NITRA. Symbolickým odomknutím Nitrianskej poľnej železnice (NPŽ) a postavením mája dnes otvorili návštevnícku sezónu v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu (SPM) v Nitre. Stovky ľudí využili krásny čas a zaujímavým programom v múzeu si spríjemnili prvomájové popoludnie.
Areál múzea bol prístupný o 13. h. K dispozícii boli prehliadky objektov skanzenu SPM – lisovne oleja, čističky osív, historickej školy či konzumu, kde ste mohli ochutnať tradičnú meltu. Pozrieť ste si mohli aj výstavu drotárskych majstrov. V prevádzke bola Nitrianska poľná železnica, tí najmenší sa mohli povoziť na koňoch či detskom vláčiku. Lákadlom bol aj hospodársky dvor so zvieratkami. Popoludnie hudbou spestrila folklórna skupina Jaročan.
Otvoria už aj cez víkendy
Oficiálny program sa začal o 14. h postavením 13-metrového mája a odomknutím Nitrianskej poľnej železnice. Symbolickým kľúčom pootočil Mário Dinga, riaditeľ Agrokomplexu, pod ktorý SPM patrí.
„Dnes sme otvorili už 32. návštevnícku sezónu v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu a zároveň svoju prevádzku odštartovala Nitrianska poľná železnica. Obe sú na Slovensku unikátom. Múzeum sa môže pochváliť vyše 29-tisíc exponátmi, náš zbierkový fond nám závidia hocikde v Európe,“ hovorí Mário Dinga.
„Múzeum je súčasťou Agrokomplexu, národné výstavisko. Počas tejto sezóny by sme tu radi poriadali veľké množstvo akcií, aby sme múzeum pre návštevníkov ešte viac zatraktívnili. Zadná časť Agrokomplexu sa využíva prakticky len počas jednej výstavy – poľnohospodárskeho veľtrhu, ostatné výstavy prebiehajú v prednej časti výstaviska, práve preto chceme sprievodnými programami oživiť aj areál múzea. Už 20. mája sa tu budú odohrávať rekonštrukcie bojov z 2. svetovej vojny spolu s predvádzaním bojovej techniky a zároveň bude Noc múzeí a galérií.“
V záujme zvýšenia návštevnosti múzeum od aktuálnej sezóny pristupuje aj k rozšíreniu otváracích hodín. V minulosti bolo počas soboty a nedele zatvorené. „My ho chceme otvoriť, pretože pre nás i pre ľudí je zaujímavý víkend. Tiež chceme osloviť školy, aby do múzea organizovali poučné výlety,“ poznamenal riaditeľ.
Ako doplnila vedúca SPM Svetlana Ďuranová, múzeum by po novom malo byť od mája do konca septembra otvorené v sobotu o 9. do 17. h a v nedeľu od 13. do 17. h.
Oddelí sa od Agrokomplexu?
Mário Dinga zdôraznil, že prevádzka múzea je finančne veľmi náročná. Istý čas sa hovorilo, že sa zatvorí. „Múzeum sa v žiadnom prípade nezruší. Uvažuje sa o tom, akú právnu formu by v budúcnosti malo mať, a či by sa eventuálne oddelilo od Agrokomplexu, pretože z našej výstavníckej činnosti nie je možné celkom dobre zabezpečovať opravy a údržbu zbierkového fondu. Príjem múzea bol vlani necelých 50-tisíc eur, pritom Agrokomplex ročne do múzea investuje 250-300-tisíc eur. Keď chceme túto sumu zarobiť z výstavníckej činnosti, tak sa „sakra“ narobíme. Agrokomplex je financovaný výlučne z vlastných zdrojov, nie zo štátneho rozpočtu.“
Finančne je podľa Dingu náročná aj prevádzka Nitrianskej poľnej železnice, najmä parných lokomotív. Len do posledných opráv parnej lokomotívy dali zhruba 30-tisíc eur, aby bola pripravená na Agrokomplex 2017. „Unikátnu železničku musíme zachovať, je veľkou atrakciou aj na našej hlavnej výstave Agrokomplex.“
Po oprave ide na plný výkon
Ako nám povedal Ivan Mondočko, vedúci prevádzky Nitrianskej poľnej železnice (NPŽ), v areáli múzea a Agrokomplexu unikátna železnička funguje od roku 1985. Jej základom sa stalo torzo poľnej železnice z okolia Želiezoviec, ktorá v minulosti slúžila na prepravu poľnohospodárskych produktov, čiže NPŽ je jediným pamätníkom poľných železníc na juhozápade Slovenska. Je jedinečná v rámci celého Slovenska ale i strednej Európy.
„Naša železnička má k dispozícii tri parné lokomotívy, dva dieselelektrické rušne, 4 letné vyhliadkové vozne a 2 historické vozne z Korytnice. Tie začínali svoju železničnú púť na dnes už neexistujúcej trati spájajúcej Ružomberok s kúpeľným mestom Korytnica,“ povedal Mondočko.
Návštevníkov dnes v dvoch vagónoch ťahala mašinka, ktorá bola ešte nedávno odstavená ako neprevádzkovaná v jednej slovenskej fabrike. Časom sa ju múzeu podarilo získať do svojho vozového parku. Začali ju prevádzkovať vlani, skúšobne sa na NPŽ objavila počas poľnohospodárskeho veľtrhu. Najväčšiu radosť majú momentálne z toho, že mašinka má vďaka Agrokomplexu opravené trakčné motory, takže znova funguje na plný výkon.
Koľajnice mali ísť až do mesta
„Železnica sa počas tých dlhých rokov menila len čiastočne, naposledy v roku 1990, kedy sa zavŕšila výstavba trate do výstaviska Agrokomplexu v dĺžke 1 km a spojila tak areál múzea s výstavným areálom,“ pokračuje Ivan Mondočko.
„Dôležitou súčasťou železnice sú koľaje, ktoré majú dĺžku skoro 3 km. Už sami o sebe sú technickým unikátom, pretože niektoré fragmenty koľajníc majú aj vyše 100 rokov.“
K jedným z novodobých rekordov NPŽ patrí takmer 18-tisíc pasažierov, ktorých odviezla vlani len počas 4 dní výstavy Agrokomplex.
Budúcnosť NPŽ by bola podľa Mondočka veľmi zaujímavá, keby sa výstavisko podarilo prepojiť s diaľničným napájačom, ľudí by vraj do výstaviska zvážali rovno zo záchytných parkovísk. Alebo keby sa podarilo naplniť nenaplnený sen a železnička by možno vyrazila do mesta. „Plány na to boli koncom 80. rokov. Koľajnice mali viesť až k dnešnej Slovenskej poľnohospodárskej univerzite,“ dodal Mondočko.





