NITRA. Základné školy, v ktorých je prevaha rómskych žiakov, majú problémy prežiť. Mesto ich musí dofinancovať. Už vlani sa objavili úvahy, že pomôcť by mohlo, okrem iného, zlúčenie dvoch škôl.
O „problémových“ školách sa teraz hovorí znovu. Primátor zvolal informatívne stretnutie s poslancami, ktoré bolo interné, bez účasti médií.
Málo žiakov, málo peňazí
„Poslancom bola doručená finančná analýza hospodárenia niektorých základných škôl, na ktorých pretrváva nízky počet žiakov, aj s naznačením možných riešení z pohľadu odboru školstva,“ informoval nás Miloslav Hatala, predseda komisie pre školstvo, mládež a šport.
O rušení základných škôl sa vraj nehovorilo. „Takýto návrh som v pléne nezaznamenal a nepočíta s ním ani analýza odboru školstva.“ Diskusia je podľa Hatalu iba na začiatku: „Zúčastnení neprijali žiadne konkrétne závery“.
Predseda komisie dodal, že na internom stretnutí zaznelo niekoľko pripomienok „o komplexnosti a systémovosti riešenia problémov marginalizovaných skupín občanov“. Vyplynula z nich požiadavka užšej spolupráce odboru školstva a sociálneho odboru.
„Financie sú iba jedna časť problémov, ktoré v tejto oblasti rezonujú. Vznik expertnej skupiny za účasti expertov z mesta, poslancov a UKF by mohol naznačiť, akou cestou postupovať,“ povedal Hatala.
Plánujú komunitné centrá
Viceprimátor Ján Vančo sa pre agentúru SITA vyjadril, že pri školách, ktoré navštevuje veľa rómskych detí, by mali vzniknúť komunitné centrá. Konkrétne ide o ZŠ Krčméryho pod Kalváriou, ZŠ Ščasného v Dražovciach a ZŠ Novozámocká v Krškanoch.
V komunitných centrách by sa mali vzdelávať aj rodičia detí. „Pretože keď dieťa vidí doma iné správanie ako v škole a väčšinu času strávi doma, tak sa vracia k svojim starým návykom,“ povedal Vančo.
Takéto centrum už roky funguje na Orechovom dvore, v lokalite, kde žije veľa neprispôsobivých obyvateľov. Pôsobia v ňom aj rehoľné sestry.
Brigáda má prednosť pred školou
V školách, kde začali prevažovať rómske deti, postupne klesol celkový počet žiakov. To je dôvod, prečo majú problém prežiť. Normatívy od štátu, ktoré dostávajú na žiaka, nestačia a navyše sú často krátené – mnohé rómske rodiny totiž odchádzajú na dlhé mesiace do zahraničia.
„Obdobie pred Vianocami a tesne po nich je veľmi vhodné na brigády. Začiatkom decembra prišli rodičia do škôl a pýtali deti, že idú do rôznych štátov na brigády,“ potvrdil primátor.
V minulom školskom roku muselo mesto dofinancovať štyri školy, podľa TASR išlo o celkovú sumu 85 147 eur. Okrem troch už spomínaných (Krčméryho, Novozámocká a Ščasného) k nim patrila aj ZŠ Tulipánová, tam však počet detí zo sociálne znevýhodneného prostredia klesá.
„Vieme, že tam, kde prihlasujú rodičia rómske deti do školy, tak nám nechcú chodiť žiaci z ostatného obyvateľstva. Je to problém, ktorý treba riešiť. Momentálne sme ho vyriešili tým, že tieto školy dofinancujeme,“ povedal vlani primátor.
Nevylúčil, že do úvahy pripadá aj zlučovanie niektorých ročníkov a zvážanie žiakov školským autobusom do jednej školy. Témou by sa malo zaoberať zastupiteľstvo.
Počet detí na troch základných školách radikálne klesol
Podľa správy, ktorú vlani predložil odbor školstva na zastupiteľstvo, sa počty žiakov v troch základných školách v posledných rokoch radikálne znížili.
ZŠ Krčméryho navštevovalo v školskom roku 1999 - 2000 približne 600 žiakov, dnes ich je okolo 150. Podľa odboru školstva je škola „čisto rómska“. Na ZŠ s MŠ Novozámocká je približne 140 žiakov, pred sedemnástimi rokmi ich bolo 450.
Najmenej detí je na ZŠ Ščasného v Dražovciach, len niečo cez stovku, pred sedemnástimi rokmi ich bolo 166. Odbor školstva navrhol pripojiť túto školu ako elokované pracovisko k ZŠ Krčméryho, na ktorú by sa presunuli ročníky 5 až 9.
„Ročníky 1-4 so školským klubom by zostali v pôvodnej budove ZŠ Ščasného a dopravu žiakov 5.-9. ročníka navrhujeme riešiť školským autobusom ( tak ako žiakov z Orechovho dvora),“ píše sa v správe, ktorú vlani vypracoval odbor školstva. (MH)