NITRA. Do 14. mája si v Galérii mladých môžete pozrieť výstavu Liberate Me. Jej autorom je český umelec Tomáš Kajánek, študent Akadémie výtvarných umení v Prahe. Skúma fenomén 3D tlače a stav, kam až takéto technológie môžu viesť.
Vyrobíme si, čo chceme?
Podľa kurátora Lukáša Jahodu sa 3D tlačiarne stali tak populárne a nádejné, že sa vďaka nim začalo hovoriť o ďalšej industriálnej revolúcii. Je len otázkou času, než sa táto technológia masovo rozšíri a každý si tak bude môcť vyrobiť predmet, aký chce.
To, čo robí 3D tlač tak dôležitou, je možnosť vyrábať veci, ktoré sú pod kontrolou priemyslu a vládnych inštitúcií – medzi nimi aj zbrane. Aplikácia 3D tlače podľa Jahodu vyvolala v USA spor ohľadom vývozu zbraní. Ministerstvo zahraničia argumentovalo tým, že informácia má rovnakú povahu ako materiálna vec, je definovaná ako hmotný statok. 3D tlač donútila vládne orgány k redefinícii pojmu informácie, aby s ňou bolo možné nakladať ako s fyzickým predmetom, konkrétne aby ju bolo možné manipulovať či zakázať ako samotnú zbraň.
Po streľbe vznikla dúha
„Demokratizácia výrobných prostriedkov ukázala aj svoje tienisté stránky. Svojimi aktuálnymi videoinštaláciami a fotografiami poukazujem na to, že ak máte doma 3D tlačiareň, môžete si dnes vyrobiť aj zbraň,“ hovorí Kajánek.
„Zároveň moje práce dokumentujú to, čo so sebou táto možnosť prináša. Tieto veci len komentujem, nepresadzujem názor, že je to desivé a odteraz sa musíme len báť. Nové technológie so svojimi možnosťami sú jednoducho skutočnosťou a treba ich prijať.“
Podľa Kajánka je pointou celej výstavy absurdný moment, keď pomocou zbrane – streľbou do vody - vyvolali dúhu. Video natáčali v Prahe. „Dúha je symbolom mieru, zbraň je naopak, prostriedkom násilia,“ dodal autor.
Symbol boja za slobodu šíri násilie
Kurátor Lukáš Jahoda doplnil, že Kajánkova výstava sa primárne zaoberá fenoménom 3D tlače zbraní.
„Má svoje špecifikum v tom, že zbraň sa môže stať produktom, vytváraným na každodennej úrovni ľubovoľne v hociktorej domácnosti. Na druhej strane sa autor snaží ukázať to, že zbraň sama o sebe vyvoláva otázku boja za slobodu.
„Napríklad na verejných diskusiách v Amerike bola zbraň označená za symbol boja za slobodu v tom zmysle, že vytvára podmienky pre ochranu vlastného bezpečia. Výstava však ukazuje aj úskalia tohto pojmu v tom zmysle, že sloboda má byť vydobývaná prostredníctvom násilia. Tomáš Kajánek stvárňuje tento paradox,“ vysvetlil Jahoda.
