo školstva vyhlásilo dotačný systém, do toho sme sa však nezapojili. Nespĺňali sme kritériá.“
Mesto malo totiž prijaté všetky deti vo veku päť rokov. „Dotácie boli určené prioritne pre obce, ktoré nemôžu prijať predškolákov pre nedostatok miesta,“ pokračuje Kováčová.
Jasle by dostali výpoveď
Cez štrukturálne fondy bola na konci roka 2016 vyhlásená výzva na zvýšenie kapacít infraštruktúry materských škôl. „V prvom kole sa podávali projektové zámery, sprostredkovateľský orgán Trnavského samosprávneho kraja ich posúdil a následne bola vyhlásená výzva na podávanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Do nej sme sa zapojili,“ ozrejmuje vedúca odboru školstva na mestskom úrade v Seredi.

V podanom projekte žiada mesto financie na prístavbu pavilónu P3. „Mala by v ňom byť herňa, spálňa, šatňa, sociálne zariadenie.“ Zrekonštruovaný by mal byť tiež pavilón P2, v ktorom sa nachádzajú momentálne jasle. Po oprave by spĺňal hygienické predpisy. „Zariadiť by sme chceli hospodársky pavilón, pribudla by jedáleň, materiálno-technické vybavenie a zariadenie kuchyne,“ vymenúva Kováčová.
Ak sa radnici podarí získať finančné prostriedky, z objektu sa podľa Kováčovej budú musieť od januára 2018 vysťahovať jasle. Ak bude projekt úspešný, mesto začne s verejným obstarávaním.
„O úspešnosti projektu by sme sa mali dozvedieť v júli 2017. Stavať by sa mohlo začať po ukončení verejného obstarávania v roku 2018. Hneď, ako to dovolí počasie,“ pokračuje Kováčová a dodáva, že ak všetko pôjde hladko, od 1. septembra 2019 by mohli do nových tried nastúpiť deti. Vzniknúť by mali dve triedy, spolu pre 44 škôlkárov.
Dopyt bol dvojnásobný
Celkové výdavky rozšírenia MŠ na Ul. D. Štúra sú vyčíslené na 347 tisíc eur. Stavebné práce na rekonštrukciu a výstavbu sú v sume 265 tisíc, stavebno-technické úpravy areálu v sume 36 tisíc a finančné prostriedky na zariadenia by mali stáť 45 tisíc eur. Spolufinancovanie mesta je vo výške približne 17 tisíc eur. Mesto by malo zabezpečiť aj financovanie prípadných neoprávnených výdavkov zo svojho rozpočtu.
Vybudovanie dvoch tried by malo vyriešiť problém s umiestňovaním záujemcov o MŠ. „Aktuálne údaje k novému školskému roku budeme mať k dispozícii v máji, kedy bude prebiehať zapisovanie detí do škôlok,“ dodala Kováčová.
Prednedávnom mohli škôlky v meste prijať 92 nových záujemcov, počet žiadateľov bol viac ako dvojnásobný.