NITRA. Dopravná situácia na hradnom kopci sa v poslednom čase ešte zhoršila. Do historickej lokality je pritom zakázaný vjazd, výnimku má len dopravná obsluha.
„Jazdí sem viac áut ako predtým, dôvodom je aj nová kaviareň pod hradom, takže vodiči parkujú aj priamo pod hradbami, pri Proglase,“ sťažujú sa miestni obyvatelia.
O zlej situácii v pamiatkovej zóne sa píše aj v podnete, ktorý sme dostali do redakcie. Podpísaní sú pod ním „vaši voliči“.

Pomohlo by spoplatnenie?
Množstvo áut na hradnom kopci narúša atmosféru historicky najvzácnejšej lokality Nitry. Okrem toho má kopec problémy so statikou. O tom, že sa zmenil na bezplatné parkovisko a takmer nikto nerešpektuje zákaz vjazdu, sme písali už opakovane. Kompetentní sľúbili nápravu, no nič nespravili.
Autá naďalej parkujú na chodníkoch (v Hornom meste to pritom nie je povolené) aj na trávniku, najmä zahraniční turisti sú v šoku. Ak si chcú zvečniť historické budovy, v zábere vždy majú vozidlá. Tie navyše ničia dlažbu, na mnohých úsekoch sú vypadané kocky.
„Kam sa stratila slušnosť, rešpekt pred zákonom? Kde sa podela rovnosť občanov, keď v iných mestských častiach sa v podobných prípadoch vyberajú pokuty?“ pýta sa autor podnetu, ktorý sme dostali do redakcie.
Za najlepšiu možnosť, ako problém riešiť, označil spoplatnenie parkovania na hradnom kopci: „Stačí stanoviť poplatok 10 eur a vec je vyriešená. Všetko sa dá, len musí byť vôľa.“
Pisateľ vyzýva kompetentných, aby promptne konali a vyriešili vjazd motorových vozidiel pre dobro hradného kopca: „Nezničme si národnú kultúrnu pamiatku.“

Tolerantná polícia
Mesto, biskupský úrad a pamiatkari v minulosti o probléme s autami na hradnom kopci opakovane rokovali. K žiadnej dohode ale nedospeli a nové rokovania nechystajú.
Na radnici sa vyjadrili, že vjazd do hradného areálu majú povolené vozidlá občanov, ktorí tam majú trvalé bydlisko, pracovisko alebo sú vlastníkmi nehnuteľnosti. „Ďalej sa tam povoľuje vjazd na základe žiadosti biskupského úradu, čo bolo dohodnuté v minulosti. Týmto skupinám je vydávaná parkovacia karta,“ informovala Zuzana Bédiová z mestského úradu.
Vodiči, ktorí porušujú zákaz vjazdu na hradný kopec, to robia väčšinou bez následkov. „Je verejným tajomstvom, že platí tichá dohoda, podľa ktorej štátna ani mestská polícia nepokutuje vodičov, ktorí tu denne porušujú zákaz vjazdu a parkujú, kde nemajú. Policajti prídu, len keď ich vyslovene niekto zavolá,“ tvrdí zdroj blízky samospráve.
Podľa neho je hlavným dôvodom tolerancie údajná snaha cirkvi chrániť pred pokutami veriacich a svojich zamestnancov. Na mestskej polícii nám už pred tromi rokmi povedali, že sú k vodičom tolerantní, pretože čakajú na výsledok rokovaní o vyriešení situácie.
Štátna polícia zase tvrdí, že „dohliada na dodržiavanie právnych predpisov stanovených dopravným značením“. Ľudia sa pýtajú, kedy sa takýto dohľad robí – pretože na hradnom kopci sa predpisy porušujú ako na bežiacom páse.
„Pokiaľ došlo k porušeniu príkazu alebo zákazu určeného dopravných značením, bolo to riešené ako priestupok v doprave. Štatistika dopravných priestupkov v tomto úseku však nie je dostupná,“ píše sa v stanovisku, ktoré vypracoval dopravný inšpektorát.

Biskupstvo má návrh
Cirkev navrhla už pred niekoľkými rokmi odstrániť zákaz vjazdu na hradný kopec a zároveň obmedziť parkovanie na verejných miestach. Na svojom stanovisku zotrváva dodnes.
„Návrh biskupstva spočíval v tom, aby parkovacie karty získali len majitelia nehnuteľností, a aj to len v obmedzenom množstve – napríklad podľa dĺžky fasády jednotlivých nehnuteľností tak, aby bol počet zaparkovaných áut v historickej časti mesta minimálny. Návštevníci úradov by boli nútení zaparkovať autá vo dvoroch jednotlivých inštitúcií,“ povedal biskupský ekonóm Martin Štofko.
Biskupstvo by uvítalo, keby sa problém vyriešil tak, aby nedochádzalo k stretnutiam s políciou a k porušovaniu predpisov.
„Je potrebné pamätať aj na to, že historická časť Nitry nie je skanzenom a aj tu žijú a pracujú ľudia. V prípade, ak by sa doprava vylúčila radikálnym spôsobom, mnohé z budov by zívali prázdnotou. Je otázne, či by potom vlastníci do nich investovali. Niečo podobné sa stalo s pešou zónou. Je prázdna azda viac, ako by sme chceli,“ poznamenal Štofko.

Pamiatkari sú za pešiu zónu
Na hradnom kopci sídli aj krajský pamiatkový úrad. Podľa jeho riaditeľky Anny Valekovej by mala z pamiatkovej rezervácie vzniknúť pešia zóna „s obmedzeným vjazdom a parkovaním motorových vozidiel s tým, že obyvateľom územia by bolo umožnené parkovať na svojich parcelách“.
Valeková dodala, že problémy s dopravou na hradnom kopci by boli takto zredukované na minimum: „Ale aj tak nastáva problém s nedostatkom parkovacích miest pred nástupom do územia pamiatkovej rezervácie.“
Viceprimátor Ján Vančo, ktorý je zároveň predsedom Výboru mestskej časti Staré mesto, s radikálnym obmedzením dopravy na hradnom kopci súhlasí. „Ja keď chcem ísť na hrad, zaparkujem na Župnom námestí. Čudujem sa štátnej polícii, že nekontroluje, ako vodiči porušujú zákaz vjazdu,“ povedal.
